Jan Vlasák

Ambasador na giny

Je obtížné říct, co všechno mě dovedlo k barmanskému řemeslu, nebo kdo může za to, že jsem si práci za barem zamiloval a už se jí nechtěl vzdát. Moje barmanská cesta začala ve Velké Británii, konkrétně v Manchesteru. Dostal jsem příležitost pracovat jako barback v jedné restauraci, a tak jsem doplňoval ledy, odšťavňoval citrusy a učil se rychle pulírovat sklo. Po několika měsících mi byla nabídnuta pozice barmana juniora a já se začal učit receptury prvních koktejlů, jak komunikovat s hostem a že není gin jako gin. Otevřel se přede mnou obrovský svět, který jsem dostal chuť poznat. To se stalo v roce 2015.

Nevystudoval jsem hotelovou školu, ani jsem neprošel barmanským kurzem nebo školením. Místo toho jsem si pořídil pár barmanských knížek a začal se vzdělávat sám ve volném čase. Také jsem se hodně ptal a pozoroval svoje zkušenější kolegy.

Do dnešního dne si vzpomínám na svou první návštěvu ginové destilérie. Byla jí Warner & Edwards (dnes už jen Warner’s) v Harringtonu. Tato malá řemeslná destilérka na “farmě” mě okouzlila a mimo prohlídky prostor a procesu destilace mi ukázala, co se dá dokázat, když člověk dělá svou práci s láskou a péčí. Myslím, že blízko k ginu mě přitáhla právě tato zkušenost. I když popravdě řečeno, v Anglii jste vždy blízko ginu a moje záliba v něm přetrvává i po návratu do Čech, kde s potěšením sleduji, že i u nás je tento destilát populární.

Postupem času jsem se začal učit o historii ginu i o rozdílech mezi jeho jednotlivými typy. Neustále si rozšiřuji obzory o tom, jak si udělat perfektní gin s tonikem, jaké jsou nejpopulárnější ginové koktejly nebo jak se vyrábí gin u nás v České republice. O všechny své zkušenosti a znalosti se s vámi rád podělím, pomůžu vybrat ideální gin právě pro vás nebo představím něco nového, co stojí za vyzkoušení. Pojďme se společně vydat na jalovcovou jízdu!

 

Přečtěte si Ginového průvodce:

Ginový průvodce č. 1: Co je gin?
Ginový průvodce č. 2: Historie ginu
Ginový průvodce č. 3: Jak se vyrábí gin
Ginový průvodce č. 4: Chuťová mapa ginů
Ginový průvodce č. 5: Jak degustovat gin?
Ginový průvodce č. 6: Nejznámější ginové drinky - Gin&Tonic
Ginový průvodce č. 7: Investice do ginu
Ginový průvodce č. 8: Nejznámější ginové drinky - Martini
Ginový průvodce č. 9: Nejznámější ginové drinky - Negroni
Ginový průvodce č. 10: Gin ve světě - Anglie
Ginový průvodce č. 11: Gin ve světě - Skotsko
Ginový průvodce č. 12: Gin ve světě - Španělsko a Itálie
Ginový průvodce č. 13: Gin ve světě - Japonsko a zbytek Asie
Ginový průvodce č. 14: Gin u nás - české giny

Nealkoholické destiláty - jak se vyrábí nealko giny, rumy a další
Nealkoholické destiláty - jak se vyrábí nealko giny, rumy a další 1.2.2024 | Jan Vlasák

Po nealkoholických vínech berou nápojový svět útokem nealko destiláty. Z čeho a jak se vlastně vyrábějí? Přečtěte si nový článek Honzy Vlasáka.

Ginový adventní kalendář 2023 - průvodce
Ginový adventní kalendář 2023 - průvodce 24.12.2023 | Jan Vlasák

Jak si nejlépe vychutnat vzorky z ginového kalendáře? Honza Vlasák pro vás ke každému z nich připravil tip na ideální koktejlovou kombinaci. Na zdraví!

Podzimní ginové drinky
Podzimní ginové drinky 24.10.2023 | Jan Vlasák

Jablka, dýně, hrušky nebo trnky? Vyzkoušejte oblíbené receptury Honzy Vlasáka a užijte si typické podzimní chutě v kombinaci s parádními giny.

Recept na Gin s tonikem
Recept na Gin s tonikem 19.10.2023 | Jan Vlasák

Namíchejte si gin s tonikem. Příjemně nahořkle svěží koktejl si s naším receptem připravíte i v domácích podmínkách raz dva. Tak s chutí do toho.

Ginový průvodce: Gin u nás - české giny
Ginový průvodce: Gin u nás - české giny 13.10.2023 | Jan Vlasák

Ginový průvodce vás tentokrát provede českými a moravskými giny. Vydejte se s Honzou Vlasákem za krásami českého jalovce. Je co objevovat.

Ginový průvodce: Gin ve světě - Japonsko a zbytek Asie
Ginový průvodce: Gin ve světě - Japonsko a zbytek Asie 19.9.2023 | Jan Vlasák

Japonsko, Vietnam, Indie – tam všude se pomalu prosazuje gin. Jaké značky stojí za to ochutnat? Vydejte se s Ginovým průvodcem Honzy Vlasáka do exotické Asie.

Ginový průvodce: Gin ve světě - Španělsko a Itálie
Ginový průvodce: Gin ve světě - Španělsko a Itálie 5.9.2023 | Jan Vlasák

Vydejte se s tekutým průvodcem Honzy Vlasáka za giny z Itálie a Španělska​. Nahlédněte do historie a objevte nejoblíbenější značky Středomoří.

Ginový průvodce: Gin ve světě - Skotsko
Ginový průvodce: Gin ve světě - Skotsko 22.8.2023 | Jan Vlasák

Vydejte se s ginovým průvodcem do Skotska. Jak se vůbec přihodilo, že tu kromě whisky začali vyrábět i parádní giny? Čtěte v článku Honzy Vlasáka​.

Ginový průvodce: Gin ve světě - Anglie
Ginový průvodce: Gin ve světě - Anglie 10.8.2023 | Jan Vlasák

Vydejte se s Ginovým průvodcem Honzy Vlasáka na cestu kolem světa. Sérii článků začínáme tam, kde se gin zrodil – v Anglii. Jaké značky rozhodně nevynechat?

Tipy na nejlepší ovocné koktejly
Tipy na nejlepší ovocné koktejly 4.8.2023 | Jan Vlasák

Léto patří ovoci a míchaným drinkům z něj. Vyzkoušejte recepty na jahodové Daiquiri, melounový spritz nebo legendární Piňa Coladu​. Je to paráda.

Honza Vlasák a jeho cesta do Japonska
Honza Vlasák a jeho cesta do Japonska 3.8.2023 | Jan Vlasák

Honza Vlasák sepsal report z cesty na finále barmanské soutěže. O japonské whisky, pohostinnosti a spoustě zážitků. Dejte si jeho cestopisný koktejl.

Ginový průvodce: Nejznámější ginové drinky - Negroni
Ginový průvodce: Nejznámější ginové drinky - Negroni 20.7.2023 | Jan Vlasák

Kdo vymyslel Negroni? Jak ho nejlépe připravit? A co twisty? Všechno o populárním koktejlu i se spoustou receptů najdete v novém článku mistra baru Jana Vlasáka.

Letní ginové drinky
Letní ginové drinky 27.6.2023 | Jan Vlasák

Přivítejte letní sezónu s parádními letními drinky s ginem. Náš ambasador Honza Vlasák pro vás nachystal hned čtyři. A jeden z nich je nanuk. Vyzkoušíte?

Report z GinFestu 2023
Report z GinFestu 2023 20.6.2023 | Jan Vlasák

Už posedmé se o víkendu konal svátek všech milovníků ginu. Jaký byl GinFest 2023, co se pilo a jaké novinky přicházejí na trh? Přečtěte si report Honzy Vlasáka.

Ginový průvodce: Nejznámější ginové drinky - Martini
Ginový průvodce: Nejznámější ginové drinky - Martini 13.6.2023 | Jan Vlasák

Svůj světový den si vyslouží jen hvězdy mezi míchanými drinky. Martini k nim rozhodně patří. Nahlédněte s námi do jeho historie a užijte si originální recepturu i skvělé variace.

Světový den ginu 2024 je už 8. června
Světový den ginu 2024 je už 8. června 5.6.2023 | Jan Vlasák

Světový den ginu je tu s námi už od roku 2009. Kde se ale vzal a kdo ho vlastně vymyslel? A jak se bude slavit letos? To vám prozradí Jan Vlasák.

Ginový průvodce: Investice do ginu
Ginový průvodce: Investice do ginu 30.5.2023 | Jan Vlasák

Investice do alkoholu jsou velkým tématem posledních let. Jak je na tom v tomto ohledu gin? Čtěte nový článek Ginového průvodc​e Honzy Vlasáka.

Ginový průvodce: Nejznámější ginové drinky - Gin&Tonic
Ginový průvodce: Nejznámější ginové drinky - Gin&Tonic 19.5.2023 | Jan Vlasák

Kde se vzal tonik a jak se dostal do ginu? Jak vybrat nejlepší ingredience a v jakém poměru je míchat? Vše o Gin & Tonicu čtěte v článku Jana Vlasáka.

Ginový průvodce: Jak degustovat gin?
Ginový průvodce: Jak degustovat gin? 28.4.2023 | Jan Vlasák

Gin je tradičně považovaný za koktejlovou přísadu. Ale co ho zkusit ochutnat jen tak, samotný? Nechte se při ginové degustaci vést naším průvodcem. Stojí to za to.

Ginový průvodce: Chuťová mapa ginů
Ginový průvodce: Chuťová mapa ginů 4.4.2023 | Jan Vlasák

Projděte se s Honzou Vlasákem po chuťové mapě gin​ů a objevte nové obzory. Které stojí na klasickém jalovci a které se vymykají? A které by vám neměly utéct?

Jarní ginové drinky
Jarní ginové drinky 21.3.2023 | Jan Vlasák

Zahajte jarní sezónu s parádními koktejly. Honza Vlasák pro vás přichystal netradiční Ginové Mojito, svěží Gin Fizz, Gimlet a fialkový Aviation. Dáte si?

Ginový průvodce: Jak se vyrábí gin
Ginový průvodce: Jak se vyrábí gin 7.3.2023 | Jan Vlasák

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o ginu. Z čeho a jak se vyrábí? Kde má své kořeny a jak se liší London Dry a Old Tom? A co domácí výroba za prohibice?

Ginový průvodce: Historie ginu
Ginový průvodce: Historie ginu 21.2.2023 | Jan Vlasák

Nahlédněte s námi do historie jednoho z nejoblíbenějších destilátů. Ginové dějiny jsou dlouhé a plné nečekaných zvratů. Nalijte si skleničku něčeho dobrého a jdeme na to.

Ginový průvodce: Co je gin?
Ginový průvodce: Co je gin? 7.2.2023 | Jan Vlasák

Vydejte se s Ginovým průvodcem za tajemstvími destilátu s chutí jehličí. V prvním článku vám Honza Vlasák představí gin, jeho historii i pravidla.

Ginfest 2022: Gi​n&Déšť ve Ville Pellé
Ginfest 2022: Gi​n&Déšť ve Ville Pellé 28.6.2022 | Jan Vlasák

Jaký byl Ginfest 2022? Co se pilo a jaké novinky jsme objevili? Vraťte se s námi do pražské Villy Pellé v krátkém reportu našeho ginového ambasadora Honzy Vlasáka.

Jaký bude ginový rok 2022?
Jaký bude ginový rok 2022? 24.1.2022 | Jan Vlasák

Pojďte s nám​i věštit z ginové láhve, co nás čeká v roce 2022. Mistr baru, Jan Vlasák, sepsal nejžhavější trendy ve světě ginu. Vypadá to, že v následujících měsících se máme na co těšit.

Předvánoční inspirace na drinky se sloe ginem
Předvánoční inspirace na drinky se sloe ginem 14.12.2021 | Jan Vlasák

Přinášíme předvánoční inspiraci s trnkovou příchutí. Objevte sloe gin, trnkový likér z ginu, a namíchejte si z něj studené i teplé koktejly. Na zdraví!

Představujeme české značky: Rozhovor s Lukášem Andrlíkem ze Svachovky [Video rozhovor]
Představujeme české značky: Rozhovor s Lukášem Andrlíkem ze Svachovky [Video rozhovor] 3.12.2021 | Jan Vlasák

Přečtěte si další ze série rozhovorů z malých českých destilerií. Tentokrát o London dry ginu z Česka, který dělají v destilérce SVACH.

Představujeme české značky: Rozhovor s Petrem Stromským ze Zubří [Video rozhovor]
Představujeme české značky: Rozhovor s Petrem Stromským ze Zubří [Video rozhovor] 6.11.2021 | Jan Vlasák

Je tu další ze série rozhovorů z malých českých palíren. Tentokrát jsme se vydali do valašské pálenice Zubří. Nahlédněte do výroby jejich parádních destilátů.

Už 19. října slavíme den Ginu s tonikem
Už 19. října slavíme den Ginu s tonikem 12.10.2021 | Jan Vlasák

Gin & Tonic patří k nejjednodušším 🍸 koktejlům. A nejoblíbenějším. Dokonce se dočkal svého světového dne. Oslavte ho s námi a parádními gintonicovými recepty.👆

1 2