skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Ginový průvodce: Nejznámější ginové drinky - Martini
Když se řekne Martini, na mysli vytane hned několik různých asociací. V tomto článku ginového průvodce bude ale primárně řeč o suchém koktejlu Martini. Silná kombinace ginu a vermutu se dá připravit hned několika způsoby a každý fanoušek tohoto drinku má pravděpodobně svůj ideální recept.
Martini se řadí mezi nejslavnější koktejly z ginu a mezi nejznámější klasické koktejly vůbec. Dokonce si vysloužil i světový den koktejlu Martini, který každý rok připadá na třetí sobotu v červnu. Pojďme si přiblížit, kde se drink vzal a jak si ho namíchat.
Historie koktejlu
Mohlo by se zdát, že tak jednoduchý drink s ginem a vermutem je známý už od počátků barmanského řemesla a prvních koktejlů, ale opak je pravdou. Všeobecně uznávaná teorie říká, že Martini koktejl vychází z drinku Martinez, který zase vznikl na základě Manhattanu.
První známá písemná zmínka o koktejlu Martinez jako variaci na Manhattan je z roku 1884 a najdete ji v knize The Modern Bartender z pera O. H. Barona. Receptura se sestává z holandského geneveru nebo ginu typu Old Tom, červeného vermutu, curaçaa a orange bitters. V druhém vydání knihy Bartender Manual od Harryho Johnsona z roku 1888 už můžeme najít první Martini koktejl, který se skládal z Old Tom ginu, červeného vermutu, pomerančového curaçaa, cukrového sirupu, Boker’s bitters a citronové kůry. Můžete si všimnout, že s koktejlem Martinez má mnoho společného a od Martini, jak ho známe dnes, jsme na hony daleko.
Existuje i alternativní teorie, že Martini koktejl je, podle výrobce vermutu, přejmenovaný koktejl Marguerite. O tomto koktejlu se poprvé píše v dalším vydání Bartender Manual od Harryho Johnsona z roku 1900 a v receptuře se nachází stejné poměry Plymouth ginu a francouzského vermutu, pár střiků anýzovky, pár střiků orange bitters, koktejlová třešeň a citronová kůra na ozdobu. V roce 1903 se objevuje také v knize Daly’s Bartenders Encyclopedia od Tima Dalyho. Jeho receptura Marguerite nahrazuje anýzovku pomerančovým curaçaem a zdobí pomerančovou kůrou. O rok později se v knize Stuart’s Fancy Drinks nachází sušší varianta koktejlu, jež se skládá pouze z ⅔ Plymouth ginu a ⅓ francouzského vermutu, což již velmi připomíná nám známé Martini.
Martini Dry nebo Vodka Martini
Sušší varianta Dry Martini se pravděpodobně objevila až se vznikem kategorie ginu London Dry. Velkou zásluhu na slávě tohoto drinku má výrobce vermutu Martini & Rossi, který na přelomu 19. a 20. století v amerických novinách inzeroval nový suchý vermut s titulkem: „Není to Martini, pokud nepoužijete Martini.“
První receptura Dry Martini koktejlu je z roku 1904 z American-Bar Recettes des Boissons Anglaises et Américaine, francouzské knihy napsané Frankem P. Newmanem. V ní se receptura koktejlu skládá ze 3 střiků angostura nebo orange bitters a stejných poměrů ginu a suchého vermutu. Během 20. století se poměr mezi ginem a vermutem razantně mění ve prospěch ginu a také bitters z receptur postupně mizí. Avšak v dnešní době se k orange bitters v Dry Martini některé bary vrací.
Klasické Martini je standardně připravováno v míchací sklenici, ale s rozšířením variace s vodkou se začala nabízet i příprava v šejkru. Právě Vodka Martini se poprvé objevuje v knize Bottoms Up od Teda Sauciera v roce 1951.
Mimo rozdílu v chuti základního alkoholu koktejlu je znát i rozdíl v přípravě. Martini připravované v míchací sklenici je v chuti vláčnější a hebké. Pokud koktejl protřepete v šejkru bude výsledný koktejl lehčí díky vzduchu, který se do Martini šejkrováním dostal.
V druhé polovině 20. století se pak rodí čím dál více koktejlů s přídavkem Martini nebo jen koncovkou -tini. Většina se od klasického koktejlu velmi vzdaluje a zakládají své zvučné jméno na stylu servírování. Bez ledu a v ikonické sklenici na nožce ve tvaru V.
Recept na Honzovo Martini
Kdyby vás zajímalo, jaké Martini si nejraději vychutnám já, tak tady je můj recept.
Ingredience:
5 cl Tanqueray No. Ten
1 cl Dolin Dry Vermouth
Kůra grepfruitu
Postup přípravy:
Do míchací sklenice odměřte obě ingredience, naplňte ledem a pořádně koktejl promíchejte barovou lžičkou (alespoň 30 vteřin). Přes barové sítko přeceďte do vychlazené nebo vymražené skleničky na Martini. Zastříkněte oleji z kousku omyté grepfruitové kůry a vhoďte dovnitř.
Nejznámější receptury koktejlu Martini
Jako základ vám poslouží tradiční recept na Dry Martini. Stejně jako ostatní klasické míchané nápoje, i Dry Martini má celou řadu variací a twistů. Tady jsou ty nejznámější.
Classic Dry Gin Martini
6 cl vašeho oblíbeného ginu
1 cl suchého vermutu (například Martini Extra Dry nebo Dolin Dry)
Obě ingredience na Dry Martini pořádně promíchejte s ledem a přeceďte do vychlazené skleničky na nožičce. Ozdobit můžete kůrou citronu a nebo zelenou olivou. Pokud ozdobíte nakládanou cibulkou, dostanete koktejl Gibson.
Koktejl můžete protřepat i v šejkru s ledem. To celý koktejl trochu odlehčí, protože do něj dostanete vzduch. Vyzkoušejte, který styl přípravy vám chutná víc.
Dirty Martini
5 cl ginu (například Gin Mare)
1 cl suchého vermutu (například Martini nebo Dolin)
3 lžičky olivového láku
Všechny ingredience pořádně promíchejte s ledem a přeceďte do pořádně vychlazené skleničky na nožičce. Koktejl ozdobte zelenou olivou.
Vesper Martini
3 cl ginu (například Plymouth)
1 cl vodky (například Stolichnaya)
0,5 cl Lillet Blanc
Martini tak jak ho má rád James Bond v knize Iana Fleminga Casino Royale. Všechny složky pořádně prošejkrujte s ledem a sceďte do vychlazené skleničky na nožičce. Ozdobte citronovou kůrou.
Více o tomto koktejlu najdete v samostatném článku o Vesper Martini.
1000 a jeden poměr
Existuje také mnoho jiných názvů tohoto klasického Martini koktejlu, které vychází pouze z poměru mezi ginem a vermutem.
Dry Martini 6:1
Wet Martini 2:1
50-50 Martini 1:1
Reverse nebo Upside Down Martini 1:2
Emburys’s Martini 7:1
Montgomery´s 15:1
Ať už zvolíte pro oslavy Světového dne koktejlu Martini jakoukoli recepturu, pořádně si svůj oblíbený drink vychutnejte. Tak, jak ho máte rádi.
Na zdraví!
P. S.: Hledáte inspiraci na další míchané nápoje s ginem? Věnovali jsme jim samostatný článek. Zkuste třeba Negroni nebo svěží Gin Fizz. Z míchaných nápojů s vermutem stojí za zmínku Manhattan, Duppy Daiquiri nebo El Presidente. A koktejly s Martini mají také svůj vlastní článek. Přejeme příjemné objevování!
Ginový průvodce Honzy Vlasáka – přečtěte si další články:
Ginový průvodce č. 1: Co je gin?
Ginový průvodce č. 2: Historie ginu
Ginový průvodce č. 3: Jak se vyrábí gin
Ginový průvodce č. 4: Chuťová mapa ginů
Ginový průvodce č. 5: Jak degustovat gin?
Ginový průvodce č. 6: Nejznámější ginové drinky - Gin&Tonic
Ginový průvodce č. 7: Investice do ginu
Ginový průvodce č. 8: Nejznámější ginové drinky - Martini – tento článek jste právě přečetli
Ginový průvodce č. 9: Nejznámější ginové drinky - Negroni
Ginový průvodce č. 10: Gin ve světě - Anglie
Ginový průvodce č. 11: Gin ve světě - Skotsko
Ginový průvodce č. 12: Gin ve světě - Španělsko a Itálie
Ginový průvodce č. 13: Gin ve světě - Japonsko a zbytek Asie
Ginový průvodce č. 14: Gin u nás - české giny