Ginový průvodce: Co je gin?

7. 2. 2023 | Jan Vlasák
Kategorie: Gin

Ginový průvodceCo vám první vyvstane na mysli, když se řekne gin? Je to chuť jehličí? Možná si vzpomenete na letní pohodu a gin s tonikem? Nebo se vám vybaví borovička, tak známá od našich slovenských sousedů? Já osobně si vždy vzpomenu, jak jsem ochutnal svůj první gin. Na tu explozi intenzivní chuti jehličí v mých ústech a jak jsem byl okouzlen souhrou různých chutí, které jsem tehdy ještě nedokázal pojmenovat. Nedokázal jsem s jistotou říct, co to gin vlastně je, jak se vyrábí, co by měl obsahovat, a myslel jsem si, že „London dry“ znamená „gin z Londýna“. Od té doby uplynula spousta času a já se mnohému naučil. 

Jmenuju se Honza Vlasák a je mi potěšením s vámi sdílet své znalosti o ginu. Budu vaším ginovým průvodcem. A začneme hezky od základů. Co je to vlastně gin?

Jak jednoduše popsat gin?

Úplně jednoduše a narovinu: Gin je čirý, většinou bezbarvý, ochucený destilát, jehož základem je líh získaný z různých surovin, a jehož dominantní chutí jsou plody jalovce.

V dnešní době existuje několik různých kategorií ginu, které jsou destilovány po celém světě, ale všechny mají dvě věci společné: alkohol a jalovcové bobule. Nejvíce ginu se vyrábí ve Velké Británii, velmi populární je tento spirit i v Německu, Španělsku, Nizozemí nebo USA. V poslední době si gin také získává velkou popularitu v jihovýchodní Asii.

Vedle slova gin můžete také často vidět nebo slyšet slovo „botanicals“. Tento pojem pod sebou skrývá všechna další ochucovadla ginu. Může tedy jít o koření, kořeny a květy rostlin, listy, trávy, různé plody ovoce a jejich kůry, kůry dřevin, semena nebo bylinky. Vzhledem k různorodosti a komplexitě pojmu je český opis poněkud náročnější, a tak se velmi často sahá právě po tomto anglickém slůvku.

složení ginu

Základní ingredience a složení ginu

Jak už bylo zmíněno výše, základním stavebním kamenem každého ginu je alkohol. Nejčastěji bývá obilného základu, ale výrobci se v kreativitě nekrotí, a tak vznikají giny na základě alkoholu z cukrové třtiny, hroznového vína, sladového ječmene a dalších surovin, které jsou typičtější pro jiné destiláty. Druhou pro gin naprosto nezbytnou ingrediencí jsou plody jalovce. V dnešní době na světě roste kolem 60 různých druhů této rostliny. Velkým překvapením pro mě bylo, když jsem zjistil, že neexistují žádné jalovcové sady a že drtivá většina stromů roste volně v přírodě.

Další pak přicházejí na řadu zmíněné botanicals. To, kolik jich gin může obsahovat, je čistě na jeho výrobci. Existují giny, které mají pouhé dvě botanicals, ale i takové, které jich mají skoro 50. Botanicals určují, jak výrazná bude chuť jalovce a jaké další chutě bude gin mít, jestli bude například více citrusový, květnatý nebo kořenitý. I v případě botanicals platí, že možnosti jsou téměř neomezené, a tak můžeme najít gin s šantou kočičí, černým česnekem nebo trávou, která prošla trávicím traktem slona. Mezi nejtradičnější a nejčastěji používané botanicals patří kořen anděliky lékařské, kořen kosatce, kardamom, lékořice, skořice, semena koriandru či kůry citronů a pomerančů.

Více si můžete přečíst ve starším článku našeho magazínu, věnovaném výrobě ginu.

Původ ginu

První zmínky o kombinaci alkoholu, jalovce a koření jakožto produktu, který nebyl určen pro medicínské účely, pochází z roku 1495 z území dnešního Nizozemí. V počátcích 16. století byly slabé úrody vinné révy a kvůli tomu v oblasti Nizozemí vzrůstala popularita piva. Netrvalo dlouho a začaly se objevovat i destiláty ze sladového ječmene a dalšího obilí. 

Pokud byl destilát následně ochucen nějakou další ingrediencí, přebíral název právě dané ingredience. Vznikl tak genièvre, což je francouzský název pro jalovec. Trochu známější může být nizozemské označení genever, které se objevuje ve slovnících už od roku 1672. A vyrábí se dodnes. Během osmdesátileté války objevili kouzlo geneveru Angličané, kteří tehdy bojovali po boku Nizozemců. Jeho know how si s sebou převezli přes Lamanšský průliv a genever zkrátili na gin. Na konci 17. století král Vilém III. Oranžský v Anglii zákonem snížil daň z obilovin a položil tak základ pro nechvalně známé ginové šílenství v Londýně.

Zajímá vás víc? Historii ginu jsme věnovali samostatný článek.

ginová legislativa

Ginová legislativa

Mnoho kategorií alkoholu má jasně daná pravidla, je vázáno zákony nebo dokonce apelacemi (zákonem stanovené geografické označení původu), aby byla zaručena konzistence produktů v dané kategorii. Gin jako destilát je v rámci těchto pravidel velmi benevolentní a možná i díky tomu jde tedy o kategorii velmi rozmanitou a bohatou, což ale neznamená, že není vázána na žádný zákon. Platná evropská regulace číslo 110 z roku 2008 popisuje gin takto:

“Gin je jalovcovou lihovinou vyráběnou aromatizací organolepticky vhodného ethylalkoholu zemědělského původu jalovcovými plody. Pouze přírodní a/nebo přírodně identické aromatické látky mohou být použity pro výrobu ginu tak, aby chuť zůstala převážně jalovcová. Minimální obsah alkoholu je stanoven na 37,5 %.”

O tom, jaké typy ginu se v dnešní době vyrábí, a o rozdílech mezi nimi vám povím zase někdy jindy. A až do té doby na zdraví!

 

Ginový průvodce Honzy Vlasáka – přečtěte si další články:

Ginový průvodce č. 1: Co je gin?  – tento článek jste právě přečetli
Ginový průvodce č. 2: Historie ginu
Ginový průvodce č. 3: Jak se vyrábí gin
Ginový průvodce č. 4: Chuťová mapa ginů
Ginový průvodce č. 5: Jak degustovat gin?
Ginový průvodce č. 6: Nejznámější ginové drinky - Gin&Tonic
Ginový průvodce č. 7: Investice do ginu
Ginový průvodce č. 8: Nejznámější ginové drinky - Martini
Ginový průvodce č. 9: Nejznámější ginové drinky - Negroni
Ginový průvodce č. 10: Gin ve světě - Anglie
Ginový průvodce č. 11: Gin ve světě - Skotsko
Ginový průvodce č. 12: Gin ve světě - Španělsko a Itálie
Ginový průvodce č. 13: Gin ve světě - Japonsko a zbytek Asie
Ginový průvodce č. 14: Gin u nás - české giny
Ginový průvodce č. 14: Gin u nás - české giny