Rumová postupka: A.H.Riise XO Reserve Port Cask VS Opthimus 25 Oporto

4. 7. 2024 | Lukáš Dvořák
Kategorie: Rum

rumová postupkaDnešní ochutnávka rumů se nese ve znamení portského vína. Ano, čtete správně, hned vysvětlím. Dnes srovnávané karibské rumy totiž zrají určitou dobu v sudech, které dříve ukrývaly právě portské. Oba vzorky cílí spíše na ty konzumenty, jež mají rádi nenáročné, voňavé a snadno pitelné rumy. Každý to ale dělá přeci jen jinak, a tak pro mě nebyl problém rozlišit „mainstreamovou“ lahev a rum, který vám pomůže se posunout dál. Test rumů začíná.

A.H.Riise XO Reserve Port Cask

Značku A.H.Riise jsme už ve srovnání jednou měli, a tak není překvapení, že se jedná o producenta spojeného s ostrovem Svatý Tomáš,  který produkuje destiláty na bázi cukrové třtiny, tedy „spirit drinky“. A že jich není málo! Šíře portfolia je opravdu obrovská a většinou se týká dozrávání v různých typech sudů. 

Představení rumu

Dnes ochutnáváme verzi XO, která dozrává v sudech po portu. Má 45 % alkoholu a poměrně hodně cukru. Pokud jste milovníci sladkého, rum vás bude nejspíše bavit. 

Degustace rumu

Ve vůni cítíte karamel, vanilku a mango, velmi výrazně. V chuti si užíváte totéž s přidáním kakaa. Chuť je také poměrně výrazná, z mého pohledu lehce umělá. 

rumové srovnávání

Opthimus 25 Oporto

Značka Opthimus patří ve skupině rumů od bottlera Oliver&Oliver spíše k pokročilejším rumům a nezahrnuje vás za každou cenu hromadou cukru. Je tomu tak i v případě jejich verze „Oporto“.

Představení rumu

Opthimus 25 Oporto je 25letá solera. Výrobce se tu snaží  zprostředkovat rumový zážitek s nefalšovanou vůní a chutí portského vína. Nutno také dodat, že se jedná o rum z Dominikánské republiky, kde je to s produkcí rumu občas trochu divočina. Ne ale u téhle lahve.

Degustace rumu

Ochutnáváme hezký, lehký rum, jež má sklon k neutralitě, ale dozrávání v sudu po portském víně mu dává krásnou „kyselou ovocnost“ a sudovost. Z tohoto rumu prostě to portské víno jasně cítíte, jak ve vůni, tak i v chuti. Byl jsem příjemně překvapen, jak suše přitom rum působí. 

Srovnání a výsledek ochutnávky rumů

Jaký rum vybrat? Máte-li rádi rumy, které dozrávají v sudech po portském, a současně potřebujete něco lehčího či sladšího, jste zde na správné adrese. A.H.Riise působí sladším, lehce umělým až dezertním dojmem. Na druhé straně je rum Opthimus už opravdovým rumem ze sudů po portském víně bez dalších extra aditiv. Samozřejmě je dražší, ale pomůže vám se posunout v rumovém světě dál. A o to jde, přátelé! 

Pro ty z vás, kteří ještě nečetli článek pojednávající o doslazovaných rumech, máte možnost jej přečíst v magazínu. Díky a brzy na viděnou u nás v baru La Casa de la Havana vieja v Opatovické 28 na Praze 1.

Podívejte se i na předchozí díly Rumové postupky.

Vyzkoušejte dobroty z článku

 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem