Whisky kompas: Skotsko, ráj milovníků whisky

15. 2. 2023 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

whisky ze skotska

O historii i výrobě whisky jsme už psali v předchozích článcích našeho whisky putování. Dnes se blíže podíváme na Skotsko. Osobně, a jistě nebudu sám, vnímám skotskou jako to první, co člověka napadne, když se řekne whisky.

A není divu, vždyť skotská má obrovskou tradici, objevuje se na stolech barů snad všech zemí světa a je nejprodávanější whiskou na planetě - konkrétně Johnnie Walker Red Label. Takže tady hezky s úctou, dámy a pánové, Johnnie má velké zásluhy na tom, že skotskou znají lidé po celém světě. Vrcholem skotské produkce je beze sporu single malt, která je nejspíše nejvyhledávanějším artiklem mezi pokročilejšími whiskaři. A její charakter se liší oblast od oblasti.

Skotské oblasti

Skotsko se standardně dělí do 6 whisky regionů podle geografické oblasti - Lowlands, Highlands, Speyside, Islands, Islay a Campbeltown.

Každá z těchto oblastí má svá specifika, co se týče charakteru whisky. Lowland bývají lehčí, květinové, nenakouřené whisky. Highland se naopak vyznačují drsnějším a mohutnějším charakterem, kde nezřídka bývá i kouř. Speyside, jakožto oblast s největším počtem palíren, zase produkuje whisky ovocného charakteru, krásně pitelné, květinové, se sladovými tóny. Ostrovy (Islands) nezapřou svou polohu, a tak čekejte whisky ošlehané větrem, s trochou slanosti, citrusů a kouře. Milovníky nekompromisního kouře pak potěší především ostrov Islay známý právě svými drsnými whisky s výrazným nakouřením. A Campbeltown? Květiny, mírný kouř a lehčí tělo…

Ale pozor, rád bych teď uvedl, že tato specifika oblastí se v dnešní době velmi stírají a nelze se tím úplně řídit. Stejně jako ve Speyside najdete nakouřené whisky, tak najdete nenakouřené na Islay, a nebo narazíte na pořádně mohutnou bestii z Lowland. Nakonec to tedy bude stejně o putování, zkoušení, porovnávání a obrázek si nejlépe uděláte sami - ale to je na tom to krásné, ne?

Přesto, pokud byste chtěli ochutnat typickou whisky z každé oblasti, nezklamu vás, a přikládám pár lahví. Každá z nich je, dá se říci, typickým představitelem své oblasti:

Je možné, že se setkáte s malinko jiným rozdělením Skotska do whisky regionů. Na svědomí to bude mít zřejmě nápojový gigant Diageo, který vlastní mnoho skotských palíren, a v roce 1988 uvedl na trh tzv. Classic Malts of Scotland. Série šesti lahví měla ukazovat charakter whisky z šesti skotských oblastí, konkrétně Highlands, Lowlands, Speyside, Islay a pak West Highlands a Isle of Skye. 

Jak je tedy vidět, proti standardnímu rozdělení zde chybí region Campbeltown a region Islands je zase „smrsknutý“ pouze na ostrov Skye. Důvod tohoto rozdělení je však jednoduchý - Diageo neměla ve svém portfoliu žádnou palírnu z Campbeltownu a z ostrovů vlastnila palírnu pouze na Skye. Whisky ze série Classic Malts samozřejmě ochutnat můžete, jsou to krásné whisky. My se v našem povídání ale přidržíme klasického a uznávaného dělení.

Pojďme se teďka trochu blíže podívat na jednotlivé oblasti a některé palírny.

single malt whisky

Lowlands

Lowlands, neboli nížina, je nejjižnější pevninská oblast Skotska. Rozléhá se od Anglie až po region Highlands (Vysočina). Pomyslnou hranici mezi Lowlands a Highlands tvoří linie spojující města Glasgow a Dundee. Ačkoliv chuťový profil whisky z nížiny jsme si popsali výše, jak jsem záhy doplnil, nejde se tím řídit vždy. Oblast Lowlands v posledních letech zažívá velký boom a veze se na vlně celosvětově rostoucí poptávky po whisky.

Z těch tradičnějších palíren zmiňme například:

Glenkinchie

Typická lowland palírna s typickou lowland whisky. Glenkinchie je sladová palírna, která je dnes považována za domov ikonické míchané whisky Johnnie Walker, do které se míchá. Nemalá část je však stáčena i jako single malt, a tak se můžete o chuťovém profilu Lowlands přesvědčit sami například díky 12leté Glenkinchie

Bladnoch

Nejjižnější palírna Skotska v poslední době také zažívá zajímavý rozkvět. Po příchodu Nicka Savage, který měl předtím na svědomí ikonický Macallan, se z palírny dostaly do světa velmi zajímavé whisky, z nichž některé byste do Lowlands podle jejich chuti rozhodně nezařadili. Mohutné a velmi zajímavé… Doporučuji rozhodně vyzkoušet, například Bladnoch Samsarsa.

Auchentoshan

Tradiční palírnou je rovněž Auchentoshan, která je jednou z mála palíren ve Skotsku, která používá trojí destilaci, typickou spíše pro Irsko. Výsledkem jsou lehké, květinové whisky se sladovými tóny. Vyzkoušet můžete třeba sladovou whisky zrající v sudech po bourbonu Auchentoshan American Oak.

V oblasti najdete samozřejmě mnoho dalších palíren, tak neváhejte prozkoumávat dál a dál: Kingsbarn, Eden Mill, Annandale, Rosebank, Girvan, Ailsa Bay, Glasgow Distillery, Clydeside a další.

kvalitni skotska whisky

Highlands

Vysočina je největším regionem a díky jeho velikosti zde najdete i velké rozmanitosti vůní a chutí. Od palírny Glengoyne až po palírnu Wolfburn, projet celý region by zabralo spoustu času. Naštěstí po cestě byste žízeň neměli a narazili byste na mnoho palíren. Znamená drsná vysočina i drsné whisky? Jak kdy…

Glengoyne

Palírnu Glengoyne mám osobně moc rád a její whisky mi chuťově sedí. Zajímavostí je, že palírna leží přesně na hranici regionů Lowlands a Highlands, takže zatímco whisky se destiluje v Highlands, dozrává ve skladech ležících v Lowlands. Rozhodující ale je, kde se dítě narodilo, a tedy destilát vytékal ve still housu na Vysočině a palírnu tak najdete na seznamu Highlands. Zkuste whisky Glengoyne 12!

Dalmore

Další z mých oblíbených palíren, jejíž whisky v regále rozhodně nepřehlédnete. Jelen na láhvi, ale Glenfiddich to není, jasný pane. Tady jsme na Vysočině a velí tomu legendární Richard Paterson, jedna z nejznámějších postav whisky průmyslu. Práce se sherry sudy v Dalmoru je mimořádná a místní medicínku rozhodně doporučuji! Vyzkoušet můžete jejich 12letou variantu. Pokud si chcete připlatit a ochutnat naprostou bombu, vřele doporučuji jejich ikonické plnění King Alexander III.

Glenmorangie

Jedna z tradičních palíren na severu Vysočiny s moderním přístupem a oblibou v experimentech. Ještě aby ne, vždyť jedny z nejvyšších destilačních kotlů ve Skotsku (514 centimetrů) zde krotí Dr. Bill Lumsden - uznávaná osobnost světa whisky, která se nebojí zkoušet nové věci. Kromě naprosté „Glenmo klasiky“ v podobě jejich 10letého plnění můžete vyzkoušet třeba whisky A Tale of The Forest, kdy slad sušili společně s lesními bylinkami.

Palíren na Vysočině je opravdu hodně a neuděláte chybu, pokud vyzkoušíte jiné palírny, než u kterých jsme se v našem povídání krátce zastavili. Úžasné whisky pochází například z palíren GlenDronach, Edradour, Glenturret, Old Pulteney, Aberfeldy, Glen Garioch a dalších.

zakouřená whisky

Islands

Ostrovů je kolem pobřeží skotska požehnaně a na některých z nich leží dnes již ikonické palírny. Navštívit je bývá dost složité a ačkoliv to jistě stojí za to, nepohrdneme alespoň ochutnávkou některé whisky.

Highland Park

Ano, Highland Park je skutečně legendární whisky. Její historie je spojována s vikinskou kulturou a tak není divu, že sama palírna se dodnes s vikinským kořenům hlásí. Nejsevernější skotská palírna nabízí řadu krásných whisky. Charakter palírny pak hezky odráží klasická 12ka a nebo znalci ceněná 18letá varianta.

Talisker

Na ostrově Isle of Skye se nachází palírna Talisker, rovněž ikona skotské produkce. Nádherný ostrov plný pohádkových skalních útvarů nabízí i pohádkovou whisky. Ne vážně, Talisker je povinnost vyzkoušet. Jejich desítka je navíc stále velmi dostupná a nezklame ani zkušené whiskaře.

I ostrovy nabízí další a další palírny k prozkoumání a pokud vám ostrovní styl sedí, neváhejte se porozhlédnout i dále: Arran, Scapa, Jura nebo Tobermory nabízí nádherné whisky.

kouřová whisky

Speyside

Speyside je velmi pěkná skotská oblast kolem řeky Spey. Pro whisky nadšence je čistá radost tudy projíždět, protože míjíte jednu palírnu za druhou. Oblast není tak velká, přesto se zde nachází více než polovina skotských palíren. Co k tomu dodat, hurá na výlet!

Glenfiddich

V městečku Dufftown se nachází palírna Glenfiddich, což je průkopník skotské single malt whisky. Právě jejich 12letá varianta je nejprodávanějším single maltem na světě! Ovocná, krásně pitelná whisky s tóny vanilky, medu a oříšků. Za velmi příznivou cenu je to ideální vstupní brána do sladového světa! 

Glenlivet

Glenlivet, založená v roce 1824, je vůbec první licencovanou palírnou ve Skotsku. Po palírně Glenfiddich je největším producentem single malt. I whisky z této palírny jsou velmi přívětivé, krásně pitelné, a jejich ovocnost pěkně odráží charakter oblasti Speyside. Ať už vzdáte poctu zakladateli palírny a zkusíte Founder’s Reserve a nebo si uděláte radost 18letou variantou, zaručeně nebudete zklamáni.

Macallan

Pokud jde o Speyside, nelze nezmínit Macallan. Whisky, která je profláklá snad více než předchozí dvě, se objevila v řadě filmů. Pil ji i sám agent 007. Macallan zažívá krásné časy, téměř vše, co palírna vypustí do světa, je okamžitě vyprodáno. Některá plnění trhají aukční rekordy a zájem o láhev Macallanu je zkrátka velký. Bohužel pro nás to způsobuje růst cen. Ochutnat je ale lákavé a nemusíte si brát zrovna půjčku, abyste vyzkoušeli alespoň některé základní láhve. Třeba 15 Double Cask nezní špatně, co myslíte?

Ve Speyside je rozhodně z čeho vybírat a tak jistě nemusíte volit zrovna ze tří výše zmíněných palíren. Aberlour, Balvenie, BenRiach, Benromach, Dalwhinnie, GlenAllachie, Glenfarclas, Mortlach, Tomatin a mnoho dalších palíren produkuje skvělou medicínu, takže ve Speyside se můžete rochnit klidně celý život.

highlands whisky

Islay

Tady není o čem. Ikonický ostrov, který milovníkům kouřové whisky navozuje husí kůži. Islay je synonymum rašelinových whisky a v současné době zde najdete 9 funkčních palíren. Malý ostrov na jihozápadě Skotska jsem měl možnost navštívit v srpnu 2022 a bylo to naprosto nezapomenutelné. Ale pozor, i na Islay najdete nenakouřené whisky…

Ardbeg

Ardbeg je kult. Netřeba se dlouze rozepisovat, stejně jako Glenmorangie, i Ardbeg má na starosti „vědátor“ Dr. Bill Lumsden, a tak se z palírny hrnou velmi zajímavá plnění. Pro začátek se ale stačí seznámit s klasickou desítkou a hned vám bude jasné, jak to v Ardbegu chodí. A až se otrkáte, dejte si rande třeba s Corrym, ten vám sundá ponožky!

Bowmore

Nejstarší palírna na Islay s pravděpodobně nejstaršími sklady whisky ve Skotsku, možná i na světě - legendární Vault No.1 je tradiční sklad, který je při přílivu dokonce pod hladinou moře. A vznikají tady naprosté bomby! Nečekejte ten nejvyšší stupeň nakouření, ale příjemně sladěný kouř s sherry sudy. Poměrem cena/výkon mě nadchla Bowmore 10 Dark and Intense. Milovníky aut potěší spolupráce s automobilkou Aston Martin.

A víte co, já už raději další palírnu rozepisovat nebudu. Protože to bych pak musel vypsat všechny. To je perla vedle perly. Ardbeg je první v abecedě a Bowmore je nejstarší - takhle si obhájím, proč jsem vybral tyto dvě, ale věřte, že ať už z Islay vyberete cokoliv, bude to špička! Vždyť vám tu nejlepší medicínku servírují dále palírny jako Bruichladdich, Lagavulin, Laphroaig, Kilchoman, Caol Ila či Bunnahabhain!! A pokud by vás zrovna lákalo zkusit z ostrova kouře nějakou nenakouřenou whisky, tak osobně doporučuji Bruichladdich Classic Laddie!

whisky z ostrova isle

Campbeltown

Poslední oblast je město Campbeltown. Kdysi bylo považováno za hlavní město whisky, dnes to tak úplně neplatí. Ačkoliv v dobách největší slávy zde byly neuvěřitelné tři desítky palíren, dnes nás svými produkty potěší pouze Springbank, Glengyle a Glen Scotia. No útěchou budiž alespoň fakt, že z palírny Springbank jdou do světa hned tři různé whisky - Springbank, Longrow a třikrát destilovaná Hazelburn

A co z oblasti Campbeltownu vyzkoušet? Bohužel odpověď je nejspíš: to, co vůbec seženete. Ano, poslední dobou je o whisky z Campbeltownu velký zájem a je problém koupit i klasickou Springbank 10. Lépe se dá však sehnat třeba Kilkerran z palírny Glengyle a nebo Glen Scotia, takže určitě neváhejte vyzkoušet!

Jak je vidět, Skotsko nabízí opravdu nepřeberné množství whisky různých stylů. Dnes je zde více než 130 různých palíren, nemluvě o obrovské nabídce blended whisky, takže důkladné prozkoumání skotské produkce vám klidně vystačí na celý život… S chutí do toho! Sláinte!
 

Whisky kompas Petra Pulkerta – přečtěte si další články:

Whisky kompas č. 1: Původ slova WHISKY
Whisky kompas č. 2: Výroba skotské whisky
Whisky kompas č. 3: Single malt a další druhy whisky
Whisky kompas č. 4: Irská, skotská, bourbon a tak dále
Whisky kompas č. 5: Jak pít whisky?
Whisky kompas č. 6: Skotsko, ráj milovníků whisky  – tento článek jste právě přečetli
Whisky kompas č. 7: Jak naplánovat cestu na ostrov Islay
Whisky kompas č. 8: Whisky expedice na legendární ostrov kouře – Islay 2022
Whisky kompas č. 9: Irská whiskey na vzestupu
Whisky kompas č. 10: Kouř, rašelina, moře a slzy
Whisky kompas č. 11: Sudy a andělé
Whisky kompas č. 12: Česká whisky scéna
Whisky kompas č. 13: Investice do whisky - tekuté zlato?

Vyzkoušejte dobroty z článku

Glenfiddich 12y 0,7l 40% Tuba
SKLADEM > 5 Ks a ihned na 1 prodejně 819 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Laphroaig 10y 0,7l 40%
SKLADEM > 5 Ks a ihned na 1 prodejně 1 099 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
+
Dárek
Glenmorangie 10y 0,7l 40% GB
SKLADEM > 5 Ks a ihned na 1 prodejně 1 099 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Talisker 10y 0,7l 45,8% GB
SKLADEM > 5 Ks a ihned na 1 prodejně 949 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Bunnahabhain 12y 0,7l 46,3%
SKLADEM > 5 Ks a ihned na 1 prodejně 1 349 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Glenkinchie 12y 0,7l 43%
SKLADEM 1 Ks a ihned na 1 prodejně 1 339 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Kilkerran 12y 0,7l 46%
SKLADEM 2 Ks 1 589 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Ardbeg 10y 0,7l 46% GB
Dočasně nedostupné 1 369 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem