Whisky kompas: Jak pít whisky?

9. 2. 2023 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

degustace whisky

O tom, jak by měl člověk správně pít whisky, koluje mnoho mýtů, vedou se dlouhé debaty a kdejaký „odborník“ se v internetových diskuzích pohoršuje nad každým, kdo si do whisky přidá led. Já říkám jedno: Pijte whisky tak, jak vám chutná. To je základní pravidlo a nenechte si do toho nikým kecat. Whisky je totiž nápoj, který byl vytvořen proto, aby vám dělal radost. A pokud vám největší radost udělá whisky s ledem v široké sklenici, proč ne. Je to vaše whisky, váš moment, váš požitek… Tak to zkrátka je. Přesto existuje doporučení, jak si whisky vychutnat nejvíce. Držet se ho nemusíte, ale zkusit to můžete.

V tomto článku Whisky kompasu si vysvětlíme, jak byste měli pít whisky. Dotkneme se toho, jestli je led přípustný nebo jen pro barbary, i toho, jaké zvolit sklo. 

Pití není degustace

V první řadě bych ale rád oddělil dva způsoby konzumace whisky, a to „pití“ versus „degustace“. Už od mých whisky začátků se mi vždy líbilo, jak o tomto mluví uznávaný český odborník Václav Rout, a tak si teď půjčím jeho slova a jeho paralelu s hudbou.

Co se týče pití whisky, je to jako když si pustíte hudbu k práci v garáži, k vaření a nebo k žehlení. V tu chvíli vám má hudba pouze doplnit a zpříjemnit daný okamžik, ale nehraje ústřední úlohu. Věnujete se primárně jiné činnosti a hudba na pozadí má pouze dokreslit danou situaci. A to je pití whisky. Jste někde v klubu, bavíte se s přáteli, sledujete sport v televizi, nebo si nalijete sklenku k práci na počítači. Zkrátka whisky v tu chvíli pouze doplňuje, řekněme zpříjemňuje, daný okamžik. Je to moment, kdy je celkem jedno, z jakého skla nebo v jaké teplotě whisky popíjíte. Není to tak důležité.

Vedle pití ale máme přímo degustaci. A to už je jiná. Tady existují doporučení odborníků, jak správně degustovat whisky - nápoj si nejvíce vychutnat a nejlépe prozkoumat jeho vlastnosti. Degustace whisky je jako kdybyste šli na symfonický orchestr. Koupíte si lístky, sednete si do pohodlného křesla a chcete poslouchat. Nic jiného vás nesmí rušit, v tu chvíli je středobodem vašeho zájmu hudba. Vnímáte každý tón, každý nástroj a sledujete, jak nádherně to celé souzní. 

A tak to je právě i s degustací whisky, která v tu chvíli hraje ústřední úlohu. Chcete ji vnímat všemi smysly, chcete z ní nasát maximum informací a mít z ní zážitek. Pro tyto účely je dobré pít whisky v pokojové teplotě, čistou a z vhodného skla, které ideálně nasměruje výpary k vašemu nosu. Takovým sklem je speciální whisky degustační sklenička Glencairn. Ta byla ve Skotsku vyvinuta tak, aby přinášela konzumentovi maximum informací o whisky. 

Sklenička by měla být pochopitelně čistá a rovněž v pokojové teplotě. Před degustací je více než vhodné vyhnout se výrazným pokrmům či nápojům. Určitě není v pořádku sníst před degustací slanečka, nebo se posilnit indickým vindaloo. Vaše chuťové pohárky by pak místo degustace cestovaly někde mimo místnost. Když už jsme u toho, i samotné místo by mělo poskytovat vhodné podmínky, takže vedle parfumérie nebo v rybárně to určitě nebude to pravé ořechové.

A jak je to s vodou? Osobně si vodu nepřidávám nikdy. Whisky hodnotím tak, jak mi ji připravili v palírně. Oni jsou tu odborníci a oni se rozhodli, že zrovna tahle whisky je vhodná k nalahvování, a to konkrétně v té dané síle. Vodu si tedy nepřidávám ani v případě „sudovek“ (whisky v sudové síle). Je to ale na zvážení každého. Co se vůně týče, whisky vám dá více informací, pokud ji zředíte na cca 20 %, na druhou stranu naředěním už se ale mění celkový dojem, a to já nechci. Zkuste si sami naředit, nenaředit, lehce zakápnout… Uvidíte, co vám bude sedět nejvíce. Voda určitě není nepřítel.

ochutnávka skotské whisky

Vlastnosti whisky: Barva

První, co u whisky můžete hodnotit, je barva. I když osobně bych změnil slovo hodnotit na pozorovat. Ona totiž barva jako taková vám sice může o whisky hodně napovědět, ale že by byla měřítkem kvality, to jistě ne. Navíc v době, kdy řada whisky podstupuje dobarvování karamelem, je občas složité získat vypovídající hodnotu čistě ze zbarvení. Ano, pokud bude whisky černá jak bota, nejspíš se bude jednat o whisky ze sherry sudů, možná nějakou starší a nejspíš v sudové síle. Možná… Osobně bych to ale shrnul tak, že barva vám může ledacos napovědět, ale o kvalitě nerozhoduje. Právě proto se v případě slepých degustací doporučují zcela zatmavené sklenky Glencairn, aby degustující nebyl hned od začátku ovlivněn barvou whisky.

Hodnotit můžeme i tzv. nohy whisky („legs“), neboli to, jak whisky stéká po stěně skleničky. To opět může napovědět mnoho o mohutnosti či lehkosti whisky, ale jinak bych řekl platí to samé, co s barvou.

Vlastnosti whisky: Nos

Vůně už je pak velmi důležitá a tvoří velkou součást celkového dojmu. Někdy se dokonce udává, že vůně tvoří až 70 % celkového vjemu. Určitě to nebude daleko od pravdy, protože bez čichu byste si ani nic nevychutnali. Však to znáte - pokud máte silnou rýmu a úplně ucpaný nos, tak necítíte ani chuť jídla. Nos je nejdůležitější.

K whisky čichejte s patřičným respektem. Whisky není víno a zabořit celý nos do sklenky a mohutně nasát by se vám nemuselo vyplatit. Představte si, kdybyste měli nalitou whisky v sudové síle s 60 % alkoholu. To už byste po takovém „přivonění“ mohli jít rovnou domů a čichat staré trencle. Přivoňte si nejprve z povzdálí, teprve poté sklenku opatrně přibližujte k nosu. Whisky ve sklence není potřeba divoce točit, aromat je v ní požehnaně. Zkuste si přivonět s otevřenými ústy, poznáte ten rozdíl. 

Hodnocení aroma dejte dostatečný prostor. První přivonění rozhodně nestačí, každé další je jiné a whisky se postupem času „rozdýchá“ a teprve po několika minutách vám dá ty správné informace

Vlastnosti whisky: Chuť

Degustační vzorek standardně obsahuje 0,02 l whisky, což je dostatek na to, abyste si o ní udělali vlastní obrázek a mohli zhodnotit její chuť. Takový vzorek vystačí na 2-4 napití a to správné poválení na jazyku. 

Mohli jste slyšet, že whisky máte mít v ústech tolik vteřin, kolik roků zrála v sudu. To je holý nesmysl. Dovedete si představit mít v puse například 25 letou whisky o síle 52 % po dobu 25 sekund? Hodně dlouhá doba a nejspíš by se to nelíbilo ani vašim chuťovým pohárkům. Pár vteřin rozhodně stačí, mazlete se s whisky v ústech jen dokud je to příjemné.

Jakou zanechala stopu? Co cítíte za chutě? Co vám whisky připomíná? Dělejte si poznámky, ke kterým se po čase můžete vrátit, až si whisky budete dávat jindy. Uvidíte, že zážitek i vnímané chutě mohou být opět jiné. Ochutnávání whisky je zábava, tak se bavte!

Vlastnosti whisky: Závěr

Zůstane vám chuť whisky v ústech dlouho po ochutnání nebo se v mžiku vytratí? Cítíte spíše sladkost ovoce, cereální tóny nebo koření? Jak se váš zážitek z whisky projevuje minuty po polknutí? Toto vše hodnotíme v dochuti/závěru. Dejte všemu čas, ochutnávka whisky není něco, co chcete uspěchat nebo mít rychle za sebou.

Tasting notes

Ještě bych se rád chvíli zastavil u tzv. tasting notes, což je výraz pro celkové „poznámky z degustace“ - tedy popis toho, jakou barvu whisky má, co v ní lze cítit po přivonění a co na chuti, případně jaký je závěr a celkový dojem. Oficiální tasting notes zveřejňuje často i sám producent whisky, často jde o tasting notes master blendera, master distillera či distillery manažera - zkrátka někoho, kdo je za výrobu a lahvování whisky zodpovědný. V tasting notes jsou pak jeho osobní poznatky, co on tam cítil, co jemu to připomínalo a jaký celkový dojem měl on z whisky. 

Tasting notes si samozřejmě můžete přečíst a vzít si je k ruce při degustaci, ale myslete na to, že každý má jiné chutě, každý vnímá jinak vůni a každý má jiné zkušenosti z minulosti. Tak například pokud v tasting notes narazíte na datle a v životě jste je nejedli, tak je těžko můžete ve whisky cítit. Vůně vám zkrátka připomene něco jiného. Udává výrobce ve vůni „rose petal jelly“? Proč ne, někdo to ve vůni ucítí, ale já osobně tedy určitě ne. Já si do poznámky napíšu například „květinová vůně“.

Nebuďte tedy rozladěni, pokud vám někdo podsouvá meruňky v chuti a vy je tam zkrátka necítíte. To je naprosto v pořádku. Tasting notes, to je prostě zcela individuální záležitost a ve výsledku je stejně podstatné, zda vám whisky chutná či nikoliv.

Na zdraví! Nebo jak říkají ve Skotsku: „Slàinte!“ (čti [slánče]).
 

Whisky kompas Petra Pulkerta – přečtěte si další články:

Whisky kompas č. 1: Původ slova WHISKY
Whisky kompas č. 2: Výroba skotské whisky
Whisky kompas č. 3: Single malt a další druhy whisky
Whisky kompas č. 4: Irská, skotská, bourbon a tak dále
Whisky kompas č. 5: Jak pít whisky?  – tento článek jste právě přečetli
Whisky kompas č. 6: Skotsko, ráj milovníků whisky
Whisky kompas č. 7: Jak naplánovat cestu na ostrov Islay
Whisky kompas č. 8: Whisky expedice na legendární ostrov kouře – Islay 2022
Whisky kompas č. 9: Irská whiskey na vzestupu
Whisky kompas č. 10: Kouř, rašelina, moře a slzy
Whisky kompas č. 11: Sudy a andělé
Whisky kompas č. 12: Česká whisky scéna
Whisky kompas č. 13: Investice do whisky - tekuté zlato?