Dalwhinnie

Dalwhinnie lihovar se nachází ve městě Dalwhinnie ve Skotsku. Produkuje single malt whisky zařazenou mezi Highland whisky. Lihovar byl pojmenován podle nedalekého města Strathspey v pozdních letech 1890. Místo bylo vybráno díky snadnému přístupu k čisté pramenité vodě z Lochan-Doire-Uaine a také díky bohatému nalezišti rašeliny z okolních bažin. Nachází se v nádherné horské scenérii. Dalwhinnie je jednou z nejvyšších palíren ve Skotsku. Název je odvozen od slova Dalwhinnie, což je v gaelštině Dail-coinneeamh a znamená „místo setkání“.

V roce 1897 John Grant, George Sellar a Alexander Mackenzie založili tuto palírnu ještě s jiným názvem. Výroba byla zahájena v roce 1898.

Lihovar byl ale prodán společnosti AP Blyth v roce 1898 a byla přejmenována na Dalwhinnie. Později v roce 1905 převzal kontrolu nad palírnou Cook & Bernheimer.

Lihovar dál střídal majitele a stále pokračoval v produkci whisky s výjimkou v období válek, kdy pro nedostatek ječmene nebyl slad.

V roce 1986 byl lihovar a celní sklad vypsán jako kategorie B památkově chráněné budovy.

Dalwhinnie se stal známý po celém světě. Jeho dalším vlastníkem a provozovatelem se stala společnost Diageo, která vlastní Dalwhinnie do dnes.