Lukáš Dvořák

Lukáš Dvořák

V gastronomii se pohybuji už od 17 let, ale do barového průmyslu jsem „spadnul“ až když mi bylo 23. V roce 2008 jsme totiž s rodinou otevřeli bar La Casa de la Havana vieja. Během studií na VŠE jsem se do barového provozu zamiloval a hlavně začal objevovat RUM! 

Za ta léta jsem potkal nespočet zajímavých lidí (Ian Burrell, Joshua a Bintu Singhovi, Fabio Rossi, Lorena Vasquez, Gabriela Ayala, Tito Cordero), podíval se na krásná místa a studoval. To vše mi pomáhá pokračovat na cestě za rumovým poznáním. Zážitky z rumových lihovarů na Kubě jsou nezapomenutelné. Díky kontaktům jsem měl tu čest se sejít s Asbelem Moralesem nebo José Navarrem, legendárními master blendery kubánských rumů. Zkušeností jsem čerpal také v Dominikánské republice nebo na Mauriciu. V tamních destileriích vás pustí snad úplně ke všemu!

Aktuálně mě nejvíc baví šířit rumovou osvětu. S hosty si povídám při zážitkových degustacích přímo v našem podniku. Rád se také vydávám na večírky, oslavy, semináře nebo teambuildingy. Zaměřuji se hlavně na fakta, historické souvislosti a moderní trendy, to všechno doplněné vlastní zkušeností. A moje rodina je v tom se mnou. Více si můžete přečíst v mém rumovém rozhovoru.

Současně je mým potěšením Vám představit nový rumový projekt! „Rumový kompas“ vám ukáže správný směr, kterým se v rumovém světě máte právě vydat, které lahve ochutnat, abyste byli spokojeni.

Čeká na Vás velké množství článků na zásadní rumová témata, které Vám pomohou se zorientovat. 

Dozvíte se, odkud pochází slovo RUM, jakým způsobem se vyvíjely zámořské objevy nebo proč je důležité pochopit rumovou historii. Rozebereme jednotlivé rumové styly, přiřadíme k nim konkrétní vzorky, vysvětlíme výrobní postupy. Vyzkoušíme Vás z rumové legislativy a navrhneme párování rumu s jinými pochutinami. To vše, a ještě mnohem víc, naleznete na stránkách rumového kompasu.

Dále pro vás budeme hodnotit jednotlivé rumy a doporučovat je ke koupi. Naší snahou bude také přinášet novinky ze světa rumu.

Společně se u rumu na všechny těší Lukáš Dvořák.

 

Zápisky z rumového Martiniku: První dny
Zápisky z rumového Martiniku: První dny 17.5.2024 | Lukáš Dvořák

Do kterých palíren vedly kroky rumové výpravy Lukáše Dvořáka v prvních dnech na ostrově Martinik? Vychutnejte si exkluzivní zážitky s vůní cukrové třtiny.

Rumová postupka: Don Papa 7yo VS Don Papa Sherry Cask
Rumová postupka: Don Papa 7yo VS Don Papa Sherry Cask 9.5.2024 | Lukáš Dvořák

I v rámci jedné značky se dá objevovat. V Rumové postupce srovnal Lukáš Dvořák sedmiletý Don Papa s limitkou Sherry Cask. Jak si vedly? Čtěte v článku​.

Rumová cesta na Martinik – Část 1.
Rumová cesta na Martinik – Část 1. 3.5.2024 | Lukáš Dvořák

Lukáš Dvořák byl v rhumovém ráji, na karibském ostrově Martinik. Vydejte se s jeho cestopisným seriálem na výlet po tamních palírnách. Vyrážíme!

Rumová postupka: A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare VS Zacapa Reserva Limitada 2019
Rumová postupka: A.H.Riise Non Plus Ultra Very Rare VS Zacapa Reserva Limitada 2019 25.4.2024 | Lukáš Dvořák

Jak si ve srovnání stojí Non Plus Ultra a Reserva Limitada 2019? Pojďte si​ rozšířit rumové obzory s dalším dílem Rumové postupky Lukáše Dvořáka.

Rumová postupka: Mount Gay XO VS. Appleton Estate Rare Casks 12y
Rumová postupka: Mount Gay XO VS. Appleton Estate Rare Casks 12y 11.4.2024 | Lukáš Dvořák

Jeden zástupce mainstreamu, druhý podobný, ale s něčím navíc. Postupte k vyšším rumovým metám s článkem Lukáše Dvořáka. Tentokrát Mount Gay vs Appleton.

Rumová postupka: Plantation 20th Anniversary XO VS. Pusser's British Navy Rum
Rumová postupka: Plantation 20th Anniversary XO VS. Pusser's British Navy Rum 28.3.2024 | Lukáš Dvořák

Rozšiřte si obzory a postupte na další úroveň s naší Rumovou postupkou. Lukáš Dvořák tentokrát srovnal populární výroční rum Plantation s námořnickým silákem Pusser's.

Rumová postupka: Brugal 1888 Gran Reserva VS. Don Q Gran Reserva XO
Rumová postupka: Brugal 1888 Gran Reserva VS. Don Q Gran Reserva XO 14.3.2024 | Lukáš Dvořák

Jeden populární rum, druhý v podobném stylu, ale s něčím navíc. Postupte na své rumové cestě s Rumovou postupkou Lukáše Dvořáka. Tentokrát Brugal vs Don Q.

Rumová postupka: Diplomático Reserva Exclusiva VS. Dictador 12yo
Rumová postupka: Diplomático Reserva Exclusiva VS. Dictador 12yo 29.2.2024 | Lukáš Dvořák

Rozšiřte si obzory. Lukáš Dvořák srovnal populární Diplomático s rumem Dictador, dozrávaným v sudech po portském. Postupte na své rumové cestě o kus dál.

TOP 3 rumy pro rozšíření obzorů
TOP 3 rumy pro rozšíření obzorů 27.2.2024 | Lukáš Dvořák

Chcete si rozšířit rumové obzory? Lukáš Dvořák pro vás vybral hned tři láhve, které vás zaručeně posunou. Bude to britský styl, Kuba, nebo pořádná exotika?

Recenze rumu Zacapa Heavenly Cask Collection La Pasión
Recenze rumu Zacapa Heavenly Cask Collection La Pasión 19.2.2024 | Lukáš Dvořák

Poslední láhev nebeské edice Zacapa Heavenly Cask, La Pasión, dozrávala v sudech po sherry Pedro Ximénez. Jaká je? To pro vás v recenzi shrnul Lukáš Dvořák.

Rumová postupka: Bumbu Original VS Barceló Imperial Porto Cask
Rumová postupka: Bumbu Original VS Barceló Imperial Porto Cask 16.2.2024 | Lukáš Dvořák

Nová série Lukáše Dvořáka vám rozšíří obzory. Jedna populární láhev, druhá v podobném stylu, ale s něčím navíc. Postupte na své rumové cestě o kus dál.

Rumová mapa: Rumy z Panamy
Rumová mapa: Rumy z Panamy 18.1.2024 | Lukáš Dvořák

Jaké jsou panamské rumy a které destilerie si pohlídat? Poslední článek ze série Rumové mapy Lukáše Dvořáka vás zavede do Panamy. Vyrazte s ním.

Rumová mapa: Rumy z Venezuely
Rumová mapa: Rumy z Venezuely 4.1.2024 | Lukáš Dvořák

Jaké jsou venezuelské rumy? Které destilerie by vám neměly uniknout? Vydejte se prstem po Rumové mapě Lukáše Dvořáka, tentokrát do Venezuely.

Vánoční rumový kalendář
Vánoční rumový kalendář 24.12.2023 | Lukáš Dvořák

Jak hodnotí náš ambasador Lukáš Dvořák výběr rumů v letošní verzi rumového adventního kalendáře? Přečtěte si jeho recenzi a užijte si tekutý advent.

Nejlepší sladké rumy na světě - jaké to jsou?
Nejlepší sladké rumy na světě - jaké to jsou? 22.12.2023 | Lukáš Dvořák

Doslazované rumy a rumové likéry jsou oblíbenou vstupní branou do světa třtinových destilátů. Jaké patří k těm nejlepším? Objevte je v článku Lukáše Dvořáka.

Rumová mapa: Rumy z Martiniku
Rumová mapa: Rumy z Martiniku 12.12.2023 | Lukáš Dvořák

Vydejte se po rumové mapě až na ostrov Martinik, do kolébky agricole rhumů. Objevte s Lukášem Dvořákem láhve, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Přichází El General: Recenze rumové novinky z Venezuely
Přichází El General: Recenze rumové novinky z Venezuely 7.12.2023 | Lukáš Dvořák

Před Vánoci ve skladu Alkohol.cz zaúřadoval rumový generál. El General. Novinku hezky zčerstva ochutnal náš ambasador Lukáš Dvořák. Přečtěte si jeho recenzi.

Rumová mapa: Rumy z Kuby
Rumová mapa: Rumy z Kuby 23.11.2023 | Lukáš Dvořák

Jaké jsou kubánské rumy? A produkci které tamní destilerie stojí za to prozkoumat? Vydejte se prstem po Rumové mapě Lukáše Dvořáka na Kubu.

Co jsou X.O. Rumy - specifika, vlastnosti, rizika
Co jsou X.O. Rumy - specifika, vlastnosti, rizika 21.11.2023 | Lukáš Dvořák

Co znamená u rumu označení XO? Kde se vzalo? Na vyzrálé třtinové speciality se zblízka podíval Lukáš Dvořák. Přečtěte si jeho článek v magazínu.

Rumová mapa: Rumy z Guyany
Rumová mapa: Rumy z Guyany 31.10.2023 | Lukáš Dvořák

Guyana, to je ráj milovníků těžkých, výrazných rumů. Nahlédněte do tamní výroby a objevte s Lukášem Dvořákem guyanskou sbírku historických destilačních zařízení.

Barové pojmy – jak si připadat v baru jako doma?
Barové pojmy – jak si připadat v baru jako doma? 17.10.2023 | Lukáš Dvořák

Vždycky jste se chtěli podívat do koktejlového baru, ale nesebrali jste odvahu? Co vás tam čeká? Vyrazte na návštěvu nanečisto s Lukášem Dvořákem.

Rumová mapa: Rumy z Jamajky
Rumová mapa: Rumy z Jamajky 27.9.2023 | Lukáš Dvořák

Rumová mapa vás zavede do destinací, kde vznikají vaše oblíbené destiláty. Vydejte se s naším ambasadorem Lukášem Dvořákem na divokou Jamajku. Šťastnou cestu!

Rumová mapa: Rumy z Barbadosu
Rumová mapa: Rumy z Barbadosu 14.9.2023 | Lukáš Dvořák

Rumy z Barbadosu jsou prý ty nejstarší na světě. Vydejte se s článkem Lukáše Dvořáka za tamními palírnami a objevte značky, které stojí za to.

Rum a fine dining
Rum a fine dining 17.8.2023 | Lukáš Dvořák

Rum dnes najdete i v těch nejlepších restauracích. Jak se páruje s luxusními pokrmy? A jak se s ním jídla připravují? Čtěte​ článek Lukáše Dvořáka o fine diningu.

Recenze rumu Dos Monarcas XO
Recenze rumu Dos Monarcas XO 19.7.2023 | Lukáš Dvořák

Přečtěte o zajímavé novince v naší nabídce – rumu Dos Monarcas XO. A pak mrkněte na video recenzi s tipy od rumového ambasadora Lukáše Dvořáka.

Prožijte (nejen) léto s 5 koktejlovými ikonami
Prožijte (nejen) léto s 5 koktejlovými ikonami 13.7.2023 | Lukáš Dvořák

Máte dost Mojita, Aperol Spritzu a dalších letních klasik? Zkuste to letos jinak. Lukáš Dvořák pro vás vybral 5 skvělých koktejlů, které nudit nebudou.

Jak na domácí degustaci rumu
Jak na domácí degustaci rumu 23.6.2023 | Lukáš Dvořák

Chcete pro přátele připravit domácí rumovou degustaci? Lukáš Dvořák pro vás připravil jednoduchý návod, jak vybrat vzorky a jak celou akci zorganizovat. Čtěte v jeho článku.

Jaké jsou rozdíly mezi rumy španělského typu?
Jaké jsou rozdíly mezi rumy španělského typu? 9.6.2023 | Lukáš Dvořák

Jak se liší kontinentální a ostrovní rumy španělského stylu? Co množství cukru? A které ochutnat? Čtěte​ článek Lukáše Dvořáka a udělejte si v tom pořádek.

Report z RumFestu 2023
Report z RumFestu 2023 23.5.2023 | Lukáš Dvořák

Vraťte se s nám​i do pražských Žlutých lázní a připomeňte si atmosféru letošního Rumfestu. Jak bylo? Co se pilo? A jaké rumy nás bavily nejvíc? Čtěte report​.

Recept na koktejl Caipirinha
Recept na koktejl Caipirinha 19.5.2023 | Lukáš Dvořák

Namíchejte si Caipirinhu. Brazilská odpověď na Mojito se obejde bez máty a dává naplno vyniknout chuti třtinové cachaçy a limetek. Svěží paráda!

1 2