Report z RumFestu 2024

5. 6. 2024 | Lukáš Dvořák
Kategorie: Rum

rumfest 2024Jako každoročně už dlouhých 12 let, i letos se jednu jarní sobotu uskutečnil v Praze RumFest, svátek všech rumových nadšenců! V sobotu 1. června (později než obvykle, a to kvůli MS v hokeji) se v Praze sešli všichni rumaři z celé ČR a ostatních zemí světa. Dvanáctý ročník RumFestu se i letos konal v ověřených prostorách Žlutých lázní, tradičně pod záštitou společnosti BarLife. Těšit jste se mohli na spoustu stánků se spoustou rumů, které bylo možné na místě rovnou také ochutnat. V zastřešených sálech se konalo i několik seminářů a dorazila řada zahraničních hostů. Co přesně jste mohli zažít, se dočtete v krátkém reportu.

Zmokneme nebo se vykoupeme?

Prostory Žlutých lázní v pražském Podolí jsou rumařům velmi dobře známé. Pro pořádání takové akce jsou ideální, zejména když svítí slunce. To nám ale letos příliš nepřálo. První 3 hodiny pršelo, posléze se počasí naštěstí umoudřilo, což celé „rumové“ atmosféře výrazně pomohlo.
Hostům festivalu se brány otevřely v poledne a kdo si nekoupil svůj lístek on-line, měl možnost tak učinit i na místě. I letos bylo možné zakoupit degustační skleničku. Novinkou byla nabídka balené vody zdarma, konkrétně 16 000 kusů! Všechny se rozdaly.
Mimo standardní návštěvy jednotlivých stánků bylo možné zúčastnit se některé z přednášek festivalového programu nebo se přihlásit na jednu z placených masterclasses. O přednášky byl tradičně velký zájem a místa k sezení se vždy zaplnila rychle. Čím blíže jste se usadili, tím pro vás lépe. Akustika vnitřních prostor má svá omezení.

První přednášku v 13 hodin si vzala hned jedna z největších osobností letošního RumFestu – master blender značky Diplomático, pan Nelson Hernandez, který prezentoval poměrně nedávnou novinku, Diplomático Selección de Familia. O půl hodinu později to byl Pavol Klabník za firmu Acan Premium Spirits, který představil značku nezávislého bottlera Bellamy’s Reserve Rum. Po druhé hodině pokračovala Magdalena Reszke, která vyprávěla o tom, jak vybírá rumy pro svou značku The Colours of Rum

report rumfest

Dále po půl hodinách následovali exportní a brand manažeři věhlasných značek, kteří mluvili o plánovaných novinkách či historii svých značek. Patřili mezi ně Violaine Dovert (Rhum J.M), Walter Aguilar (Oliver & Oliver), Aaron William Goodall (Don Papa Rum) nebo Linda Rejfková (Brugal). Závěrečný seminář vedl již tradičně global brand ambassador značky Abuelo, Cristobal Srokowski, který přiblížil krásu tradičního panamského rumu.
Pro ty šťast​livce, kteří si zakoupili vstupenky na odpolední masterclass limitek a prémiových rumů, pokračoval program v místním klubu Cognac Gallery. Vít Šafář z Hedonism Spirits si připravil 3 vstupy. Ten první byl zasvěcen rhumům z Martiniku, konkrétně značce HSE a její edici „cask finish“. V 16 hodin Vít pokračoval s druhým masterclass, tentokrát na téma „Mount Gay, rum z Barbadosu“, kde se představila raritní plnění značky. Zlatým hřebem od 18 hodin byl pak seminář a degustace nezávislých a raritních stáčení rumů z Kuby. Toto vše si zajisté každý účastník masterclass užil!

Rom De Luxe

Jaké rumy byly k mání?

Letos nebyl celý areál u Vltavy zaplněn stánky vystavovatelů. Bylo zde proto příjemně dostatek prostoru pro všechny návštěvníky. Důvodem byla mimo jiné neúčast pravidelného vystavovatele, firmy UPB. Pozornost na sebe tak mohly strhnout i jiné stánky, které představily řadu novinek. 

Mezi stánky s nejzajímavějšími vzorky zajisté patřil stánek alkohol.cz, který zde prezentoval značku Rom de Luxe, dánského bottlera, jež si mimo jiné připravil speciální stáčení na počest pražského RumFestu – plnění Trinidad 22yo TDL v síle přes 60 % alkoholu. Osobně jsem ho mohl ochutnat a musím uznat, že je to úžasný rum. Vždyť se vyprodal ještě během samotného festivalu! 

Mezi další příjemná překvapení patřily tyto stánky a značky:

A mnoho dalších zajímavých značek a rumů! Dá se říci, že na každém stánku byl alespoň jeden skvělý rum nebo novinka, jež stála za ochutnávku. Moje dojmy z návštěvy některých stánků ostatně najdete níže v malém video reportu.
Sluší se také zmínit, že na RumFestu bylo možné zakoupit občerstvení v čele s MeatVandals, nebo si nechat namíchat parádní drinky na stánku Fénix Drinks.

rhum j.m

Letošní návštěvnost a výhled do budoucna?

Před začátkem se velmi spekulovalo o tom, jaká bude letošní návštěvnost. Proč?
Neúčast jednoho z největších vystavovatelů, souběžné rumové akce ve stejný víkend, souběžný mezinárodní den dětí nebo odhalený program bez zásadní novinky. Tato témata jsem osobně u mnoha rumařů před akcí zaznamenal. Ránu tomu dala ještě předpověď počasí, se kteým nikdo nic neudělá. 

Ano, návštěvníků letos bylo opravdu méně, zřejmě ze všech zmiňovaných důvodů. Já osobně si RumFest užil i přes tento fakt. Nejen že bylo více místa v areálu, ale větší prostor dostali také menší a noví vystavovatelé, kteří měli určitě co nabídnout. Možná jen škoda, že chyběl nějaký nový program, který by celé Žluté lázně více rozhýbal. Třeba se na příští ročník organizátor nechá inspirovat u zahraničních rumových akcí a připraví nějaké nové překvapení.

Každopádně my se už nemůžeme dočkat, co další ročník přinese. Na další rumové setkávání, na zdraví!

Vyzkoušejte dobroty z článku