Rumový kompas: Jak si vychutnat rum a jak si vybrat skleničku

3. 2. 2023 | Lukáš Dvořák
Kategorie: Rum

při jaké teplotě ochutnávat rumPřemýšlíte často nad tím, jak posunout zážitek z vychutnávaného rumu ještě dál? Koukáte po nových skleničkách? Pozorujete, jak se zážitek mění s rozdílnou teplotou rumu, času od otevření lahve? Nebo máte snad svůj vlastní oblíbený rumový rituál? Bomba! 

Rád bych zde nastínil, že tento článek bude více o mých, případně vašich pocitech z popíjení rumu. Fakta jsme si už ujasnili a vedeme je v patrnosti. Přichází řada na to, co přesně vám pomáhá, když v pátek večer padnete zbití z práce na gauč a berete do ruky oblíbenou lahev rumu, abyste si nalili „dram“ do sklenice. Nečekejte univerzální návod, jak správně pít rum. Ale třeba si díky článku najdete svůj vlastní.

Z čeho pít rum?

Téma rumových skleniček probíráme na degustacích skoro vždy. Jaká sklenice na rum je nejlepší? Podle mě neexistuje jedna správná odpověď. Nějaké poučky známe, i toto je ale individuální záležitost. Nemyslím tím ale degustovat prémiový rum z whiskovky na ledu. Ne, to opravdu ne, to je špatně. 

Obecně se na rumových fórech a klubech shodneme, že většinu rumařů baví tulipánový tvar sklenice. U takovýchto sklenic nacházím vhodný tvarový základ s příjemným stupněm zúžení, délkou „krku“ a průměrem hrdla/rtu. V případě takového tvaru sklenice je zážitek z rumu velmi intenzivní. Osobně takto vlastnosti rumu vnímám nejvíce. Vezmu vzorek do ruky, přiložím ho k nosu (zúžený krk nastřádá aroma přesně tam, kde má být), napiji se (rum mi najednou vklouzne do úst a dostává se tak všude, kde ho chci, nejen na hřbetu jazyka), paráda! Užívám si destilát naplno. Tvarů a velikosti takových sklenic je více. Najděte si tu vámi preferovanou. 

V případě, že chcete zážitek trochu méně intenzivní a více kontrolovaný, zkuste sklenku určenou k degustaci vína. Výraz vůně a chuti je pozvolnější.

Osobně neuznávám degustaci rumů ve sklenicích typu „whisky glass“, obří „napoleon“, baňaté vinné sklenice na červená vína nebo sklo na pálenky s otevřeným hrdlem.

správné ochutnávání rumu

Teplota rumu pro degustaci

Setkávám se s mnoha názory na teplotu destilátu. Znovu si dovolím tvrdit, že nejdůležitější je individuální rituál, i když… 

Někteří hosté si sem tam rádi užijí oblíbený rum na ledu. Pokud se jedná o velmi doslazovaný vzorek, souhlasím. Občas jim nabízím, aby si z takového rumu nechali připravit koktejl Rum Old Fashioned, kde hraje led logicky také roli a zážitek může být ještě zajímavější. Obecně se ale snažím při degustaci vyhnout extrémním teplotním šokům. A to zejména směrem nahoru.

Ano, jakékoliv zahřívání rumu, ať už na párou nebo jinak, považuji za hloupost. Většinou zkoušenému vzorku ublížíte. Při vyšší teplotě se alkohol a ostatní složky začnou oddělovat a vy máte při pokusu o degustaci akorát tak „spálený nos“. A že to některé značky nebo podniky takto prezentují? Za mě se jedná jen o pokus přilákat na sebe pozornost nebo snahu zaujmout určitou show.

Stejně tak to bylo po revoluci s dováženou tequilou nevalné chuti. Ve snaze zamaskovat nekvalitní produkt, přišli marketéři s citronem, solí, pomerančem, skořicí, candátem a… Ne, takto prosím ne.
Mexičan by využil maximálně tak tu limetku. 

Znovu si tedy dovolím zopakovat – vyhněte se extrémním teplotním šokům. Tím nemyslím teplotně se přizpůsobit v zimním či letním období. Zde je pokojová teplota pokaždé jiné číslo.

z čeho pít rum

Jak degustovat rum?

  1. Najděte si preferovanou sklenici a přátele, s kterými můžete zážitek rozebrat.
  2. Přemýšlejte nad teplotou, vnímejte barvu.
  3. Nechte nově otevřenou lahev chvilku „dýchnout“.
  4. Doušek by měl mít alespoň 1 cl. Nechte jej proniknout do všech koutů dutin ústní, dlouho neváhejte s polknutím.
  5. Vnímejte každou chuť, vůni a měnící se charakter klidně i 30 minut po polknutí.
  6. Posouvejte se dál!

A pokud hledáte tipy na rumy k degustaci, můžete se inspirovat třeba v mých starších článcích o jednotlivých rumových stylech. Na zdraví!

 

Rumový kompas Lukáše Dvořáka – přečtěte si další články:

Rumový kompas č. 1: Původ slova RUM aneb historie rumu odlehčeně
Rumový kompas č. 2: Historické dělení rumů podle koloniálního původu
Rumový kompas č. 3: Jak vybrat ten správný rum?
Rumový kompas č. 4: Španělský svět rumu – karibské ostrovy
Rumový kompas č. 5: Španělský svět podruhé – od Mexika po Peru
Rumový kompas č. 6: Britský svět rumu, rumy britského námořnictva
Rumový kompas č. 7: Francouzský styl a agricole rhumy
Rumový kompas č. 8: K Indickému oceánu a ještě dále
Rumový kompas č. 9: Za rumem po Evropě
Rumový kompas č. 10: Historická cesta cukrové třtiny z východu na západ
Rumový kompas č. 11: Výroba rumu
Rumový kompas č. 12: Rum a zákony
Rumový kompas č. 13: Co je andělská daň​
Rumový kompas č. 14: Jak si vychutnat rum a jak si vybrat skleničku – tento článek jste právě přečetli
Rumový kompas č. 15: Rum a párování s delikatesami
Rumový kompas č. 16: Aktuální rumové trendy
Rumový kompas č. 17: Jak na domácí staření rumu v dřevěných soudcích