skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Rumový kompas: Jak vybrat ten správný rum?
Vítejte u třetího článku Rumového kompasu! Dnes vám pomůžeme s výběrem láhve rumu. Jakou láhev koupit pro sebe, aby mi chutnala? Co má rád můj kolega/ kamarád/ obchodní partner? Je libo investiční láhev? Jak vybrat kvalitní rum? Na podobné otázky jste určitě již hledali odpověď.
Dnes se pokusíme různé rumy rozebrat z několika pohledů. V následujících odstavcích si vám dovolím poradit, jak pro sebe vybrat vhodný třtinový destilát. První otázka zní, zda si přejete zůstat ve vámi známých chuťových teritoriích nebo chcete vyzkoušet něco nového, posunout se k náročnějším a zajímavějším chutím a vůním. Hotovo? Máte jasno? Podle čeho tedy vybrat rum? Tak pojďme na to…
Cukr
Většina z nás na sladkých rumech začala. A to je dle mého názoru v pořádku. Vždyť k náročnějším chutím je třeba se propít! Je jen potřeba znát legislativu, která říká, že rum je destilát, který je doslazován pouze do výše 20 g cukru na litr alkoholu. Je tedy váš favorit stále ještě sladký „rum“? Například Don Papa kvůli této nové legislativě před časem měnil svou recepturu, kterou nyní můžete ochutnat.
Pokud vás tedy aktuálně tato vlastnost u rumu baví, na výběr máte z obrovské škály vzorků, která se těší velké popularitě. Celá střední kontinentální Amerika (a sever té Jižní) nabízí mnoho značek, které své produkty méně nebo více doslazují. Zajímá vás, jakým způsobem? Často je to expediční likér z cukrové třtiny, cukr nebo cukrový sirup. V těchto podobách je rum doslazován před, během nebo po procesu zrání v sudech. Nejčastěji se s takovými rumy setkáte v rámci kategorie „španělský kontinentální styl rumu“. Pocházejí ze zemí jako je Peru, Guatemala, Panama, El Salvador, Kostarika, Venezuela a Kolumbie. Mluvíme tedy například o těchto rumech:
Sladší rumy do 1000 Kč
Sladší rumy v hodnotě 1000 – 1500 Kč
- Rum Millonario Solera Reserva Especial 15y
- Ron Botran Solera 1893 18y
- La Hechicera Solera 21
- Centenário Fundación 20y
Sladší rummy v hodnotě 1500 – 2000 Kč
Sladší rumy v hodnotě nad 2000 Kč
Aroma
Nespokojíte se pouze s cukrem v rumu? Poohlédněte se po vzorcích, které mají i zajímavé aroma. Z vlastní zkušenosti jsou to některé rumy z oblasti Indického oceánu - ostrovy Mauricius nebo Seychely. Neopomeňte ani Filipíny. Tito výrobci používají např. speciální dozážní likéry, sudy po aromatických vínech či alkoholu, nezvyklý způsob fermentace apod. Z mého pohledu do rozdílného aroma vstupuje specifický terroir odlišný od Karibiku.
Do některých třtinových destilátů se přidává aroma, a to různými způsoby. Mluvím o vanilce, kávě, karamelu, pečených mandlích atp. Ať už toto aroma vzniká při filtraci, macerací, způsobem zrání nebo „potravinářskými chemikáliemi“, některé vzorky je možné označit za rumy, jiné nikoliv.
Mluvím např. o Dictador 100 Months Orange, Cubaney Caramelo, Ferrum Vanilla Elixír, Isautier Arrangé Café Vanille
Aromatické rumy do 1000 Kč
Aromatické rumy v hodnotě 1000 – 1500 Kč
Aromatické rumy v hodnotě 1500 – 2000 Kč
Pokud Vás baví aromatické rumy, mými tajnými tipy jsou Madagaskar Dzama Nosy-Be Prestige Ambre 4y a Thajsko Chalong Bay Infuse Lemongrass. Jen pozor, zde se s cukrem v rumu příliš nesetkáte.
Nejčastěji platí, že za líbivým nasládlým aromatem stojí dozrávání v sudech po fortifikovaných či dezertních vínech nebo likérech.
Finish
Pokud chce výrobce svému rumu propůjčit příjemné aroma a dochuť, může sáhnout k tzv. „cask finishingu“. Tedy nechat dozrát blend na několik měsíců v sudu po sherry, portském víně, dezertních vínech (většinou z Francie) nebo vermutu. Takový běžný poměr může být 10 let v ex-bourbon sudu a rok v sudu po sherry Pedro Ximénez. Takové rumy jsou jak sladké, tak mají lahodné ovocné aroma a chuť.
Cask-finished rumy do 1000 Kč
Cask-finished rumy v hodnotě 1000 – 1500 Kč
Cask-finished rumy v hodnotě 1500 – 2000 Kč
Cask-finished rumy v hodnotě nad 2000 Kč
Alkohol
V posledních letech jsou mezi rumovými nadšenci v oblibě (nejen) karibské rumy s vyšším obsahem alkoholu, nad 50 i 60 %. Ideálním přechodem od sladkých k vysokoprocentním je zkombinovat obojí.
- Nativo Autentico Overproof do 1000 Kč
- A.H.Riise Royal Danish Navy Strength 20y 1000 – 1500 Kč
Většinou se ale budete chtít zbavit cukru a vychutnat si destilát v jeho plné síle. Rum je tak opojnější a výraznější. Jen pozor na konzumované množství! Nejčastěji se s vyšším procentem setkáte u rumů tzv. „britského typu“ z Jamajky, Guyany, Barbadosu nebo J. A. R. Takové rumy většinou bývají destilovány kotlíkovou destilací a destilát samotný je velmi charakteristický, a to nás baví.
Vysokoprocentní rumy do 1000 Kč
Vysokoprocentni rumy v hodnotě 1000 – 1500 Kč
Vysokoprocentni rumy v hodnotě 1500 – 2000 Kč
Vysokoprocentní rumy v hodnotě nad 2000 Kč
Estery, jód a aceton
Pokud jste se už dostali přes všechny zmíněné vzorky, je čas na něco náročnějšího! Estery vznikající při divokém kvašení po přidání „dunderu“, to je výbuch vůní a chutí. Ale rozhodně ne sladkých a líbivých. Pusťte se do Jamajky!
Estery vznikají nejlépe při spontánním kvašení vstupní suroviny. Představte si, že si cukr z melasy, která je naředěná vodou, ve fermentačních kádích na Jamajce najdou kvasinky z přirozeného prostředí destilerie a začne pomalé kvašení, které trvá několik týdnů. Během této doby výrobce kvasinkám přileje do onoho fermentu/kvasu zoctovatělou tekutinu s kyselým pH, nejčastěji zbytek po předchozí destilaci. Kvasinkám se změní prostředí a začnou produkovat estery, které se po destilaci a během zrání ještě mění. To už je ale těžká biochemie. Výsledkem jsou velmi aromatické destiláty, rumy pro znalce.
Vysokoesterové rumy do 1000 Kč
Vysokoesterové rumy v hodnotě 1000 – 1500 Kč
Vysokoesterové rumy v hodnotě 1500 – 2000 Kč
Nebo vám snad estery nevoní a raději máte jód? Jód ze soli z mořské vody z Martiniku? Pokud ano, zkuste agricole rhum z čerstvé šťávy cukrové třtiny, reprezentující „francouzský rumový styl“. Každý k těmto chutím dříve či později dospěje. Tak proč nezkusit nějakou lahev ihned?
Agricole rumy do 1000 Kč
Agricole rumy v hodnotě nad 2000 Kč
Je libo investiční láhev rumu?
Pro ty nejnáročnější z vás nebo ty, kdo hledáte objekt pro investici, si dovolím navrhnout lahve, které mají určitý investiční potenciál. Jak velký může být? Sami se začněte o tradiční výrobce a důležité bottlery více zajímat.
Zde jsou mé tipy:
- Rom De Luxe Wild Series No. 26 Jamaica 16y
- Dictador Jerarquia Fino 33y 1987
- Silver Seal Haitian Rum 15y 2004
- El Dorado 25y
- Hunter Laing Kill Devil Trinidad 18y
Závěrem si jen dovolím konstatovat, že každý ochutnaný rum je dobrý rum. Čím více vzorků ochutnáte, tím větší představu a přehled získáte. Ať už si daný vzorek oblíbíte či nikoliv, každá otevřená lahev vás posouvá dále na cestě rumového poznání. Tak jen s chutí do toho!
Mimochodem, byl můj návod na výběr rumu dostatečný? Budu rád, když se se mnou podělíte o své zkušenosti.
Rumový kompas Lukáše Dvořáka – přečtěte si další články:
Rumový kompas č. 1: Původ slova RUM aneb historie rumu odlehčeně
Rumový kompas č. 2: Historické dělení rumů podle koloniálního původu
Rumový kompas č. 3: Jak vybrat ten správný rum? – tento článek jste právě přečetli
Rumový kompas č. 4: Španělský svět rumu – karibské ostrovy
Rumový kompas č. 5: Španělský svět podruhé – od Mexika po Peru
Rumový kompas č. 6: Britský svět rumu, rumy britského námořnictva
Rumový kompas č. 7: Francouzský styl a agricole rhumy
Rumový kompas č. 8: K Indickému oceánu a ještě dále
Rumový kompas č. 9: Za rumem po Evropě
Rumový kompas č. 10: Historická cesta cukrové třtiny z východu na západ
Rumový kompas č. 11: Výroba rumu
Rumový kompas č. 12: Rum a zákony
Rumový kompas č. 13: Co je andělská daň
Rumový kompas č. 14: Jak si vychutnat rum a jak si vybrat skleničku
Rumový kompas č. 15: Rum a párování s delikatesami
Rumový kompas č. 16: Aktuální rumové trendy
Rumový kompas č. 17: Jak na domácí staření rumu v dřevěných soudcích