Jak vybrat tu správnou sklenici na víno, koktejl i destilát

6. 5. 2022

Jak vybrat sklenice na víno

Když přijde na výběr sklenice pro vaše oblíbené pití, rozhodně tu nejde jen o vzhled. Správné sklo podpoří chuť i vůni zvoleného nápoje a umožní jim se plně rozvinout. V dnešním článku vám prozradíme, jak vybrat sklenice na víno i na destilát nebo koktejl. Nejenže okouzlíte hosty, ale hlavně si svůj drink vychutnáte opravdu maximum.

Z čeho pít víno

Sklenice na víno mají stopku, aby nedošlo při kontaktu ruky se sklenicí k zahřátí obsahu. Ze stejného důvodu také víno nikdy nenaléváme doplna, vždy jen do poloviny.  Víno tak nezteplá a udrží si servírovací teplotu, při které chutná nejlépe.

Sklenice na bílé víno

Na bílé i růžové se používají sklenice tvarem připomínající tulipán. Jsou protáhlejší a užší a obvykle mívají i vyšší stopku. Bílá a růžová vína se servírují při nižší teplotě a v tomto typu sklenice si ji udrží déle. Podle odrůdy pak můžete volit různé skleničky s různými objemy. Obecně platí, že těžká vína patří do sklenic s vyšším objemem. Nejuniverzálnější je ryzlinková sklenka, ve které to bude slušet každému bílému i růžovému vínu.

Sklenice na bílé víno

Sklenice na červené víno

Červené víno se servíruje v otevřené sklenici tvarem připomínající cibuli. Ta vínu umožňuje se pořádně rozvonět a naplno se tak projeví jeho vůně i chuť. Těžší vínům to sedne v kulovitějších sklenicích, pro mladá můžete zvolit i vyšší a uzavřenější sklenici.

Sklenice na sekty

Sklenice na šumivé víno, také zvaná flétna, je vysoká a úzká. Nejlépe v ní vynikne perlení, udrží víno příjemně vychlazené a dokonce ovlivňuje i odpařování alkoholu z nápoje.

Sklenice na fortifikovaná vína

I sherry, portské a další likérová vína patří do zvláštní sklenice. Tvarem, stejně jako ta na bílé, připomíná tulipán, ale má menší objem. Obvykle je to do 150 ml. Když není speciální sklenka po ruce, použijte tu na bílé víno. Fortifikované lahůdky​​ rozhodně nepatří do likérových skleniček, jejichž malý objem by jim nedovolil plně rozvinout své aroma.

Kromě praktické stránky vám mohou sklenky na víno spolu s dalšími elegantními skleničkami zpříjemnit i tu estetickou. Vystavte si je například do prosklených skříněk v kuchyni, které vám je ochrání před prachem a rozbitím. Zároveň tak vaší kuchyni přidáte i moderní nádech.

Z čeho pít víno

Z čeho pít pálenku

Asi není domácnost, ve které by chyběl panák nebo taky „štamprle“. Malá, nízká sklenička, do které se vejde tak akorát alkoholu na jeden mocný hlt. Přesně taková je vhodná na pálenku, které je určená k vypití na ex spíš než k labužnickému upíjení. 

Zvláštním případem jsou skleničky na grappu, ty mají malý objem kalíšku, ale vysokou nožku. I další pálenky z vína, jako je brandy nebo koňak, patří do zvláštního skla. Takzvané koňakovky mají nízkou nožku a balónkovitý tvar. Na rozdíl od vinných sklenic se nemusíte bát ji držet za tělo, mírným zahřátím se destilát příjemně rozvoní.

Z čeho pít whisky

Sklenicím na whisky se říká taky tumblery a anglofonní svět je zná jako Old Fashioned glass, podle koktejlu, který se v tomto typu skla tradičně servíruje. V nízké sklence s tlustým dnem se podává také whisky s ledem, tedy on the rocks. Využijete i ale také jako sklenici na gin. 

Pokud si ale chcete svou whisky pořádně užít, zapomeňte na led a zvolte i jinou sklenici. Správné servírování whisky vyžaduje skleničku se zúženým hrdlem, aby se v ní mohla koncentrovat vůně. Ta se nejlépe rozvine při pokojové teplotě. Takže když si dáte whisky z koňakovky, rozhodně nic nezkazíte.

Sklenice na whisky

Z čeho pít rum

Když přijde na rum, je jeho vychutnávání do velké míry závislé na konkrétní zemi, jak se dozvíte v našem specializovaném článku o servírování rumu. I když se preference liší, shodneme se, že kvalitní rum by byla by škoda podávat v panáku. Řada rumařů přísahá na už zmíněný tumbler neboli whiskovku. Dostatečná plocha dna dovolí rumu se rozvonět, ale při degustacích se nejčastěji používá zúžený typ tulipánek, který koncentruje aroma, stejně jako u whisky.

Z čeho pít absinth

Pití absinthu je obřad, který vyžaduje zvláštní příslušenství. Tradičně se pije ze speciální sklenky. Do té z vázy na absinth kape ledová voda přes kostku cukru na perforované lžičce. Díky této tradiční francouzské metodě získá absinth krásné mléčné zakalení a výraznější bylinné aroma. Pokud na absinthovou vázu nemáte doma místo, můžete do nápoje přes cukr vodu pomalu nalévat z karafy. Více o vychutnávání absintu si můžete přečíst v samostatném článku.

Sklenice na absinth

Z čeho pít likéry

Likér ať už bylinný, ovocný nebo třeba domácí vaječný koňak, si nejlépe vychutnáte při pomalém upíjení. K tomu slouží tzv. likérka, anglicky cordial glass. Tu poznáte podle nožky a kalíšku s malým objemem, obvykle do 50 ml. Často bývají dekorativně broušené nebo jinak zdobené. 

Jestli si potrpíte na krásné sklo, určitě vám padnou do oka skleněné sety karafy a likérky se sladěným designem. Servírování domácího „vaječňáku“ z broušené karafy vykouzlí i v docela obyčejný den slavnostní náladu.

Některé likéry můžete podávat i na ledu. V takovém případě se nejlépe hodí opět whiskovka.

Z čeho pít koktejly

Sklenice na koktejly mají mnoho podob, stejně jako drinky samotné. Ty nejpoužívanější jsou sklenice na Martini, na Margaritu, nízká sklenice (rock glass) a vysoká sklenice (highball glass). Sklenici na Martini jistě už každý viděl, má vysokou nožku a tělo do Véčka. Využijete ji na vermuty i množství dalších drinků. Třeba na Cosmopolitan nebo Gimlet a samozřejmě na Martini a jeho twisty.

Sklenice na Margaritu vypadá jako obrácené sombrero na vysoké nožce. Přestože se v ní typicky jiné koktejly neservírují, Margarita má tolik skvělých variant, že jednu nebo dvě „sombrérové“ sklenice její milovníci doma jistě využijí.

Druhy skleniček

Nízká sklenice se silným dnem (tedy jako ta na whisky) se používá na short drinky složené především z destilátů a samozřejmě na ledu. Sluší to v ní koktejlům Old Fashioned, Negroni nebo rumovému punči.

Do vysoké sklenice patří long drinky a většinou se podávají s brčkem. Je dobré předem myslet na objem sklenice, aby pojala všechny ingredience. Pokud hledáte jednu jedinou koktejlovou skleničku s opravdu širokým využitím, bude to tahle. Můžete v ní podávat spoustu nápojů od Mojita, přes Cuba Libre, Long Island až po Bloody Mary a Tequila Sunrise.

Možná jste při čtení zjistili, že by vaše domácí zásoba skleniček zasloužila doplnit. Vyberte si z naší nabídky designovou sklenici na víno nebo pěknou sklenici na long drink. Skleněné sety navíc poslouží i jako originální dárek. Tak na zdraví!

Vyzkoušejte dobroty z článku