Jak na servírování whisky

28. 7. 2015

Rádi popíjíte nejrůznější alkoholické nápoje u vás doma s přáteli nebo s rodinou? Pak by správně naservírovaný alkohol měl být pro vás samozřejmostí. Pokud správně naservírujete alkohol, můžete si být jisti tím, že to ocení všichni vaši hosté. V tomto článku se zaměříme na to, jak na servírování whisky.

Absolutně nevhodným typem skla pro servírování whisky je klasický panák (anglicky Shot Glass), tento typ skla je totiž vhodný pro servírování destilátů, které se pijí na jeden lok. Whisky je však typem alkoholu, který se popíjí pomalu a člověk by si jej měl pořádně vychutnat.

Jestliže si objednáte ve většině restaurací či barů whisky, dostanete tento lahodný mok v široké sklence s tlustým dnem (Old Fashioned Glass), popřípadě ve sklence, která je určena pro nápoje, které jsou podávány na ledu, a to tzv. Rock Glass. Ačkoliv jsou tyto sklenky – tzv. whiskovky – využívány velmi často, nejsou k servírování whisky zcela ideální.

                         

Ačkoliv pro běžnou konzumaci jsou tyto sklenky dostačující, správnou sklenkou k servírování whisky je taková, která je v hrdle zúžená, aby se její vůně více koncentrovala. Obrovským prohřeškem při konzumaci whisky je její servírování na led, vždy pamatujte na to, že whisky se musí zásadně pít při pokojové teplotě, aby se tak mohly rozvinout všechny její vůně. Pokud budete servírovat whisky na ledu, vůně se nerozvinou, a whisky si tak naplno nevychutnáte.

Skvělou volbou je však sklenka tvaru tulipánu (Tulip Glass), jejíž tvar přesně odpovídá tomu, jak na servírování whisky. Hodí se také pro degustaci whisky, proto je mezi milovníky whisky tento typ sklenky nejrozšířenější.

Vhodnou sklenkou pro servírování whisky je také tzv. koňakovka, ve které jsou, jak již z názvu vypovídá, podávány destiláty, jako koňak či brandy. Anglický název pro tento typ sklenky zní Brandy Snifter či Baloon.

Nyní víte, jak na servírování whisky, v jaké sklenici tento lahodný mok podávat, ale i to, že by se whisky zásadně neměla popíjet na ledu, pokud si ji chcete dokonale vychutnat.

V našem e-shopu zakoupíte prvotřídní whisky za nejlepší ceny. Které whisky vám můžeme doporučit? Rozhodně stojí za vyzkoušení desetiletá Nikka Yoichi, Jack Daniel´s Master Distiller či dvanáctiletá Dalmore. Podívejte se na nabídku našeho e-shopu nebo do přehledu nejlepších whisky a vyberte si tu pravou právě pro vás.