Kudy teče whisky: Irská medicínka, návrat domů

4. 4. 2024 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

irská whiskyV našem putováním všemi kouty světa se dnes zastavíme v zemi velmi tradiční, co se whisky týče. Nebo spíš bych měl napsat „whiskey týče“. Řeč totiž bude o Irsku!

Po zastávkách v Číně, Indii, Japonsku, Austrálii, Africe, Beneluxu nebo na Islandu se tak v podstatě vracíme domů.

O historii whiskey jsme již povídali v jednom z mých předchozích článků, ale minimálně jako úvod do dnešního putování se sluší zmínit několik faktů. Proč píšu, že se vracíme domů, když řada lidí považuje za domov whisky spíše Skotsko?

Dodnes se Irové a Skoti přou o to, kdo vynalezl whisky. S určitostí to říci nelze a důkazů není mnoho. Proto se musíme spokojit s tím, že první zmínka o aqua vitae (vodě života, v tomto smyslu míněn alkohol = whiskey) se objevuje již v roce 1405 v Irsku. Ve starobylé irské historické knize Annals of Clonmacnoise se píše o úmrtí člena klanu na „nadbytek aqua vitae“. No, ano, zkrátka se někdo „uchlastal k smrti“ a tak o tom napsali. 

Ve Skotsku bychom zase mohli nahlédnout do královských účetních knih, kde bychom našli zmínku z roku 1494. Tam stojí psáno „z rozkazu krále osm bollů sladu páteru Johnu Corovi na přípravu aqua vitae“. Podle těchto dochovaných záznamů to tedy vypadá, že v Irsku byla whisky dříve. Ale kdo ví. Skoti občas připouští, že Irové whisky vynalezli, ale oni ji prý zdokonalili. Hahá, no nám je to nakonec jedno, my jsme rádi, že si dnes můžeme pochutnat jak na dobré irské, tak na dobré skotské.

irské destiláty

Irská whiskey v číslech

Ani ne před 200 lety bylo v Irsku téměř 100 palíren. V roce 1978 to byly palírně dvě. Pak dlouhou dobu 4, no a dnes jsme na pěti desítkách a další se budují nebo plánují. 

Zatímco v roce 2010 se prodalo 5 milionů 9litrových kartonů irské whiskey ze 4 palíren, v roce 2022 to bylo již 15 milionů 9litrových kartonů, a to ze 40 palíren!! Hodnota exportované whiskey v tomto roce poprvé překonala hranici jedné miliardy eur!

Společnost Irish Distillers, pod kterou spadá také Jameson, zaznamenala meziroční nárůst přes 10 %. Kromě tradičně silných trhů (americký a evropský) se do čísel výrazně propisuje asijský trh. Poněkud v pozadí je historicky segment prémiových irských whiskey, které se ale stále více prosazují nejen na americkém trhu. Od roku 2003 narostly o více než 1000 %... Tak mě napadá, když se nad tím člověk zamyslí, možná jste sami zpozorovali, že o Midleton Very Rare se mluví více než v minulosti. 

Prémiovky, pot stilly a experimenty

Osobně si myslím, že do budoucna se bude více a více mluvit (a budou se prosazovat i v prodejích) o třech kategoriích irské whiskey. Ne, že by se přestal prodávat klasický Jameson, kterého se prodá ročně více než 10 milionů 9litrových kartonů. Nebo že by snad lidi přestali pít Tullamorku… Toho se, doufám, nikdy nedočkáme. Ale přeci jen kromě těchto stálic Irsko chrlí do světa mnoho nových whiskey a i konzument se v čase mění.

Tři kategorie, které jsem měl na mysli, jsou prémiové irské, single pot still whiskey a experimenty

Prémiovky? Již zmíněný Midleton Very Rare a nebo whiskey s vyšším věkem. Přeci jen v Irsku nepotkáte tolik whiskey, které mají na láhvi 20 a více let. Některé takové ale na trh přicházejí od značek jako je Bushmills, Teeling, Method and Madness či Redbreast.

Kategorie single pot still whiskey je dle mého další, která bude rok co rok posilovat a získávat si nové zákazníky. Pot still whiskey je tradičně irská záležitost, je to whiskey destilovaná ze směsi sladového a nesladového ječmene, nejčastěji v poměru cca 50:50, a to v klasických měděných destilačních kotlích. Typickými představiteli jsou Redbreast a Spot whiskey, ale dnes už najdeme zástupce i z dílen Teeling, Writer’s Tears, Method and Madness, Jameson, Powers, Hinch, Dingle, Gelston’s, Drumshanbo, Glendalough… a bude jich víc! Víte, že jsem vyrostl na Tullamorce a je to moje srdcovka - no i tady tuším, že se velmi brzo dočkáme nějaké single pot still whiskey, a moc se na to těším!

Poslední kategorií jsou experimenty. Jak již víte, irský whiskey průmysl není až tak svázaný pravidly, jako je ten skotský. A to může být také cesta – zkoušet něco, co ještě nikdo nezkusil. Patrně nejzajímavější jsou v tomto směru sudy. Ve Skotsku? Jedině z dubového dřeva! V Irsku? Hahá… cokoliv, jen to musí být dřevo! Zkusit tak můžeme whiskey stařenou v sudu z kaštanu, moruše, třešně nebo amburany. A kromě dřeva? Všemožné zrání a finiše. Teoretická otázka – chtěli byste vyzkoušet, jak chutná irská single pot still whiskey, stařená v sudu z třešňového dřeva, kde předtím zrála meruňková brandy? No, třeba to nebude dobré, ale v Irsku taková whiskey vzniknout může. A lidí, co chtějí zkoušet nové věci, nebude málo. Mezi experimenty bych ale zahrnul třeba i Waterford, protože to je svým způsobem také experimentální palírna, zaměřená až zarytě na terroir. Zkuste jejich single farm origin whisky, třeba najdete novou lásku.

destiláty z irska

Přehled irských palíren

Dnes je v Irsku na 50 dokončených palíren, další jsou právě ve výstavbě a některé jsou prozatím jen na papíře. Na každý pád je to neuvěřitelné, krásné a do budoucna je to příslib větší rozmanitosti, pestřejšího výběru a třeba i nových lásek. Snad všechny vydrží…

  1. Kilbeggan (1757)

  2. Bushmills distillery (1784)

  3. New Midleton distillery (1975)

  4. Cooley distillery (1978)

  5. West Cork Distillers (2003)

  6. Dingle distillery (2012)

  7. Echlinville distillery (2013)

  8. Glendalough distillery (2013)

  9. Tullamore distillery (2014)

  10. Shed distillery (2014)

  11. Blackwater distillery (2014)

  12. Connacht Whiskey Company (2014)

  13. Teeling distillery (2015)

  14. Achill Island distillery (2015)

  15. Blacks of Kinsale (2015)

  16. Rademon Estate Distillery (2015)

  17. Great Northern Distillery (2015)

  18. Boatyard (2016)

  19. Clonakilty distillery (2016)

  20. Micil Distillery (2016)

  21. Sliabh Liag Distillery (2016)

  22. Waterford distillery (2016)

  23. Royal Oak Distillery (2016)

  24. Pearse Lyons Distillery (2017)

  25. Ballykeefe Distillery (2017)

  26. Mourne Dew (2017)

  27. Dublin Liberties Distillery (2018)

  28. Powerscourt Distillery (2018)

  29. Slane Distillery (2018)

  30. Baoilleach Distillery (2019)

  31. Boann Distillery (2019)

  32. Burren Whiskey Distillery (2019)

  33. Copeland Distillery (2019)

  34. Glendree Distillery (2019)

  35. Killowen Distillery (2019)

  36. Lough Gill Distillery (2019)

  37. Lough Mask Distillery (2019)

  38. Roe & Co Distillery (2019)

  39. Wild Atlantic Distillery (2019)

  40. Hinch Distillery (2020) 

  41. Tipperary Distillery (2020)

  42. Crolly Distillery (2020)

  43. Fore distillery (2021)

  44. Church of Oak (2021)

  45. Baoilleach whiskey (2022)

  46. Titanic Distillers (2023)

  47. An Carn distillery (2023)

  48. Belfast Distillery (2023)

  49. Glenwinny distillery (2023)

  50. Glens of Antrim (2024)

irské palírny

Co vybrat?

Jak vidíte, palíren je opravdu mnoho, ještě více je značek irské whiskey, které jsou každoročně posílány na export. Zejména stále atraktivní americký trh zaplavují desítky „no name“ levných blendů z neurčených palíren s cílem prodat objem. Vedle toho na trh ale přichází také kvalitní a alespoň​ ​do určité míry transparentní produkce. Když se podíváte na roky založení jednotlivých palíren, je stále brzo. Vždyť alespoň 10letou whisky může letos do světa pustit jen prvních 12 palíren ze seznamu. Zlatá doba nás tedy podle mě teprve čeká a nyní je čas se rozkoukávat a zkoušet mladé whiskey, které se postupně z palíren objevují.

Vedle nově vznikajících palíren, které s sebou nesou vždy obrovské investice, však stávající hráči pouze nepřihlížejí. I některé etablované palírny investují a do budoucna se tak máme na co těšit. Například palírna Waterford v čele s Markem Reynierem si zajistila obrovskou půjčku 45 milionů eur na podporu exportu do celého světa a na trh uvedla Cuvée: Argot, permanentní přírůstek do portfolia a první whiskey Waterford vůbec, která by měla být k dostání celosvětově. Palírna Bushmills zase otevřela Causeway Distillery, která by měla pomoci zvednout roční produkci whiskey ze současných 5 milionu litrů čistého alkoholu na 11 milionů! S historií palírny a jejím inventářem nás tak čekají jistě zajímavé časy. 

Ačkoliv produkce nových palíren a některé limitky či experimenty se do Česka prozatím nedostávají a špatně se shání, mám pro vás přesto pár tipů, ať už novinek nebo starších lahví. Berte to jen jako takový seznam toho, co mě osobně zaujalo, nebo co bych rád vyzkoušel.

palírny z irska

Redbreast 12 Cask Strength

Jak již zaznělo v článku, Redbreast je typický představitel kategorie pot still whiskey. Od roku 2011 se pak můžete potkávat s verzí v sudové síle, která vzbudila velmi pozitivní ohlas a dodnes je skutečnou lahůdkou ze světa pot stillu.

McConnel’s Irish Whiskey

O této whiskey už jsem něco málo vyprávěl ve svém videu. Vzkříšená značka vody života z Belfastu prožívá letos velký comeback a osobně se mi tento blend zalíbil. Z mého pohledu krásná láhev a krásně pitelný blend s vyšším podílem single maltu.

Green Spot Chateau Leoville Burton

Osobně tento pot still řadím velmi vysoko ve svém pomyslném žebříčku. Tohle mě opravdu zaujalo a kombinace tradičního pot stillu a francouzského vína mi velmi sedla! Skutečná laskomina.

Jameson Black Barrel

I když jsem srdcem vždy v týmu Tullamorky, proti Jamesonu nic nemám, naopak. Black Barrel často doporučuji jako možnost, jak se posunout od těch nejzákladnějších blendů. V poměru cena/výkon jedna z TOP irských whiskey! 

Tullamore D.E.W. 18 Single malt

Tullamorka nesmí ve výběru chybět a já tu mám rovnou tu nej. Nejstarší whiskey z produkce palírny v srdci Irska je single malt! Proti klasické zelené Tullamorce jsme tady úplně jinde. Dámy a pánové, sice stále naše milovaná Tullina, ale toto je úplně jiná liga!

Moc rád mám také Brabazony od Teelingů, kouřovou Connemaru a samozřejmě Bushmillsky. Chystám se rozhodně zkusit i novinky Athrú z palírny Lough Gill, které mě aktuálně hodně zajímají. A ačkoliv mě zatím chuťově zcela netrefily, nepřestanu jedním okem sledovat whisky z Waterfordu, jejich single farm přístup je přinejmenším zajímavý.

Irskem teče whiskey plným proudem, to je bez debat. Tak pijte pijte, ať se v tom orientujete. Samo se to neochutná. Snad toho v ČR bude k dostání více a více.

Kudy teče whisky – přečtěte si další články:

Kudy teče whisky č. 1: Protinožci a whisky? Rozhodně ano! (Austrálie a Nový Zéland)
Kudy teče whisky č. 2: Taiwan a jeho místo na whisky mapě
Kudy teče whisky č. 3: Whisky z Číny​
Kudy teče whisky č. 4: Whisky z Indie
Kudy teče whisky č. 5: USA? Jack a Jim nejsou jediní hráči
Kudy teče whisky č. 6: Izrael či JAR? Ano, i tady najdete palírny whisky
Kudy teče whisky č. 7: Whisky z Japonska
Kudy teče whisky č. 8: Whisky v každém koutu Evropy?
Kudy teče whisky č. 9: Whisky z Německa a zemí Beneluxu
Kudy teče whisky č. 10: Whisky ze Skandinávie a Islandu
Kudy teče whisky č. 11: Irská medicínka, návrat domů – tento článek jste právě přečetli
Kudy teče whisky č. 12: Whisky ze Skotska

Vyzkoušejte dobroty z článku

Jameson Black Barrel 0,7l 40%
SKLADEM > 5 Ks a ihned na 1 prodejně 699 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Tullamore Dew 18y 0,7l 41,3%
SKLADEM > 5 Ks a ihned na 1 prodejně 2 399 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
Bushmills 10y 0,7l 40% Tuba
SKLADEM 4 Ks a ihned na 1 prodejně 765 Kč s DPH
Do košíku
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem
 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem