Kudy teče whisky: Whisky z Indie

19. 10. 2023 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

nejprodávanější whiskyWhisky a Indie? Ano. Indie rozhodně není největším výrobcem whisky na světě, ale je jednoznačně největším spotřebitelem. Vždyť v roce 2010 Indie spotřebovala polovinu světové produkce whisky! Jistě, miliardová populace má žízeň, ale stále je to cca sedmina obyvatel planety, která vypila polovinu produkce whisky. A to už stojí za povšimnutí! Jenže…

whisky z indie

Whisky pro britské kolonialisty

Historicky bychom mohli jít hodně do minulosti a povídat si o Indii v době kolonií, kdy do země Britové vozili whisky ve velkém. Bez skotské se zkrátka do světa jezdí špatně, tomu my samozřejmě rozumíme. A velmi rychle to pochopil také Edward Dyer, který viděl Indii jako novou příležitost pro prodej piva a whisky (ačkoliv v první řadě Britům), a tak se rozhodl zde ve 20. letech 19. století vybudovat pivovar a palírnu

Lodí nechal dovézt veškeré varné a destilační zařízení, které poměrně složitě dopravil po řece Ganga a následně na oslech až pod stíny Himálaje do Kasauli, kde viděl vhodné podmínky z hlediska vodních zdrojů i klimatu, které se podobalo skotskému. Zde začal vařit svrchně kvašené pivo Lion beer a následně také destilovat první místní whisky značky Solan No. 1

Dyer vybudoval během let ještě další pivovary a pod názvem Dyer Meakin Breweries fungovala palírna i pivovary až do roku 1949. Dva roky po tom, co Indie získala nezávislost, koupil indický podnikatel Narendra Nath Mohan společnost a nakonec ji přejmenoval na Mohan Meakin Breweries. V pivovaru Kasauli se dnes stále destiluje whisky v původních dovezených měděných kotlích. Sladová whisky Solan byla téměř sto let nejprodávanější indickou whisky, až do 80. let 20. století, kdy větší společnosti přišly s novými „whisky“. Ano, začala éra nových laciných výrobních postupů a velkého boomu.

alkohol z indie

Indická whisky nebo rum?

Jak jsem již ironicky naznačil v úvodu, drtivá většina indické whisky by podle evropských standardů nikdy nemohla být nazývána whisky. Jedná se o destilát z melasy (v severní Indii známá jako „gud“), která je vedlejším produktem při výrobě cukru. Místní whisky na bázi melasy jsou tak spíše než whisky ochuceným rumem.

Na indickém trhu se však těší nebývalé oblibě, a to především díky dostupnosti. I ty nejlevnější míchané skotské jsou totiž často dvakrát tak dražší než místní „samohonka“ a tak není divu, že skotská dlouhou dobu tvořila pouze 1 % celkových prodejů whisky. Indická whisky, která splňuje evropské standardy, by byla pro místní spíše „craft“.

Řada indických whisky je pak také směsí skotského destilátu, asijského destilátu a do láhve se dostane i místní „neutrální destilát“ z melasy, případně další složky ovlivňující chuť, což opět vede k tomu, že tyto whisky z našeho evropského pohledu nejsou whisky. Slyšeli jste někdy o whisky McDowell’s? Ne? A co Officer’s Choice nebo Imperial Blue? Ani Royal Stag Deluxe Whisky? Pokud byste se podívali na nejprodávanější whisky na světě (včetně těch, které nesplňují evropské standardy), budou tyto značky na prvních místech… Přesto, asi i díky bohu, se do povědomí běžného konzumenta whisky tyto názvy nedostanou, a na evropském trhu ani nesmí být prodávány pod názvem whisky. Nojo, holt indická whisková legislativa je zatím v plenkách.

indický alkohol

Pravá whisky a rychlé zrání

Naštěstí se v 90. letech 20. století celosvětově zvýšil zájem o single malt whisky a tak se některé indické palírny zaměřily na výrobu právě sladových whisky. Společnost Amrut představila svou první single malt v roce 2004, John Distilleries zase uvedla v roce 2012 na trh single malt Paul John a trend následovaly i palírny Rampur, Kamet a Godawan. Celkově jistě pomohl i rok 2010 a kontroverzní Jim Murray, který ve své Whisky Bible udělil whisky Amrut Fusion neuvěřitelných 97 bodů a rozvířil tak debaty o indické whisky.

Mimochodem, indická whisky se potýká na jihu země s podobným „problémem“ jako ta taiwanská, a tedy s vysokou andělskou daní. Roční odpar ze sudů se pohybuje nejčastěji v rozmezí 8–10 %, na druhou stranu v Indii díky podnebí whisky rychleji zraje. Některé prameny dokonce uvádí, že 3letá indická whisky je srovnatelná s 15letou skotskou… To je za mě osobně možná přehnané tvrzení, které se těžko dokazuje z hlediska chuti, nicméně faktem zůstává, že andělé mají žízeň.

destiláty z indie

Amrut jako průkopník

Amrut je palírna založená v roce 1948 v Bangaloru. Nejdříve se zaměřovala především na destilaci hroznů, až téměř po 60 letech, v roce 2004, uvedla na britský trh sladovou whisky (až o 6 let později vstoupili s touto whisky i na domácí scénu). Přesto se dá směle hovořit o tom, že to byla právě whisky Amrut, která ve světě dala vědět o kategorii indické single malt

O věhlas se z velké části zasloužil také Surrinder Kumar, který je dnes mnohými považován za otce indické whisky. Palírna používá kromě indického sladu také dovážený skotský slad – právě ikonická Fusion je směsí skotského lehce nakouřeného sladu s indickým sladem. K tomu tradiční skotské postupy, včetně destilace v měděných kotlích a zrání minimálně 3 roky v dubových sudech, proč ne? Pokud se má běžný konzument whisky podívat na kloub nějaké té Indii, Amrut je většinou volba rozumná. U nás je běžně k dostání a pokud vám zachutná, dá se najít i spousta zajímavých variant dozrávání. No a pokud byste se náhodou podívali přímo do Bangaloru, můžete si užít dokonce tour palírnou v přepočtu za zhruba 200 korun. Zda je v ceně tasting ve skladu jsem nedohledal…

indické destiláty

Nejoceňovanější je Paul John

Paul John single malt whisky získaly za dobu své existence nejvíce ocenění, což je jistě jeden z důvodů, proč je vyzkoušet. Přitom společnost Paul John Distilleries Ltd., založena Paulem Johnem ve státě Goa, vyrábí whisky teprve od roku 1992 a první single malt vydala až v roce 2012 (rovněž premiéru si odbyla na britských ostrovech). Pro výrobu používají v palírně místní ječmen, který se kvůli vhodnějšímu podnebí na severu země převáží až 1500 kilometrů daleko. Pro nakuřované single malty si společnost nechává dovážet rašelinu ze Skotska. Měděné destilační kotle, zrání v dubových sudech a zkrátka skotské tradiční metody produkce jsou zde samozřejmostí. Všechna lahvování Paul John jsou stáčena v síle minimálně 46 %, jsou nedobarvována karamelem a neprochází filtrací za studena.

Rampur whisky

Palírna Rampur byla založena ve stejnojmenném městečku nedaleko hranic s Nepálem v roce 1943. Dnes je jednou z největších palíren v Indii a zaměřuje se na produkci „ENA“ (extra neutral alcohol – to je právě ten destilát z melasy), obilných destilátů a také single malt whisky. Celková roční kapacita zařízení je přes 100 milionů litrů čistého alkoholu, což je masivní produkce! Kapacita sladové palírny je pak „pouze“ 2,6 milionu litrů. Společnost se dnes jmenuje Radico Khaitan a kromě sladové whisky Rampur produkuje také místní „whisky“ 8PM či obrovské množství jiných destilátů a likérů.

Kamet

Na úpatí třetího nejvyššího vrcholu Himálaje, hory Kamet, byla založena stejnojmenná palírna sladové whisky. Kamet splňuje vše pro uznání názvu whisky a správnou kvalitu zde hlídá i zkušená master blenderka z USA Nancy Fraley a také „otec indické whisky“ Surrinder Kumar, který dlouhá léta působil v palírně Amrut. Destilační kotle zde byly instalovány teprve v roce 2012 a součástí palírny je i malé bednářství. Whisky bez udání věku zde stáčí v síle 46 % bez filtrace za studena a dobarvování.

kde se vypije nejvíce whisky na světě

Květinová whisky z pouště

V Radžastánu se v palírně Godawan pyšní heslem „discover the spirit of the desert“. Palírna je pojmenována po místním endemickém druhu ptáka – Dropu černohlavém, jehož populace z něj dnes dělá ohrožený druh. Stejně unikátní chce být i indická whisky spadající do portfolia Diagea. Nové whisky z palírny Godawan byly představeny teprve letos v létě a zajímavostí je staření v sudech, které byly „navoněné“ místními květinami. Reálně se vezme sud po bourbonu, do kterého na 3 týdny nalijí směs vody a místních květin, které se standardně používají spíše kvůli vůni, než kvůli chuti. V těchto sudech pak 2 měsíce finišují sladovou whisky. Jinou whisky zase nechávají v Godawanu zrát v sudech vyrobených z třešňového dřeva, tedy dřeva, které je ve Skotsku pro staření whisky zakázáno, ale v kategorii irských whiskey s ním již máme zkušenosti (ačkoliv to tamní legislativa umožňuje, zatím jde stále spíše o experimenty – např. z dílny Method and Madness). Palírna se také ráda pochlubí tím, že je šetrná k životnímu prostředí.

Zajímavá indická palírna vyrostla v roce 1995 také nedaleko Himalájského pohoří v kraji Indri. Stejnojmenná single malt whisky byla světu představena teprve ke konci roku 2021, ale už se zvládla objevit na International Wine and Spirit Competetion 2022, kde sklidila nečekaný úspěch. Whisky bez udání věku, která zrála v sudech po bourbonu, víně a PX sherry, získala stříbro a od poroty si vyloužila 91 bodů!

Indický whisky boom? Možná…

Indie je bezesporu gigant na whisky mapě světa. Uvědomují si to jak zahraniční, tak místní hráči. Obrovská spotřeba whisky a narůstající zájem o kvalitnější pití věřím způsobí, že do budoucna mohou Indové určovat trendy ve whisky. Nebo je alespoň výrazně ovlivňovat. Single malt bude hrát stále větší roli na místním trhu a časem se dočkáme i většího boomu indických palíren. Možná je na to ještě brzo, ale čas ukáže, kam až se indická whisky dostane. Amrut i Paul John již prokázaly, že Indové umí udělat dobrou whisky. Pokud jste ještě neochutnali a nevěříte tomu, je ten správný čas si to na vlastní pohárky ověřit! 

 

Kudy teče whisky – přečtěte si další články:

Kudy teče whisky č. 1: Protinožci a whisky? Rozhodně ano! (Austrálie a Nový Zéland)
Kudy teče whisky č. 2: Taiwan a jeho místo na whisky mapě
Kudy teče whisky č. 3: Whisky z Číny​
Kudy teče whisky č. 4: Whisky z Indie – tento článek jste právě přečetli
Kudy teče whisky č. 5: USA? Jack a Jim nejsou jediní hráči
Kudy teče whisky č. 6: Izrael či JAR? Ano, i tady najdete palírny whisky
Kudy teče whisky č. 7: Whisky z Japonska
Kudy teče whisky č. 8: Whisky v každém koutu Evropy?
Kudy teče whisky č. 9: Whisky z Německa a zemí Beneluxu
Kudy teče whisky č. 10: Whisky ze Skandinávie a Islandu
Kudy teče whisky č. 11: Irská medicínka, návrat domů
Kudy teče whisky č. 12: Whisky ze Skotska

Vyzkoušejte dobroty z článku

 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem