Kudy teče whisky: Izrael či JAR? Ano, i tady najdete palírny whisky

11. 1. 2024 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

izraelský alkoholV našem putování po světové mapě whisky je nyní čas zastavit se poprvé v Africe. Těm z vás, kteří již měli tu možnost strávit all-inclusive dovolenou v Tunisku či Egyptě, se teď dost možná zkřivila ústa. Laciné náhražky whisky z hotelových barů si dnes ale do hledáčku nebereme, nebojte. Zastavíme se na docela opačném konci afrického kontinentu, a to v Jihoafrické republice, kde, věřte nebo ne, najdete skutečnou whisky. A co víc, na téhle si dokonce pochutnáte.

Whisky z JAR 

Jihoafrická whisky je stále nováčkem na světové scéně, i když její historii bychom mohli nahánět hodně daleko do minulosti. Reálně se s produkcí whisky potkáváme až v 70. letech 20. století. Největší úspěchy pak přišly na přelomu tisíciletí a jihoafrická whisky je dnes uznávaná i odborníky.

izraelská whisky

James Sedgwick, Bain’s a Tři lodě…

Nejznámějším a největším hráčem je zde palírna James Sedgwick, která byla otevřena v roce 1886. Ano, odtud pochází také slavná Three Ships whisky. Ta ale nebyla poprvé vypálená zde, nýbrž v malé palírně R&B Distillery, kterou založili Donald Robertson a Noel Buxton v 60. letech 20. století. Palírnu vybudovanou na farmě Groote Zalze později koupila skupina SFW a zčásti sloužila k experimentálním účelům. Důležitý byl pak rok 1977, kdy byla 21. listopadu oficiálně představena právě whisky Three Ships. 

Původně se jednalo o směs africké obilné whisky a importované skotské. Kapacity malé palírny R&B postupem času přestaly stačit a tak byla výroba whisky v roce 1990 přesunuta právě do palírny James Sedgwick ve Wellingtonu. Než se tak mohlo stát, bylo potřeba udělat velké úpravy a přestavby v palírně, která původně sloužila především k výrobě brandy. A u této důležité transformace už nechyběl Andy Watts

Zkušený palírník, který se zaučoval ve Skotsku v palírnách firmy Morrison Bowmore Distillers, třeba i po boku legendárního Jima McEwana. Když se ohlédnete za našim putováním po světě whisky, je vidět, že často výrobu whisky mimo Skotsko, potažmo Evropu, rozjížděli skotští palírníci a nebo lidé, kteří se ve Skotsku učili. Není se čemu divit, skotská je prostě skotská a pokud chcete vyrábět whisky světové kvality, není od věci se něco přiučit od těch nejpovolanějších. 

V roce 2009 prošla palírna opět velkou rekonstrukcí a byly instalovány dva kotle s kapacitou 20 000 litrů, jejichž tvar je inspirován kotli v palírně Bowmore. Whisky už se tak nepálí v původních kotlích, kde se kdysi vyráběla brandy. Palírna má od té doby kapacitu neskutečných 10 milionu litrů čistého alkoholu za rok, samozřejmě myšleno v součtu sladového i obilného destilátu. Obilná whisky vzniká z místní kukuřice, zatímco pro sladovou whisky firma nakupuje slad ze skotské sladovny Simpson Malt, a to ve třech stupních nakouření - od lehce nakouřeného sladu po tzv. heavily peated. 

whisky z izraele

James Sadgwick Distillery je dnes jedinou komerční palírnou v Jihoafrické republice. A odkud vlastně pochází jméno palírny? Kapitán James Sedgwick byl námořníkem Britské východoindické společnosti a později také úspěšným dodavatelem vín, lihovin a tabákových produktů v Jižní Africe.

Palírna dnes produkuje nejznámější africké whisky - již zmiňovanou Three Ships a také neméně slavnou Bain’s. Jihoafrické klima urychluje proces zrání, podobně jako třeba v Austrálii nebo na Tchaj-wanu, a to umožňuje whisky v sudu získat komplexní a bohatou chuť za kratší dobu než v chladnějších podmínkách.

Whisky Bain’s proslula svým stáčením single grain, vyrobeného ze 100% jihoafrické kukuřice. Později zaujaly i sladové whisky, které přináší unikátní charakter s africkým podpisem. Experimentuje se také se dřevem a palírníci zkouší pro staření whisky využít i místní dřevo hardy či žluté africké dřevo, což místní legislativa umožňuje.

Co takhle whisky zrající i v láhvi?

James Sedgwick není jediná palírna v zemi. Na severu bychom našli palírnu Qualito Craft Distillery, která se označuje jako nejteplejší palírna na světě. S nejvyššími denními průměry 28 stupňů a nejnižšími 17 tomu můžeme asi věřit. Palírna byla založena v roce 2005 a produkuje whisky, gin a vodku. Whisky Limpopo Reserve Single Barrel je obilná whisky ze 100% místní kukuřice, zraje v sudech po červeném africkém víně a v palírně ji nedobarvují ani nefiltrují za studena. Jistě zajímavá je také jejich whisky Heimer, do které po nalahvování přidávají do láhve i dřevěné odštěpky ze sudu. To slibuje další zrání i v láhvi a unikátní chuťový zážitek - no, zůstaneme asi u toho, že je to zajímavost.

milk & honey

Helden Distillery je další palírnou whisky, kterou byste našli nedaleko Johannesburgu. Založena byla teprve v roce 2018 a produkuje sladovou i obilnou whisky se zaměřením na inovativní přístupy. V portfoliu tak najdete whisky stařenou v sudech z třešňového dřeva či místního dřeva stromu Camel Thorn.

Nedaleko hlavního města Pretoria pak najdeme palírnu Incendo, která produkuje gin, rum, brandy a whisky. Malá palírna začala koupí 25litrového kotlíku v roce 2010 a majitel Francois Joubert dnes v portfoliu nabízí whisky Lexicon. Mashbill tvoří z 5 % nakouřený slad (na hodnotu 50 PPM), zbytek je nenakouřený slad a oves. Whisky zrála 3 roky v sudech po bourbonu a byla finišována 12 měsíců v sudu po sherry.

Poslední whisky, kterou bych rád zmínil, je whisky z produkce Copper Republic. V posledních letech získala řadu ocenění na mezinárodních soutěžích a mnozí o ní mluví v superlativech. Jejich Bourbon Cask Finish single grain whisky je destilována ze 100 % místní kukuřice a zrání probíhá v čerstvě vypálených sudech a sudech po bourbonu. V roce 2020 byla vyhlášena nejlepší africkou whisky na World Whiskies Awards

JAR je trh s potenciálem velkého růstu

V místních statistikách již dávno whisky předčila brandy a Jihoafričané jsou dnes dokonce 7. v konzumaci whisky. I proto jsou whisky festivaly v Jižní Africe stále více sledovány, získávají světový ohlas a účastní se jich ty největší osobnosti ze světa whisky. Kdo ještě nezkusil, určitě doporučuji rozšířit si obzory.

M&H

Izrael a whisky?

Pro někoho to bude možná překvapivé, ale mezi světovými whiskami se již delší dobu neztrácí ani ta izraelská. Přestože země je z hlediska alkoholu spojována nejvíce s vínem a v posledních letech se těší také boomu minipivovarů, je to i whisky, která přitahuje stále více pozornosti.

Země mléka a medu

Pakliže jste už někdy o izraelské whisky slyšeli, nejspíše si vybavíte palírnu M&H Distillery, neboli Milk & Honey Distillery. Název odkazuje na Bibli, kde se o Izraeli mluví jako o zemi mlékem a medem oplývající. Vůbec první izraelská palírna byla založena v roce 2013, což z ní samozřejmě činí velice mladou palírnu, ale například u nás na Svachovce vypálili první whisky až v roce 2015, a jak se již palírna etablovala. M&H má na svědomí skupina izraelských podnikatelů, kteří palírnu začali plánovat v roce 2012 a o dva roky později už ji zprovoznili. Zajímavé je, že s prvním provozem zde pomáhal legendární skotský palírník Dr. Jim Swan, a to až do své smrti v únoru roku 2017. A to je rozhodně známka kvality!

První sladová whisky byla představena jen 3 měsíce poté a veřejnosti potvrdila, že místní klima má na zrání whisky pozitivní vliv. Podobně jako v JARu, i zde má teplé podnebí na svědomí rychlejší zrání whisky a tak byla novinka z roku 2017 v chuti překvapivě vyzrálá, ačkoliv se jednalo o ani ne 4letou whisky. Daní je samozřejmě vyšší odpar - tzv. andělská daň zde dosahuje i 12 % ročně! Po roce 2020 pak palírna získala několik ocenění, z těch nejvýznamnějších to bylo ocenění v soutěži World Whiskies Awards, kde obdržela titul Nejlepší Single Malt Whisky světa za whisky Elements Sherry Cask - single malt whisky stařenou v kombinaci sudů po bourbonu a po sherry.

nejlepší single malt whisky na světě

Budou další?

Pokud s izraelskou whisky nemáte žádné zkušenosti, určitě se nebojte vyzkoušet M&H. Whisky z této palírny už jsou přeci jen pár let prověřeny. Není to ale jen palírna v Tel Avivu, která se snaží vybudovat své postavení na whisky mapě.

Tak trochu v jejím stínu stojí palírna Golani, která byla založena jen o rok později. A dokonce to byla právě Golani, která přivedla na svět vůbec první izraelskou whisky! Bylo to v roce 2016 a název whisky dlouho promýšlet nemuseli  - Golani Israel’s First Whisky. Jednalo se o dvouletou obilnou whisky se zráním v sudech po červeném víně. 

Majitelé Golani zřídili v roce 2020 sesterskou palírnu Yerushalmi, která produkuje rum a single malt whisky z nakuřovaného sladu. Údajně používají slad z belgické sladovny Castle Malting, který je nakuřovaný rašelinou z oblasti Speyside, a to na poměrně vysoké hodnoty kolem 30 PPM. Pár single maltek z Yerushalmi už se na svět dostalo a nutno vzdát respekt majitelům, protože na lahvích nenajdete nápis „whisky“. Respektují skotské tradice a tyto destiláty zrály jen necelé dva roky. Zajímavostí také je, že palírna funguje na jednom destilačním kotli. Jak je to možné? Master distiller David Zibell zkrátka destiluje několikrát wash, který zatím skladuje v nádobách bokem, než má dost na várku, kterou destilují ve stejném kotli podruhé a získají tak cca 70% new make. No, bylo by zajímavé ochutnat. Bohužel, dostupnost whisky z Yerushalmi u nás v ČR je prozatím nulová.

izraelská destilérka

Noví hráči

Podívali jsme se dnes do dvou řekněme ne úplně tradičních whisky zemí, které od sebe na mapě dělí tisíce kilometrů. Jedno mají ale společné, najde se tam dostatek vášně pro whisky. Palírny se nebojí inspirovat Skotskem, ale zároveň chtějí přinést na stůl něco nového. Něco, co bude odrážet jejich kulturu a terroir. Nepochybuji o tom, že časem se obě země ještě více protlačí na whisky mapu a že se dočkáme i nových palíren.

Kudy teče whisky – přečtěte si další články:

Kudy teče whisky č. 1: Protinožci a whisky? Rozhodně ano! (Austrálie a Nový Zéland)
Kudy teče whisky č. 2: Taiwan a jeho místo na whisky mapě
Kudy teče whisky č. 3: Whisky z Číny​
Kudy teče whisky č. 4: Whisky z Indie
Kudy teče whisky č. 5: USA? Jack a Jim nejsou jediní hráči
Kudy teče whisky č. 6: Izrael či JAR? Ano, i tady najdete palírny whisky – tento článek jste právě přečetli
Kudy teče whisky č. 7: Whisky z Japonska
Kudy teče whisky č. 8: Whisky v každém koutu Evropy?
Kudy teče whisky č. 9: Whisky z Německa a zemí Beneluxu
Kudy teče whisky č. 10: Whisky ze Skandinávie a Islandu
Kudy teče whisky č. 11: Irská medicínka, návrat domů
Kudy teče whisky č. 12: Whisky ze Skotska