Kudy teče whisky: Protinožci a whisky? Rozhodně ano! (Austrálie a Nový Zéland)

29. 8. 2023 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

australská whiskyKdyž se řekne whisky, většinou se nám vybaví Skotsko, následované Irskem a Spojenými státy. Málokdo by si však při pomyšlení na vodu života vybavil protinožce. Přitom dnes je v Austrálii a na Novém Zélandu dohromady přibližně stejný počet palíren whisky jako ve Skotsku! Austrálie a Nový Zéland v tichosti prochází pozoruhodnou proměnou a obě země nyní získávají uznání a chválu za své výjimečné whisky. 

Od drsných oblastí Tasmánie až po malebnou krajinu Nového Zélandu se místní palírny pomalu prodírají na světové whisky pódium a začínají sbírat ocenění na světových soutěžích. Dnes se na opačnou stranu zeměkoule podíváme blíže v prvním díle série článků Kudy teče whisky.

Historie australské a novozélandské whisky

Ačkoli kořeny výroby whisky v obou zemích sahají až do 19. století, kdy skotští osadníci poprvé přinesli do země své zkušenosti a vášeň pro výrobu whisky, většímu rozkvětu stála v cestě obliba jiných lihovin a poměrně přísné předpisy. Až v 90. letech 20. století průkopníci jako Bill a Lyn Larkovi v Tasmánii obnovili tradici a položili základy moderní australské whisky (Bill je dodnes přezdíván jako „kmotr australské whisky“). 

Na Novém Zélandu zase vždy dominoval vinařský průmysl, a tak i zde musela whisky na svou výraznější roli čekat až do počátku 20. století, kdy došlo k oživení její výroby. A to právě i díky podnikatelům a vinařům, jako byl Warren Preston, který založil první řemeslnou palírnu whisky v zemi a je považován za jednu z největších postav novozélandské whisky.

australské destiláty

Jaká je whisky od protinožců?

Austrálie i Nový Zéland se mohou pochlubit různorodým podnebím a terroirem, které dodávají jejich whisky odlišné vlastnosti. Zejména podnebí hraje zásadní roli v procesu zrání. Horká a suchá léta v některých částech Austrálie způsobují, že destilát zraje rychleji než v tradičních oblastech výroby whisky. Tento zrychlený proces zrání může vést k pozoruhodně komplexní chuti v relativně krátké době. S tím jde ruku v ruce také poměrně vysoký odpar - vždyť oproti 1–2 % ve Skotsku může v některých částech Austrálie andělská daň dosahovat i 10 %! Mimochodem podobně jako třeba na Taiwanu, který už má dávno své pevné místo a uznání na whisky mapě světa a posbíral už řadu medailí. V Tasmánii přispívá chladnější podnebí ostrova, vliv moře a nedotčené vodní zdroje k výrobě unikátní whisky a v okolí města Hobart najdeme v současné době hned 6 palíren whisky. 

Jedinečné prostředí každého regionu se promítá do odlišných chuťových profilů, díky nimž australské a novozélandské whisky představují pro whiskaře zcela nové zážitky. Tzv. „terroir“ hraje velkou roli. Zdejší palírny se snaží využívat místní suroviny a odrážet lokálnost ve svém produktu (Mark Reynier by měl radost, hahá). Kladou také velký důraz na životní prostředí a snaží se fungovat co nejvíce v souladu s přírodou.

novozélandský alkohol

Řemeslná zručnost a inovace jsou základem australské a novozélandské whisky. V obou zemích se rozrostly řemeslné palírny, jejichž hnací silou jsou nadšení lidé, kteří se věnují výrobě výjimečných destilátů. Nejen whisky, u protinožců se těší obrovskému boomu ginů! Vždyť na Zélandu je na 130 palíren a většina z nich produkuje právě gin.

Zajímavé je, že se zde cíleně zaměřují spíše na segment prémiovějších whisky. 90 % australských whisky má cenovku 80 liber a více, což je přístup zcela opačný tomu, který je zaběhlý ve Skotsku. Bohužel se také potýkají s nedostatkem whisky, takže pro evropský trh jsou australské a novozélandské whisky těžko k sehnání a v porovnání se skotskou bohužel i nad cenovkami nejeden zapláče. 

Výhledově se však v tomto směru můžeme jistě těšit na pozitivní změny, neboť někteří už vycítili příležitost a „díru na trhu“ v podobě chybějících blendů či levnějších whisky obecně se budou snažit zaplnit. Také kapacity některých palíren se v příštích letech zvýší.

Skvělé whisky z Austrálie a Nového Zélandu, které (možná) neznáte

Lark Distillery (Tasmánie, Austrálie)

Lark Distillery, kterou založil Bill Lark, už zmíněný „kmotr australské whisky“, sehrála klíčovou roli při oživení australského whisky průmyslu. Palírna se nachází ve městě Hobart a vyrábí širokou škálu whisky, z nichž každá představuje jedinečný tasmánský terroir. Jde také o první uhlíkově neutrální palírnu v zemi. V současné době reaguje společnost na zvyšující se poptávku a buduje se zcela nový domov whisky Lark – nová palírna a návštěvnické centrum roste v Pontville.

exotická whisky

Sullivans Cove (Tasmánie, Austrálie)

Tato palírna se proslavila na mezinárodní úrovni zejména díky obrovskému úspěchu v roce 2014, kdy na soutěži World Whiskies Awards byla sladová whisky Sullivans Cove French Oak Single Cask vyhlášena nejlepším single maltem na světě. I díky tomuto ocenění se oči whisky světa začaly více zajímat o tasmánskou produkci.

78° Whiskey (Adelaide Hills, Austrálie)

Zajímavá, až experimentální, palírna byla uvedena do provozu v roce 2014 a ano, začínali s ginem. Už od počátku se chtěli majitelé odlišit a tak experimenty doprovázely výrobu na denním pořádku. Původně se palírna jmenovala Adelaide Hills Distillery, ale po úspěších s ginem 78 Degrees bylo jméno změněno na 78° Distillery (78 stupňů Celsia je bod varu alkoholu). 

Když přišla řada na whisky, majitel se chtěl odlišit i samotným slovem whisky, a tak pro Austrálii netradičně používá „whiskey“ s „e“. Experimentuje se i se surovinami pro výrobu a někdy je skutečně o co stát - v roce 2021 získala ocenění nejlepší obilné whisky na World Whiskies Awards jejich whiskey pálená z trávy (Weeping Grass).

Hellyers Road Distillery (Tasmánie, Austrálie)

Zavedená palírna z tasmánského ostrova zahájila destilaci již v roce 1999, což z ní činí nejstarší fungující australskou palírnu. Důraz na terroir zde naznačuje i nápis na etiketách whisky, kde stojí „North West Tasmania“. Palírna produkuje single malt whisky, pro jejichž výrobu používá, jak jinak, než lokální tasmánský ječmen. Jako jedna z mála palíren se může pochlubit dokonce 19letou australskou whisky, což je vzhledem k místnímu andělskému podílu úctyhodný věk!

alkohol z nového zélandu

Starward (Victoria, Austrálie)

Palírna Starward se nachází v Melbourne a získala si uznání díky inovativnímu využití australských vinných sudů ke zrání, čímž vznikly mnohdy odvážné, ale povedené whisky. V palírně produkují jak sladovou, tak obilnou whisky.

Archie Rose Distilling Company (Sydney, Austrálie)

Etablovaná značka nejen whisky, ale i dalších destilátů, se nachází pár kilometrů jižně od Sydney. Založení společnosti se datuje do roku 2014, ale za necelých deset let už se její produkty dostaly do hledáčku whisky milovníků nejen v Austrálii. V roce 2019 palírna vydala svou první core range whisky - Archie Rose Rye Malt Whisky. Tato žitná vyhrála hned rok poté první místo ve své kategorii v soutěži World Whiskies Awards.

alkohol z austrálie

Cape Byron Distillery (Nový Jižní Wales, Austrálie)

Cape Byron je relativně nová palírna, založená v roce 2014, která začínala především produkcí ginu Brook’s, ale výroba whisky na sebe nenechala dlouho čekat. Pro whiskaře je jistě zajímavý hlavně fakt, že s výrobou zde pomáhá legenda skotské whisky, Jim McEwan, který je zároveň spolumajitelem palírny.

The New Zealand Whisky Collection (Oamaru, Nový Zéland)

The New Zealand Whisky Collection je známá svou jedinečnou historií a přínosem pro whisky scénu v zemi. Její historie sahá až k dnes již uzavřené palírně Willowbank Distillery, která byla založena v roce 1969 v Dunedinu na Novém Zélandu. Palírna Willowbank Distillery vyráběla různé druhy lihovin, včetně whisky, až do ukončení výroby v 90. letech 20. století. Po uzavření palírny Willowbank zůstalo ve skladech palírny značné množství zásob whisky, kterou v roce 2000 odkoupili Greg Ramsay a Ralph Bardsley. Založili společnost s názvem The New Zealand Whisky Collection a přemístili whisky do Oamaru.

Společnost The New Zealand Whisky Collection produkuje známou single malt whisky The Oamaruvian, která byla destilována ještě v zaniklé palírně Willowbank. Tyto whisky získaly uznání a ocenění po celém světě. Společnost po dlouhém čekání nakonec otevřela svou vlastní novou palírnu v Dunedinu a první destilát odtud vytekl v únoru 2021.

nejznámější australská whisky

Thomson Whisky (Auckland, Nový Zéland)

V Thomson Whisky začínali jako nezávislá stáčírna, kdy lahvovali whisky z už zmíněné zaniklé palírny Willowbank Distillery v Dunedinu. Od roku 2014 mají už vlastní palírnu a produkují single malt whisky. Známí jsou také pro své experimenty a používání sladu nakuřovaného dřevem z manuky (stálezelený keř).

Cardrona Distillery (Otago, Nový Zéland)

Tato relativně nová palírna se nachází v úchvatném údolí Cardrona Valley a kombinuje tradiční skotské metody výroby whisky s jedinečným novozélandským klimatem. Místní se učili výrobě whisky mimo jiné i v palírně Maker’s Mark v USA. Produkují zde také gin, vodku a likéry.

Australská i novozélandská whisky je pro spoustu evropských whiskařů zatím neprobádanou oblastí. Není úplně divu. Však máme co pít a výběr už jen ze Skotska je obrovský. Na „vině“ bude jistě i malá dostupnost a vyšší ceny. Jak už ale bylo naznačeno výše, budoucnost přinese změny a my se tak můžeme těšit na mnohem snazší průzkum tamnější produkce. Jistě je totiž o co stát a my si rádi rozšíříme obzory, co říkáte?

Kudy teče whisky – přečtěte si další články:

Kudy teče whisky č. 1: Protinožci a whisky? Rozhodně ano! (Austrálie a Nový Zéland) – tento článek jste právě přečetli
Kudy teče whisky č. 2: Taiwan a jeho místo na whisky mapě
Kudy teče whisky č. 3: Whisky z Číny​
Kudy teče whisky č. 4: Whisky z Indie
Kudy teče whisky č. 5: USA? Jack a Jim nejsou jediní hráči
Kudy teče whisky č. 6: Izrael či JAR? Ano, i tady najdete palírny whisky
Kudy teče whisky č. 7: Whisky z Japonska
Kudy teče whisky č. 8: Whisky v každém koutu Evropy?
Kudy teče whisky č. 9: Whisky z Německa a zemí Beneluxu
Kudy teče whisky č. 10: Whisky ze Skandinávie a Islandu
Kudy teče whisky č. 11: Irská medicínka, návrat domů
Kudy teče whisky č. 12: Whisky ze Skotska