Mezinárodní den whisk(e)y a Michael Jackson

Mezinárodní den whisk(e)y se každoročně slaví 27. března na počest zesnulého britského spisovatele a recenzenta, Michaela Jacksona. I když se tento svátek zrodil v roce 2008, oficiální oslavy započaly až o rok později, v roce 2009 na Whisky Festivalu v severním Nizozemsku. Nechyběly whiskové osobnosti a autoři jako Charles MacLean, Dave Broom, Martin Nouet nebo Helen Artur.

Zcela nekomerční whisk(e)y den je hlavně oslavou života Micheala Jacksona a má i dobročinný rozměr. Jeho příznivci se totiž pravidelně zapojují do boje proti Parkinsonově chorobě, kterou spisovatel několik let trpěl.

Kdo byl Michael Jackson?

Jackson se narodil 27. března 1942 v anglickém městě Wetherby. Studoval na gymnáziu krále Jakuba v Almondbury a po jeho dokončení se dal na novinářskou dráhu. Postupem času se začal specializovat na pivo a pivní kulturu a v roce 1977 se pak dostal do povědomí odborné i laické veřejnosti díky vydání pivního průvodce The World Guide To Beer.

Jackson považoval pivo za součást kultury. Cestoval po celém světě a ochutnal mnoho druhů piv, ale jeho láskou byla ta z Belgie. I přesto, že jeho pivní publikace měly velký úspěch, Jacksonovou doménou se nakonec stala whisky, kde se velmi zasadil o celosvětový vývoj single-maltek. Whisková komunita ho dnes považuje za jednu z nejvýznamnějších a nejvlivnějších osobností moderní doby. 

Ve svých recenzích hodnotil na stupnici od 0 do 100, ale v jeho očích stála whisky za pozornost až od 75 bodů výš. Za svůj život vydal celou řadu knih, kterých se celosvětově prodalo více než 3 miliony a byly přeloženy do 18 jazyků včetně češtiny. Nejslavnější se stala The Malt Whisky Companion.

Za svůj přínos světu whisky získal Jackson dokonce významné ocenění od společenství Keepers of the Quaich (Strážci poháru). Ti každoročně přijímají do svých řad světové osobnosti, které pracují se skotskou whisky, píší o ní, nebo její slávu šíří ve světě. Jen několik vyvolených si zaslouží čestný titul „Master of the Quaich“. Jackson byl jedním z nich. 

V prosinci 2006 vyšlo najevo, že autor už nejméně deset let trpí Parkinsonovou chorobou. Nemoc přiznal až v době, kdy pro nezúčastněného pozorovatele připomínala opilost.  Osudným se mu ale stalo jeho srdce. 30. srpna 2007, ve svých 65 letech, zemřel na infarkt.

Vzpomeňte na Michaela Jacksona i letos 27. března, až budete slavit International Whisk(e)y Day. A pozvedněte sklenku své oblíbené whisky na jeho počest.

Na zdraví! Slàinte mhath!