Whisky Life! Prague 2022: Jaká byla whisky akce roku?

11. 11. 2022 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

Whiskey festivalO víkendu proběhl další ročník největšího whisky festivalu u nás, Whisky Life! Prague, na který jsme vás v magazínu zvali. I letos jsme se dočkali dvoudenního popíjení, což je fajn jednak proto, že lidi se trochu „rozprostřou“ do dvou dnů, není taková tlačenice, a také se toho dá více ochutnat, pokud jdete oba dny. Já jsem navštívil prostory Novoměstské radnice v pátek i v sobotu. A jaké to tedy bylo?

Jedním slovem: fantazie! Na festival se vždy moc těším a jsem zvědavý, co za novinky si vystavovatelé připraví a s jakými limitkami se vytáhnou. Z tohoto pohledu jsem byl spokojen tak napůl, ale výběr byl celkově ohromný, takže žádné zklamání se nekonalo. Tak hezky popořádku…

Prostory radnice jsou pravidelným návštěvníkům akce už dobře známy. Hned u vstupu dostal každý identifikační pásku na ruku, degustační skleničku Glencairn, propisku a notýsek. Vedle byl také stánek s prodejem dramů a masterclassů (kde bylo ještě volno) a samozřejmě šatna. Vše funguje pouze v hotovosti, takže platební terminál v rámci festivalu nikde nenajdete. Jídlo se platí hotově, stejně jako masterclassy, whisky je pak za festivalovou měnu – dramy

Jeden dram stojí 30 korun a většinu whisky pořídíte 2-5 dramů, ačkoliv najdete tu i kousky za desítky dramů. Ty lze kdykoliv v průběhu dne dokupovat, takže se nic neděje, pokud si člověk v úvodu koupí málo, což je typická začátečnická chyba. A abych nezapomněl, k zakoupení byly po třiceti korunách i lístky do tomboly, ve které mohli účastníci vyhrát láhve whisky.

Diageo Special Releases 2022

Celé přízemí radnice letos okupoval Stock v režii Michala Marešovského a jak je již zvykem, prezentace byla připravená opravdu luxusně. Zajímavým překvapením byla série Diageo Special Releases 2022, ze které zvládl Michal sehnat téměř vše (chyběl tuším pouze Mortlach)! Klobouk dolů, série byla představena teprve na začátku října, takže dostat ji sem během pár týdnů je opravdu výkon. Velmi milé přivítání. 

Osobně jsem ochutnal Clynelish 12 s finišem po PX a Olorosu a také Oban 10 s finišem po amontilladu. Whisky to byly moc pěkné, jen jsem čekal trochu více vlivu sherry. Kromě speciální řady Diageo bych vypíchl ještě možnost ochutnat Johnnie Walker Blue Label Ghost & Rare Pittyvaich nebo Johnnie Walker King George V. Stánek naproti pak nabízel míchané drinky a něco málo od Jim Beam.

Whisky festival 2022

Campbeltown s Nicole

Největší místnost festivalu v prvním patře nabízela takový výběr, že by to člověk neochutnal snad ani za měsíc. Fous Spirits tradičně nabídli to nejlepší nejen z Campbeltownu, a to navíc z rukou osoby nejpovolanější – přijela Nicole Lindsay ze Sprinbank Distillers. Její masterclass byl beznadějně vyprodaný velmi rychle po uveřejnění. Naštěstí se dalo ochutnávat i na stánku, a to včetně takových jednorožců, jakými je Local Barley a nebo Springbank 30

Malinko mi tam chyběl snad jen nový batch od Tamdhu, ale i tak byl výběr více než štědrý a Mirka Kverková toho přivezla opravdu požehnaně. Velmi mi chutnal letošní Kilkerran 8 Cask Strength Sherry, stejně tak GlenAllachie 15 a Speyburn 18. Petr Křenek zde pěkně vyprávěl o své srdcové GlenAllachie a v nabídce nechyběla ani míchaná whisky White Heather z rukou legendárního Billyho Walkera. Moc hezký blend s nezvykle vysokým podílem single maltu. 15letá i 21letá jsou vážně bomby, díky Petře.

Whisky Life! Prague

Zastávka v Irsku

Tradičně vpravo od vstupu do sálu stál stánek Pernodu Zdenyho Kortiše, zaměřený nejen na Irsko. I on měl v rukávu krásná esa. Kdo ještě neochutnal, mohl zkusit Redbreast 27, jistě jednu z nejlepších irských whiskey vůbec. V nabídce samozřejmě nechyběla ani letošní novinka Gold Spot a kategorii single pot still reprezentovala i žhavá novinka od JamesonaSingle Pot Still Five Oak Cask Release. Za Skotsko srdnatě bojovala Royal Salute 21 či moc pěkná Chivas Regal 25 a specialitou byla řada whisky ze zaniklé palírny Caperdonich. Ale co si budem, tady to beztak bylo hlavně o těch nabušených pot stillech…

Report z whisky festu

Česká produkce

Je super, že nechyběla ani česká whisky, ze které bylo k ochutnání poměrně hodně. Gold Cock s Martinem Kozubíkem nabídl žhavou novinku, již vyprodanou GC 2008 Coffee Rum Finish, a premiéru si odbyla také novinka Gold Cock 2017 Peated Plantation. Podpultovky snad raději zmiňovat nebudu, ale jako snad všude, i tady měl Martin připravenou medicínku pro známé. 

Nechyběl ani stánek české Trebitsche, kde byla možnost prohodit pár slov i s tím nejpovolanějším – Janem Balogem. V nabídce byla celá nová řada blendů s jedním nakouřeným single maltem. Osobně jsem rád, že se Trebitsch nebojí a jde s kůží na trh. Ačkoliv je její jméno slušně řečeno „pokřivené“ a minulost všelijaká, kluci přišli a na rovinu se bavili o všem, co mě zajímalo. Tvářili se, že by chtěli odvádět dobrou práci a s českou whisky komunitou se více bavit, a tomu rozhodně fandím. Na rovinu, jejich Czech blended Porto Finish v té nadupané konkurenci festivalu neměl moc šanci, ale to se dalo čekat. Držím palce do budoucna. 

Whisky z Blatné pak prezentovala novinku Martin’s Barrel 5y a i téhle palírně držím do budoucna moc palce, ačkoliv jejich novinka příliš chvály nesklidila. No a nechyběla ani Svachovka a Lukáš Andrlík s Vaškem Cvachem. Kluci toho s sebou měli hodně a jako novinku zde prezentovali 5letou single malt whisky Honeywine Oak Barrel Finish, tedy whisky finišovanou v sudu po medovině. Když jsem jí chutnal poprvé přímo na Svachovce na setkání whiskařů v srpnu, byl jsem nejdříve skeptický, ale nakonec jsem uznal, že vůbec není špatná. A na festivalu byla zase o kousek lepší. Určitě doporučuji zkusit, ačkoliv já bych si u nich vybral určitě jiné věci – třeba ty kocoury (Cats Are Already Home) nebo jejich Mizunaru. Osobně mi chuťově Svachovka sedí z české produkce nejvíc a spolu s Gold Cockem vždycky rád ochutnám.

Konečně do lesa, ale bez dýmu

I když jsem si myslel, že nový Ardbeg ještě na festivalu nebude, malá část mě doufala, že se Míša vytáhne a Hypernovu tam přeci jen ochutnáme. Nejkouřovější Ardbeg šlape fenolama na paty i Octomoru a tak vzbudil velké ohlasy. Bohužel, zázrak se nekonal a na Hypernovu si budeme muset počkat. Na druhou stranu, nová „žirafa“ byla! Whisky z palírny Glenmorangie, A Tale of The Forest, vzbudila také poměrně velké diskuze. Speciální je tím, že při sušení sladu k němu přidali bylinky. Údajně jde o jakousi historickou metodu sušení sladu, díky které ve výsledné whisky ucítíte jalovec či koriandr. A můžu potvrdit, že takové to „ginové jehličí“ se na pozadí skutečně konalo. Sám ale spíš pochybuji, že se mi to ve whisky líbí, a tahle novinka tak mojí whisky polici nerozšíří.

Své zastoupení měla tradičně i whisky z exotického Kavalanu, kde jsem také strávil nějakou tu chvíli a ochutnal jejich novou Kavalan Triple SherryCask. Whisky Kavalan mám obecně rád a jejich sudovky jsou boží.

Glenmorangie - A tale of the forest

Jelen po koňaku

Společnost Jägermeister si pro návštěvníky připravila velkolepou prezentaci novinky Glenfiddich z řady Grand. Glenfiddich Grand Reserva 21 a Glenfiddich Grand Cru 23 nedávno doplnila single malt whisky Grand Couronne 26 s dvouletým dozráváním v sudech po francouzském koňaku. Sám jsem byl zvědav, jak si whisky nacení a 10 dramů (300 Kč) za vzorek je vzhledem k ceně za láhev (cca 12 000 Kč) moc pěkný počin. K whisky navíc dostal každý makronku. 

Petra Šedivá ze společnosti Jägermeister si za stánek pozvala Pavla Kubíka, legendárního barmana z Black Angel’s baru. Prezentace krásná, stánek super, Pavel profesionál, zkrátka všechno fajn… Až na tu whisky. Tedy, rozhodně nebyla špatná, byla krásně uhlazená, elegantní, jen jí něco chybělo. A, dámy prominou, mám pocit, že jí prostě chyběly koule. Možná pár procent navíc, možná delší finiš, nevím, ale přišla mi taková trochu bez výrazu. Třeba taková chce být, možná jsem před ní pil příliš výrazné whisky. No, bude to chtít ještě jedno dvě rande, aby se ukázala. Co mě trochu mrzí, že jsme se nedočkali dalších novinek z dílny WGS. A že toho za ten poslední rok bylo – namátkou třeba všechny nové VATy od Glenfiddichu, Tullamore DEW 13 single malt Pomerol a z palírny Balvenie nebylo pro jistotu vůbec nic, a to je velká škoda. Přitom celou jejich „stories“ sérii bych ochutnal stejně rád, jako nejnovější 15letou a 18letou pro travel retail.

Whisky akce roku 2022

Vaškův koutek neřesti

Václav Rout si v koutku „kazatelny“ za asistence Jakuba Moravce připravil stánek se svým vlastním výběrem. Všechny milovníky kouře jistě potěšilo velmi bohaté zásobení Octomory, a to i ze sérií dávno minulých. Zběhlejší návštěvníci už vědí, že pokud chtějí „kouřovky“, tak rovnou za Vaškem. Na stánku ale zdaleka nebyly jen fenolové bestie. V rámci vstupu na festival jste zde mohli dostat zdarma blended malt whisky Monkey Shoulder s pěkným příběhem o opičích ramenech, k ochutnání byl nespočet lahví z ikonické série Flora & Fauna, a to včetně 12leté Rosebank

Vašek letos potěšil i všechny milovníky Macallanu a do výběru zařadil hned několik lahví. V únoru pak majitel klubu Whisky&Kilt láká na exkluzivní degustaci, která je takovým extra buřtem pro klientelu, o jejíž bonitě není pochyb. Takže pokud vám slova jako „Folio“ či „Samaroli“ zvedají tlak, začněte šetřit. Láhve v této degustaci se skutečně neotevírají každý den.

Francie s Markem

Jedním z masterclassů, které jsem navštívil, byl v režii Marka Lopka. Ani Marek se nenechal zahanbit a výběr pro řízenou degustaci byl naprosto prvotřídní. To nejlepší z dílny Michela Couvreura, včetně Blossoming Auld Sherried 21 či Very Sherried Single Cask 24! Menší ránu tomu dala organizace, časy na masterclassy byly opravdu šibeniční (45 minut) a tak jsme museli poslední vrcholný vzorek jít vypít o patro výše do kouta budovy, kde nikdo nebyl. Whisky to samozřejmě neuškodilo a vychutnali jsme si ji i tak, ale „Masterclass“ by neměl probíhat na chodbě. 

Chápu, že organizátoři v čele s Martou chtějí dát prostor pro co nejvíce degustací a je to na knop, ale 45 minut je opravdu na hraně. U Marka jsem se zastavil i na stánku a příjemně jsme podebatovali nejen o Francii. Radost mi udělalo i podpultové 35leté sherry a zájem vzbudily i jeho speciální degustační skleničky. Osobně jsem rozhodně příznivcem této whisky a vždy rád ochutnám.

Very Sherried Single Cask

Amerika se nekoná

Na letošní festival jsem šel i se záměrem ochutnat nějaký dobrý bourbon. Sám rozhodně nejsem fanouškem bourbonů ani žitných whisky, ale v rámci objektivnosti, zvědavosti a neustálého průzkumu světa whisky jsem chtěl zkusit něco zajímavého. Možná mě navnadil i Petr Gavlík v podcastu Jirky Šinogla, který proběhl nedávno. Bohužel, v tomto směru jsem celkem narazil. 

Výběr byl velmi malý, a tak jsem vyzkoušel alespoň dvě whiskey Michter’s a dvě Whistle Pig. Dokonce jsme podegustovali i přímo s Petrem Gavlíkem, který mi k tomu dal odborný výklad, za což na dálku děkuji do Olomouce. Jsem rád, že jsem je zkusil a vnímal jsem tam určitý posun, rozhodně nechutnají všechny bourbony či žitné stejně a i mezi nimi mi některé chutnají méně a jiné více, no na druhou stranu, fanda těchto druhů whisky ze mě prozatím nebude.

Jak Hedonisti dostáli svému jménu

Letos jsem hodně času strávil také u kluků z Hedonism Spirit. Víťa Šafář a Martin Zvěřina přivezli zajímavý výběr lahví a v rámci masterclassů jsem navštívil jejich páteční Bladnoch. A musím říct, že o whisky Bladnoch jsme se bavili ještě hodně dlouho po skončení degustace. Byla jedním z největších překvapení festivalu, tedy pro mě určitě. 

Nejlepší whisky

Když se řekne „Lowland“, příliš whiskařů slintat nezačne a se zdvořilým díky se poohlédnou ve Speyside, na ostrovech, v Highland a nebo… Vlastně oblast Lowland bude možná tou poslední, po které sáhnou. Upřímně, neměl jsem to jiné. Až do pátku. Kdo měl, tak ví, kdo neochutnal, ať nejprve vyzkouší. Bladnoch 14 Oloroso Sherry Cask 2022 Release byla více než příjemná, krásně plná, bohatá, sherry bomba. Ano, chuť je vždy subjektivní, ale reálně to byla láhev, kterou bych vypíchnul z celého festivalu. Ostatně celý flight byl velmi příjemný a jsem moc rád, že jsem si tento masterclass vybral. A jak řekl sám Víťa, možná to byla vůbec první řízená degustace whisky Bladnoch v Čechách.

Na stánku jsem u Hedonistů ještě ochutnal mnoho lahví, v paměti ale utkvělo limitované stáčení whisky Glen Scotia 8 Campbeltown Malts Festival 2022 či staré plnění Clynelish Distiller’s Edition. Vrcholem však byla whisky GlenDronach 27 Grandeur! Ikona, kterou jsem ani nedoufal, že ochutnám. A protože jsou kluci prostě fakt hédonisti, tak v sobotu před zavíračkou spustili „all in“ akci, díky které jsme mohli v podstatě zdarma ochutnat i takové bomby jako je Glengoyne 25, Gelston’s 26 a nebo BenRiach 22 Peated 2nd Edition! Wow, to byl závěr z říše snů! Velké díky kluci, vy si to fakt umíte užít.

Whisky akce

Závěrem bych jen dodal, že Whisky Life! Prague prostě patří do kalendáře každého milovníka whisky a je to úžasná akce plná skvělých, stejně postižených lidí, takže o zábavu je postaráno. A děkuji moc všem, na které jsem možná zapomněl a samozřejmě i Martě, že to pro nás každý rok dělá. Tak zase za rok v „novoměstský“!