Vína z údolí řeky Rhony: Vinařský sever proti jihu

3. 3. 2021 | Jakub Přibyl

Vinařská oblast na jihu Francie, jejíž vinohrady se rozkládají na březích slavné řeky Rhony (nebo hezky po francouzsku Rhôny), fascinuje svět svou rozmanitostí i rozpolceností. A to jak z pohledu široké plejády vín, tak i z pohledu historického vývoje. Pojďme se projít zdejšími vinicemi i časem.

Historie se tu začala psát na kopci Hermitage, kde se prý usadil křižácký rytíř Gaspar de Sterimberg, který si s sebou přivezl i několik sazenic odrůdy Syrah. Vysadil je vedle malé kapličky, u které pak poklidně žil a vyráběl víno. Možná pohádka, možná fakt, to už necháme na vás.

Jaká jsou vína ze severu údolí Rhony

Červeným vínům severu vinařské oblasti Vallée du Rhône vládne odrůda Syrah (Syrah z Francie známe v angloamerické tradici jako Shiraz). V charakteru vín se pak výrazně odráží místní půda a klima. Sever údolí se primárně rozkládá na vulkanických a břidlicových půdách na příkrých březích, ostře vyříznutých řekou. Údolí je poměrně úzké a klima je tu chladnější, než by člověk na jihu Francie čekal. Blíží se více podmínkám na kontinentu. 

Severní vína mají také trochu chladnější, ne úplně vstřícný charakter. Jsou v mládí velmi přímá a tvrdá, s výraznou tříslovinou. Spíše pikantní než opulentní. To vás ale nesmí odradit, protože pak zrají do nesmírné elegance a finesy. Jen je třeba jim nechat pár let. Tohle věděli už ve středověku, kdy se vína ze severní Rhony považovala za nejlepší na světě. Pokud prý chtěli vinaři z jiných oblastí svá vína vylepšit, dolévali je právě těmi z rhonské oblasti. 

Ideálním startovním bodem pro poznání této části vinařského světa jsou oblasti jako St. Joseph nebo Cornas. Druhá jmenovaná je jedinou apelací, která musí být pouze z odrůdy Syrah. Ta dává vzniknout přístupnějším a sametovějším vínům a ukazuje něžnější tvář této oblasti. 

Trochu ve stínu stojí místní fascinující bílá vína z odrůd Viognier nebo Marsanne a Roussane. Jsou pravým opakem tvrdých červených. Jsou vstřícná a opulentní, s plnou a kulatou chutí. Plná zralého ovoce a bylin. Hřejivá a s nižší kyselinou. Taková „plnotučná“. Vinařským mágem v obou kategoriích je Francois Villard, velký vinař malý vzrůstem. 

Své vinařství založil koncem 90. let 20. století a od té doby jeho sláva roste. Francoisova bílá vína z vinice Deponcins jsou známá po celém světě a červená dosahují těch nejvyšších uznání vinařských kritiků. A všechna vína bez ohledu na barvu se těší obrovského zájmu milovníků tekuté révy.

Jih údolí řeky Rhony a jeho vína

Pokud vás tvrdost a přísnost severu neláká, zapátrejte na jihu údolí Rhony. Tady se vinohrady rozbíhají do rozlehlejší, jemně zvlněné krajiny, ve které celý rok vládne teplé středozemní klima. Půdy jsou rozmanité, ale těžší a bohatší na vápenec, než je tomu na severu. Typické jsou naplaveniny a kamenné valouny „gallets“. A i tady je vzhled krajiny předzvěstí toho, co vás čeká ve skleničce. 

Vína z jihu oblasti jsou vstřícná a hřejivá. Srozumitelná a bohatá, ale také strukturovaná a dlouhověká. Vládne tu odrůda Grenache, která udává ve většině vín tón. Je ale velmi často scelována do cuvée s mnoha dalšími odrůdami. U ikonické oblasti Châteauneuf-du-Pape může být ve víně až 18 rozdílných odrůd. U historického vinařství Clos de Brusquieres, založeného na konci 19. století, si vystačí se čtyřmi. I tak krásně vystihují plnost a eleganci místních vín, která měli tolik v oblibě papežové. 

Vstupní branou k poznání nejen těchto vín je apelace Côtes du Rhône, ve které najdete spoustu opravdu skvělých vín. Slavným jménem a významnou apelací jihu je také Gigondas, jejíž vína jsou velká, mohutná a plná. V naší nabídce se do oblasti můžete vydat třeba s vinařstvím Domaine Brusset, které si u svých vín už přes 70 let zakládá na rozmanitosti a důrazu na jedinečnost jednotlivých terroirů.  A tak krom vstřícného Côtes du Rhône, kořenité Gigondas můžete objevovat i opulentní Cairanne

Francouzská vína patří k absolutní špičce. A jejich charakter se výrazně mění oblast od oblasti. Jiná jsou vína francouzských vinařství na severu země a jiná na jihu, jiná jsou tamní bílá a červená vína (o šampaňském a crémantech nemluvě). V případě údolí Rhony je dokonce rozdíl v rámci jediné lokality. To znamená jediné: Co se týče vinařských oblastí Francie, pořád je co objevovat. 

Tak na vinné objevy! À votre santé!

Vyzkoušejte dobroty z článku