Clos des Brusquiéres

Clos des Brusquiéres je vinařství z jižní části údolí řeky Rhony s více než stoletou tradicí. Svůj první ročník stáčeli do lahví roku 1912, tehdy ještě pod rodinným jménem Clos Courtil. Dlouhou dobu většinu svých sklizených hroznů prodávali, ale od roku 1996 již vyrábí a stáčí jen vlastní vína. Současný majitel, Claude Courtil se učil od svého strýce Henriho Bonneau, jehož Chateauneuf du Pape vína patří k těm nejvyhledávanějším.

Clos des Brusquiéres jsou jedním z mála producentů vína v apelaci Chateauneuf du Pape, kteří vyrábí jen jeden druh vína. Většinou se jedná o směs odrůd v tomto poměru: 80% Grenache, 10% Syrah and 10% Mourvedre.

Dnes nese vinařství – namísto toho rodinného – jméno svého nejlepšího vinohradu, Brusquiéres, kde jsou zasazeny ty nejdéle plodící vinné keře. Vína se pak podle typu a odrůdy nechávají zrát v nádobách z různých materiálů, většinou po dobu 12 až 18 měsíců. Pro co nejlepší požitek doporučujeme nechat víno před konzumací okolo hodiny v karafě, aby se víno zjemnilo a aroma plně rozvinulo. Sklepní servírovací teplota 15,5°C vínu pak dodá příjemnou svěžest.