Tipy na netradiční skotskou whisky

19. 1. 2021

Pro někoho kdo se whisky nevěnuje, může být možná překvapivé, jak je svět téhle obilné lahůdky komplexní a rozsáhlý. Potkává se tu inovace, tradice a historie. Výsledkem je neuvěřitelně široká škála chutí a vůní. V tomto článku se budeme věnovat podkapitole whisky, která má mezi laickou veřejností asi největší reputaci, a sice whisky skotské

Ačkoliv je pravděpodobné, že pravým domovem whisky není Skotsko, ale Irsko, skotská whisky si získala oblibu díky svým bohatším a rozvinutějším chutím, které do destilátu propisuje právě krásná skotská příroda.

Podívejte se s námi na několik zajímavých nej a kuriozit ze světa skotské whisky. Pokud chcete do tématu nahlédnout hlouběji, můžete využít i partnerského článku věnovaného skotské whisky a základnímu členění oblastí, kde se destiluje.

Ke kořenům skotské whisky

Kdysi nejvýznamnější a nejproslulejší oblast skotské whisky, Campbeltown, je dnes již jen památkou na zašlou slávu. S trochou nadsázky lze říci, že v minulosti bylo v okrese Campbeltown více palíren než hospod. Pokud se o historii skotské whisky alespoň trochu zajímáte, tento okres ležící na západu země (pod ostrovem Islay a jen kousek přes moře od Irska) by vám rozhodně neměl uniknout. 

Ze všech zdejších palíren  se do dnešní doby dochovaly tři funkční, a to Springbank, Glen Scotia a Glengyle. Whisky z regionu Campbeltown je charakteristická svojí ovocnou chutí beze stop kouře, ale zároveň svojí menší „uhlazeností“ oproti whisky z oblastí jako jsou Speyside nebo Lowlands.

Springbank patří mezi dražší whisky (od 1500 Kč výše), která má skvělou chuť a mezi odborníky je často považovaná za nejlepší whisky z Campbeltown. Pravou kuriozitou je whisky z palírny Glengyle. Tyto whisky jsou opravdu zvláštní a to v dobrém i špatném slova smyslu. Chuťově můžete cítit třeba výrazně celer, což sice může zarazit, ale na druhou stranu to dělá tuto whisky jedinečnou. Ačkoliv se Glengyle prodává i jako single malt, nachází častěji díky své specifické chuti uplatnění jako příměs různých blendů.

Kouřový klenot

V poslední době si spousta milovníků whisky oblíbila kouřové destiláty. Mezi ty nejznámější patří bezesporu Laphroaig nebo Ardbeg. Jaká whisky je však tou nejkouřovější, co lze zakoupit? Pro zodpovězení této otázky je nejdříve důležité si ujasnit jak se kouřivost whisky definuje. Jednoduše lze změřit takzvanou hodnotu PPM, což vyjadřuje obsah fenolu ve whisky. Bohužel to není tak jednoduché a PPM nevypovídá o všem, protože subjektivně může whisky působit nakouřeněji, než by odpovídalo PPM, a naopak. Jako dobrý odrazový můstek však stupnici PPM použít můžeme.

Jako nejkouřovější whisky lze označit destiláty Octomore z palírny Bruichladdich, která se chlubí tím, že se na whisky s co nejvyšší hodnotou PPM přímo zaměřuje. To se odráží také v procesu výroby, kdy destiláty zrají v sudech pouze krátkou dobu (3 až 5 let), protože delší zrání v sudech by srazilo kouřovitost. Jako konkrétní typ nejkouřovější skotské whisky tedy můžeme uvést Bruichladdich Octomore 07.1, která se pyšní neuvěřitelnou hodnotou 208 PPM.

Nejstarší fungující palírna

Historie pálení whisky ve Skotsku sahá až do 12. století. I dlouho poté byla ale podstatná část palíren nelegálních. Je tedy obtížné říci, která palírna je tou nejstarší dodnes fungující. Často je za takovou palírnu považována Isle of Jura, která (tehdy ještě bez oficiálního povolení) údajně pálí whisky už od 16. století. Whisky z této palírny se prodává pod značkou Jura.

Stejně jako tomu bylo u řady jiných destilerií, i činnost v palírně Isle of Jura byla na několik desetiletí přerušena. Pokud bychom chtěli znát nejstarší palírnu, kde se whisky produkuje bez přestání, tak se jedná o destilérku Oban. Tato palírna má stejného majitele, jako mainstreamovější blendované whisky Johnnie Walker, ale u Oban se mainstreamové chuti rozhodně obávat nemusíte. Jde o prémiovou whisky, která je mezi odborníky vysoce ceněná.

Whisky a ekologie

Jak je známo, ekologie je trendem posledních několika let a doléhá na spoustu oborů. Fastfoody začínají nabízet papírová brčka ke svým nápojům a většina velkých firem je nucena ekologii řešit. Co však spoustu lidí překvapilo a nedávno obletělo svět i skrze média je, že se ekologie začala dotýkat i tak konzervativního odvětví, jako je skotská whisky. Nejde o nic převratného, ale spíše o zajímavost. 

Už zmíněný Johnnie Walker totiž oznámil, že některé své produkty začne prodávat v papírových lahvích, které budou snadno recyklovatelné. Jak to bude konkrétně vypadat, nebo kdy se whisky v papírové láhvi dočkáme, zatím není jasné.

Whisky nebo rum?

Proces zrání whisky je samostatnou a komplexní kapitolou, protože samotné zrání a mikroklima, ve kterém se sud nachází, tvoří opravdu obrovský podíl na výsledné chuti. Běžnou praxí je, že skotská whisky zraje v dubových sudech. Někteří prémioví producenti whisky vykupují sudy, ve kterých dříve zrálo portské víno, bourbon nebo sherry. V rámci inovace se však v posledních letech objevují i takové kuriozity, jako je whisky zrající v sudech po karibském rumu

Záleží na mnoha okolnostech, ale takové whisky mají často opravdu netradiční chuť, kdy jsou v destilátu velice zřejmé sladké stopy po rumu, které v některých případech opravdu výrazně změní celkové chuťové vyznění whisky. Na trhu najdete celou řadu takových láhví, za nás můžeme jmenovat třeba Balvenie Carribean Cask 14y nebo Glenfiddich Fire & Cane.

Vydejte se s námi do Skotska. Vybírejte nakouřenou či jemnou whisky, podle jednotlivých regionů, konkrétní palírny, nebo sáhněte do kategorie skutečně luxusních láhví. Jednotlivé tváře skotské whisky můžete objevovat do nekonečna.