skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Rumy z Kuby
Kubánské rumy se řadí mezi nejlepší na světě. Svou oblibu získaly díky své výjimečné vůni a chuti. Vždyť značky jako Bacardi, Havana Club, Legendario nebo Varadero patří mezi nejuznávanější rumy vůbec. V době koloniální éry fungovalo na Kubě přes 1 000 palíren. Dnes už jich je sice mnohem méně, ale za to vynikají mnohem vyšší kvalitou. Objevte všechny rumy z Kuby. V téhle kategorii najdete věhlasné, ale i menší zajímavé značky. Hodí se k samotnému popíjení i do míchaných drinků jako Cuba Libre, Mojito nebo Daiquiri. Prozkoumejte “rumový ostrov” z pohodlí domova.



V PRAZE
A IHNED K ODESLÁNÍ
PO PRAZE DO 90 MINUT
NÁKUPU NAD 5 000 Kč
Historie výroby rumů na Kubě
Ostrov Kuba patří do oblasti Karibiku. Proto jsou kubánské rumy vlastně i rumy karibskými, které mají specifické vlastnosti a v lec čem se podobají dominikánským rumům nebo jamajským rumům. Rumy z Kuby se ale zrodily o něco později, než rumy z ostatních ostrovů Velkých Antil.
O prvních rumových palírnách na ostrově Kuba toho příliš moc nevíme, protože se nedochovaly žádné staré záznamy. Ale o Kubáncích se říká, že jsou to velcí požitkáři. Proto je pravděpodobné, že rumy se na Kubě vyrábějí od nepaměti. Vždyť když ke Kubě přirazil Kryštof Kolumbus, poprvé v životě se setkal s doutníkem.
Bacardi – první světoznámá značka kubánských rumů
Rumová kultura se na Kubě postupně rozvíjela, ale rum býval velice nekvalitní. Velký zlom přišel se vznikem značky Bacardi v roce 1862. Přistěhovalec z Katalánska Facundo Bacardí Massó koupil v Santiago de Cuba malou palírnu a začal vyrábět kvalitní a sladké rumy. Španělská vláda se totiž rozhodla podpořit vyšší kvalitu rumu a Facundo toho umě využil. V té době na Kubě vznikly další palírny, které produkovaly především sladké rumy. Kuba se stává pojmem a rum zažívá neuvěřitelný boom. Začaly vznikat další rumové značky jako například Havana Club.
Úpadek rumů z Kuby za komunistického režimu
Ještě na počátku 20. století byly kubánské rumy v kurzu. Tyhle kvalitní sladké rumy byly tak oblíbené, že vznikaly nové stáčírny a rum se vyvážel. Po nástupu Fidela Castra k moci však došlo k znárodňování a k postupné likvidaci malých palíren. Přežily pouze velké značky jako Bacardi nebo Havana Club. Zároveň se zrodily i nové značky rumů z Kubů, které fungují dodnes. Patří mezi například Legendario. Proto je dnes na Kubě jen několik funkčních a prosperujících destilerií.
Ostrov, kde se to hemží kvalitními sladkými rumy
I když dlouhá éra režimu Fidela Castra zanechala v rumové sféře na Kubě řadu šrámů, spousta značek přežila a přibyly i nové. Většinou jde o mladší rumy, které jsou lehčí. Na Kubě ale vznikají také vyzrálejší a plnější kousky. Příkladem je například mladá značka Eminente. Rum Eminente Reserva 7y si velmi rychle vydobyl přízeň milovníků tekuté třtiny, Eminente Gran Reserva 10y pak zážitek posunul ještě o úroveň výše.
Mezi nejznámější značky kubánských rumů patří Havana Club, Legendario, Varadero nebo Bacardi. Na Kubě se ale vyrábí také parádní značky jako Beveland nebo
Koktejly z kubánských rumů
Kubu proslavil také milovník rumu Ernest Hemingway, který pil s oblibou koktejly Mojito nebo Daiquiri. Velký podíl rumů vyráběných na Kubě je přímo produkovaný pro míchání drinků. Například některé lahve Havana Club a Bacardi patří do základní výbavy většiny barů.
Recept na pravé kubánské Mojito i recept na tradiční kubánské Daiquiri proslavené Ernestem Hemingwayem najdete v našem magazínu, stejně jako další rumové koktejly. Na zdraví.