Oblast Bordeaux a její vína

19. 1. 2023 | Iveta Steinerová
Kategorie: Wine

Francouzská vína CalvetBordeaux na jihozápadě Francie je se svými mnoha zámky a proslulou apelací z roku 1855 přední destinací pro milovníky vína. Je také základním kamenem trhu s kvalitním vínem a etalonem kvality pro vinaře z celého světa.

Oficiální vinařská oblast Bordeaux tvoří pás podél Gironde, kterým ústí do oceánu řeky Garonne a Dordogne, a dále od pobřeží Atlantiku zhruba 130 km do vnitrozemí. Vinice zabírají cca 111 000 hektarů a obhospodařuje je přibližně 6000 pěstitelů. S ohledem na ročník se zdejší produkce pohybuje mezi 450 až 500 miliony litrů vína. 

Vína z oblasti Bordeaux

Většinu vín z Bordeaux (téměř 90 %) tvoří suchá, středně plná červená. Červená vína Bordeaux jsou většinou cuvée ze 3 odrůd. Merlot je hlavní odrůdou a tvoří dvě třetiny všech výsadeb červených hroznů, Cabernet Sauvignon 22,5 % a Cabernet Franc 9,5 %. Petit Verdot, Malbec a Carmenère jsou zastoupeny ze 2 %. Malbec se v Saint-Emilion často používá pro zintenzivnění barvy vína. Nejlepší a také nejdražší z nich jsou vína z velkých zámků Haut-Médoc a pravobřežních apelací Saint-Émilion a Pomerol. Haut-Médoc jsou vína, kde dominuje odrůda Cabernet Sauvignon, zatímco Saint-Émilion a Pomerol produkují vína s převahou Merlotu. 

Bílá vína Bordeaux jsou většinou také cuvée a jedná se o vysoce kvalitní směsi odrůd Semillon, Sauvignon Blanc a méně často Muscadelle. Jsou převážně suchá, s výjimkou sladkých, botrytických vín Sauternes.

Bordeaux proslulo zejména víny z konkrétních okresů nebo obcí, ale mnoho z jeho vín spadá pod širší označení. Patří mezi ně AOC Bordeaux, Bordeaux Supérieur a šumivý Crémant de Bordeaux. Označení Bordeaux Rouge představuje více než jednu třetinu veškeré produkce. Taková vína lze zakoupit za opravdu dobrou cenu, většinou v rozmezí 100 – 500 kč. Vína ze špičkových zámků se pravidelně obchodují za několik tisíc dolarů.

oblasti bordeaux

Podnebí Bordeaux

Klima Bordeaux je ovlivněno blízkostí Atlantického oceánu a řek (Dordogne, Garonne a již zmíněné ústí Gironde, do kterého se vlévají). Obrovská rozloha borového lesa na jihu a západě (La Forêt des Landes) chrání Bordeaux před silnými větry nesoucími sůl přicházející z Atlantického oceánu. 

Při zeměpisné šířce (45°N) přesně v polovině cesty mezi rovníkem a severním pólem se letní denní teploty pohybují kolem 25° C a zřídka vystoupí nad 30° C, zatímco zimní teploty jen příležitostně klesnou pod bod mrazu. Poloostrov Médoc pociťuje vliv oceánu obzvláště silně; místní vinaři mluví o jemném vánku a lehkých mracích, které vinice chrání i v nejteplejších letních dnech.

Dlouhá, relativně teplá léta v regionu jsou ideální pro pěstování odrůd s pozdním zráním. Hlavním důvodem, proč se většina červených Bordeaux vyrábí ze směsi Merlot a Cabernet Sauvignon, je to, že tyto dvě odrůdy pučí, kvetou a dozrávají v různých časech a rychlostech, což snižuje riziko, které představují špatné povětrnostní podmínky při květu nebo sklizni.

V letech, kdy je podzim vlhký, trpí sklizeň Cabernet Sauvignon hnilobou, ale dříve dozrávající Merlot poskytuje zálohu. Když je jaro vlhké a Merlot špatně kvete, tak Cabernet Sauvignon přebírá zodpovědnost za dobrou sklizeň.

Apelace Bordeaux 

V Bordeaux je 57 apelací, což z oblasti dělá největšího výrobce apelačních vín ve Francii:

  • Haut-Médoc je velká jižní část většího okresu Médoc. Rozprostírá se od Blanquefort na jihu až po Saint-Estèphe na severu, s vinicemi vysázenými na ploše cca 4650 hektarů v 15 obcích, které poskytují nejrozmanitější škálu stylů na celém levém břehu Gironde.
  • Oblast Médoc je domovem „slavné čtyřky“ apelací Margaux, Pauillac, Saint-Estèphe a Saint-Julien a také méně slavných Listrac a Moulis. Ty ve skutečnosti tvoří většinu vín vyrobených v Haut-Médoc. Obecnější název se používá pro vinice ležící mimo tyto obce.
  • Margaux - se svými 1 100 ha má jen o něco méně než St-Estèphe a velmi širokou škálu půd. Nejprestižnějším vinařstvím této oblasti je Château Margaux.
  • Pauillac - má 900 ha vinic sevřených mezi Saint-Julien na jihu a Saint-Estèphe na severu. Styl Pauillac je rozmanitý. Vůně typická pro vína Lafite, přísnost Latour a přepych Mouton-Rothschild tento charakter silně podtrhují, základem je hustota chuti a pevnost, která potřebuje čas, aby se otevřela.
  • Saint-Estèphe je považováno za méně schopné soutěžit o pozornost, ale je to rozmanitost stylů spojená s určitou robustní pevností z jílovitějších půd, která z něj dělá sázku na jistotu.
  • Saint-Julien je nejhomogennější obcí v Médocu, kde 80 % z jejích 775 ha je věnováno CRUS Classés.
  • Saint-Emilion má rozmanité půdní složení od jílu po štěrk a vápenec. Nejznámějšími víny Premiers Grands Crus z této oblasti jsou Ausone a Cheval Blanc.
  • Pomerol je domovem malých usedlostí a „garagistů“. Postrádá jakoukoli oficiální klasifikaci, ale je domovem titánů, jako je Chateaux Petrus. Hladiny hustého modrého jílu ve vinicích patří k nejvyšším na světě.
  • Sauternes & Barsac je domovem nejznámějších botrytických vín, Château ​Yquem.

Jen z výpisu jednotlivých apelací je jasné, že v oblasti Bordeaux je co objevovat. Pusťte se směle do toho. Nebudete litovat.

Vyzkoušejte dobroty z článku