Jak uložit alkohol: Skladování ginu

26. 4. 2021 | Jan Vlasák

Investujete do limitovaných edicí OMFG ginu od Žufánků, Monkey 47 Distillers Cut od Black Forest Distillery nebo jiných sběratelských láhví řemeslných destilerií? Jste milovníky ginu a chcete, aby vaše oblíbená pochoutka vydržela v co nejlepším stavu po co nejdelší dobu? V tomto článku máme pro vás připravené shrnutí a návod, jak se o lahve jalovcového pokladu postarat a na co si dávat pozor při jejich skladování.

I skladování Ginu má svá pravidla

Podmínky pro skladování ginu

Tekutiny s vysokým obsahem alkoholu představují pro drtivou většinu mikroorganismů velmi nepříznivé prostředí, a tak bychom mohli říct, že se destiláty časem nekazí. Už ale nemůžeme říct, že prostředí, ve kterém se láhve po dobu svého uložení nacházejí, nemá vliv na chuť a barvu. Ty se mohou od těch původních razantně lišit, i když se alkohol vlastně nezkazil. 

Při skladování jakéhokoli alkoholu, tedy i ginu, existují tři hlavní faktory, na které bychom si měli dát pozor: teplo, světlo a vzduch. Pojďme si je postupně rozebrat.

Teplo

Předně je velmi důležité si dát pozor na teplotu, ve které se vaše giny nacházejí. Vysoké teploty nejsou ideální pro žádné destiláty a dobré nejsou ani teplotní výkyvy. Alkohol začíná měnit své vlastnosti při nižších teplotách než voda, a tak není vhodné mít v jeho blízkosti topení ani jiné tepelné zdroje. Ideální teplota pro skladování ginu je okolo 15 °C, ale ani nižší hodnoty nejsou na škodu, pokud zůstávají konzistentní.

U ginů určených k vypití je možné i uložení v lednici nebo mrazáku. Chladnější teploty ginu nijak neuškodí a při konzumaci trochu zaoblí chuť. V případě tohoto skladování se zvláště u řemeslných ginů může objevit lehké zakalení tekutiny. Je to dáno přírodními oleji, které se v teplotách pod 7 °C vysráží a v teple se opět rozpouští.

Světlo

Všeho moc škodí a u světla to platí dvojnásob. Gin a ani žádné jiné lahve by neměly být skladovány na přímém slunečním světle. Především proto, že sluneční svit je dalším zdrojem tepla (viz výše), ale určitý vliv na obsah může mít i UV záření (hlavně u čirého skla). Dlouhodobé vystavení jiným zdrojům světla, jako například bodovce pod lahví nebo LED pásce ve vitríně na alkohol, také není doporučeno, ale u ginů určených ke spotřebě v krátkodobém horizontu nejde o zásadní problém.

Vzduch

Při uchovávání neotevřených ginů po delší dobu nebo v případě investičních lahví nemusíte problematiku oxidace vlastně řešit. Je ale dobré jednou za čas zkontrolovat jestli je láhev pevně uzavřena. Tady platí, že šroubovací uzávěry jsou nejjistější, protože korek jako přírodní materiál může vyschnout, zmenšit svůj objem a propustit nežádoucí kyslík. Pokud si nejste korkem jisti, vždy si můžete neprodyšnost pojistit tenkou vrstvou vosku okolo uzávěru.

Ve chvíli, kdy gin otevřete, je tekutina vystavená kyslíku, začíná oxidovat a jeho aroma a chuť se začínají pomalu měnit. Určitě proto není dobré nechávat na otevřených lahvích nalévátka po dobu delší než pár hodin. 

Čím více ginu upijete, tím více kyslíku se do nádoby vejde a tím rychleji se může měnit chuť. Pokud tedy máte polovinu nebo třetinu láhve a víte, že ji v průběhu několika následujících týdnů nevyprázdníte, doporučujeme obsah přelít do menší nádoby. Chcete-li si vychutnat vynikající gin bez obav z výrazné změny chuti a vůně, je vhodné ho vypít do jednoho roku od otevření.

Abychom to všechno hezky shrnuli: úplně nejlepším prostředím pro skladování sběratelských láhví ginu je suché, tmavé místo se stálou teplotou okolo 15 °C, kde láhve stojí a jsou pevně uzavřené.

Pokud vás zajímá, jak skladovat rumy, whisky a další sběratelský alkohol, odpovědi najdete v tomto článku.

Přejeme dlouhou trvanlivost a top kvalitu všem vašim uloženým ginům. Na zdraví!