Jak skladovat jednotlivé druhy alkoholu?

31. 8. 2020

Ačkoliv alkohol nepatří mezi zásoby, které by se snadno kazily, je třeba ho i navzdory jeho trvanlivosti dobře skladovat. Zejména pokud nechcete přijít o kvalitu destilátů, výjimečnou chuť a aroma.

Dobré skladování zaručí i delší životnost

Ať už si rádi pochutnáte na kvalitním vínu, dobře vychlazenému pivu, nebo byste ráfdi čas od času při slavnostnějších příležitostech otevřeli sklenku něčeho ostřejšího, správné uskladnění je základ. Nejenom pro chuť a konzistenci, ale také pro odpovídající trvanlivost. Jaký tedy uložit víno, pivo, investiční destiláty nebo poctivou domácí pálenku?

Jak skladovat whiskey nebo rum?

Klasické lihoviny, jako je whiskey, rum nebo vodka, skladujte na stojato, ideálně v teplotním rozmezí od 5 do 18 stupňů Celsia při relativní vlhkosti do 70 %. Jako u všeho alkoholu, dbejte na to, aby lahve byly uskladněny na suchém, chladném a čistém místě. Svá specifika mají takzvané emulzní lihoviny, mezi které řadíme třeba tolik oblíbený vaječný likér. Tomu škodí teploty pod 5 °C.

Více o skladování whisky se dozvíte ve specializovaném článku. Jeden jsme připravili i o skladování rumů.

Jak skladovat víno? 

Dobrá vína zrají. Aby zrála dobře, musíte je také dobře uskladnit. Lahvová vína by měla při skladování ležet, aby korková zátka nepropouštěla vzduch. Ideální teploty pro skladování jsou od 5 do 15 °C, nejlépe na tmavém místě s dobrým větráním. Sudová vína by měla být uložena ve sklepě na podstavcích. Přitom je důležité, aby byl sklep dobře větraný, ať už pomocí ventilátoru nebo okna.

Pokud jste milovník vína a nemáte vlastní sklep, doporučujeme investovat do vinotéky. Ty mají rozmezí teplot, na které chladí, uzpůsobené přímo pro víno, navíc bývají tiché a energeticky nenáročné.

Hledáte více informací ke skladování vína? Připravili jsme pro vás podrobný článek.

Jak skladovat pivo?

Ideální teplota pro skladování piva je mezi 7 až 10 °C. Veškeré teploty pod nebo nad stupnici jsou pro pivo škodlivé a nesvědčí mu. Pivo skladujte na čistých a suchých místech, ideálně mimo dosah slunečního záření. Klasické lahváče můžete vyměnit za soudky nebo bečky. Ty lze uložit do lednice, kde nastavíte teplotu nad 4 stupně. Případně lze využít i domácí výčep s integrovaným chlazením, které si můžete zapůjčit nebo koupit. Druhá možnost se vám vyplatí zejména v případě, že podobné akce pořádáte častěji.

Jak skladovat pálenku? 

Domácí slivovice je domácí slivovice. Věnovat byste jí měli dostatek péče nejen při výrobě, ale také při skladování. Po vypálení skladujte destilát v dobře uzavřené, ideálně skleněné nádobě ve sklepě nebo spíži. Vyhněte se místnostem, kde se mění průběžně teplota (například na půdě). 

Dejte si pozor na skladování pálenky v plastových lahvích, pet lahve mohou postupně působením alkoholu do destilátu vylučovat chemické složky. Dále byste ji neměli skladovat v dřevěných sudech, které jí dodají chuť třísloviny a pryskyřice. Pozor si dejte i na další nevhodné nádoby, jako jsou železné a hliníkové lahve.

Jak skladovat kvalitní destiláty?

Říká se jim také investiční lahve. Jedná se o kvalitní lahve whiskey, cognacu a dalších lihovin, které si většinou šetříte pro zvláštní příležitosti. Ačkoliv je můžete mít uskladněné v baru nebo ve vitríně, je také třeba minimalizovat teplotní výkyvy. Mějte alkohol uskladněný někde, kde je stálá teplota a minimum slunce - sluneční paprsky tady opravdu neprospívají. 

Kvalitní alkohol by měl být rovněž dobře uzavřen. Ideálně šroubovacím uzávěrem nebo korkem. Skladovat byste lahve měli v chladu, tmavém prostředí a na stojato. K uskladnění jsou skvělé i ochranné obaly na lahve. I přes dokonalé uložení není na škodu, když svou sbírku jednou do roka zkontrolujete, zda je v pořádku a zda neuniká vzduch. Také je dobré lahve obrátit dnem vzhůru. Jednak zjistíte případnou netěsnost a jednak se namočí korek, pokud v lahvi je. Tak se zajistí, že zátka nevyschne a nezmenší svůj objem. 

Prémiové lihoviny si zaslouží také servírování na úrovni - ať už zvolíte slavnostní skleněné karafy a sklenice nebo podávání drinků ve vašem originálním domácím baru, který celý zážitek ještě více umocní. 

Správný uzávěr je základ

Mezi nejčastější uzávěry patří šroubovací, skleněný, silikonový a korkový. Korkové uzávěry patří mezi ty tradičnější, nicméně nejsou příliš spolehlivé a mohou alkohol znehodnotit. Korek je přírodní materiál, což ale také znamená, že bývá náchylnější na plísně, rád vysychá a zmenšuje svůj objem, kvůli čemuž začne propouštět vzduch. Pojistit korek můžete voskem, který zcela uzavře přísun vzduchu do lahve. 

Šroubovací uzávěry jsou mnohem jistější a spolehlivější. I tak je ale dobré je jednou za čas zkontrolovat, zda obsah přesto neuniká. 

O kvalitní lahve, respektive jejich obsah, je zkrátka potřeba se dobře starat a dopřát jim takové podmínky, jaké si zaslouží. Odměnou vám bude vynikající chuť a v neposlední řadě i delší trvanlivost. Tak sklenku na to a na zdraví!