Jak vybrat domácí vinotéku

5. 11. 2021
Kategorie: Wine

Skladování vína domaO tom, že k uložení vašich oblíbených lahví vína je nejlepší investovat do domácí vinotéky, už jsme psali v článku o skladování jednotlivých druhů alkoholu. Dnes se podíváme na to, jak takovou vinotéku vybrat, na co se zaměřit a čemu se raději vyhnout, aby se vám investice vyplatila. 

Ideální místo pro víno

Červené víno nebo bílé víno, když přijde na skladování, na barvě tolik nesejde. Víno potřebuje tmu, protože UV záření mu škodí a mění chuť, nelíbí se mu ani otřesy, a už vůbec nesnáší změny teploty. ​Chladný, tmavý a klidný sklep, kde se vínu líbí nejvíc, má málokdo. A tak je nejlepším řešením nahradit vinný sklep něčím, co sklepní podmínky velmi dobře imituje. Místo, kde bude celoročně stejná teplota, tma a klid. Tímto místem jsou domácí vinotéky. Jejich skleněná dvířka mají UV filtry, jsou vybavené vnitřním ventilátorem a antivibračním systémem. Speciálně vyvinuté kompresory mají tichý chod, který víno neroztřese a nenarušuje proces zrání. 

Správné podmínky pro uskladnění 

Víno dosáhne té nejlepší chuti, pokud se podává při správné teplotě. Ta se ve vinotéce dá nastavit podle potřeby a vaše láhev je tak vždy připravená k otevření. Protože různá vína vyžadují různé podmínky, mohou se lahve temperovat nezávisle na sobě

Ideální teplota pro archivování je kolem 11 °C, servírovací teplota se však dost výrazně liší podle druhů vín. Škála je od 6 °C u šampaňského až po 18 stupňů u těžkých červených vín. Vinotéky mají jednoduše nastavitelnou teplotu chlazení, zobrazovanou na digitálním displeji. Důležitá je také úroveň vlhkosti. Pokud korek v lahvi vyschne, propustí dovnitř vzduch a ten víno zoxiduje. Při dlouhodobě vysoké vlhkosti se naopak dostaví plísně a pachy, znehodnocující víno.

Červená a bílá vína

Nebojte se nepřetržitého provozu

Vinotéky jsou jednoduše řečeno specifický typ chladničky, a tak není divu, že je nutný jejich nepřetržitý provoz. Proto byste měli při výběru vinotéky dbát i na její energetickou spotřebu. Nezapomínejte tedy zkontrolovat, jaký energetický štítek konkrétní vinotéka má. Nejideálnější volbou pro vás bude úsporná energetická třída A.

Přestože se spotřebič pravděpodobně nechystáte umístit zrovna do ložnice, dávejte pozor i na to, aby pracovala nejen efektivně, ale také tiše. Zaměřte se tedy při výběru na hlučnost.

Speciální funkce a vlastnosti

Myslete na to, že každý spotřebič má jiné vlastnosti. Dokonalou péči vašemu vínu dají i základní vinotéky. Vy si ale můžete dopřát maximální komfort. Stačí jen vědět, jaké funkce si u vinoték pohlídat. O to, aby vaše víno bylo rychle a rovnoměrně chlazené, se postará systém PowerCooling, díky kterému vzduch cirkuluje řízeně v jednom směru, vnitřní teplota zůstává konstantní a vy se můžete těšit na nezměněnou jedinečnou chuť i vůni.

Problém s místem nebudete muset řešit díky možnosti nastavení otevírání dveří. Máte-li malé děti, jistě oceníte rovnou dvě funkce. Zámek dveří se postará, aby se vaše děti nedostaly dovnitř a předejde tak i těm nejhorším scénářům, které si rodiče neposedných dětí dokážou představit. Dětská pojistka zase zabrání vašim ratolestem vypnout chlazení. 

Správná teplota vína

Stačí si jen vybrat

Na trhu je široká nabídka nejrůznějších vinoték. Neliší se pouze cenou, ale také množstvím uskladnitelných lahví, rozsahem chladicí teploty a dalšími aspekty. Vybere si opravdu každý! Až budete mít svoji vysněnou vinotéku doma a přijde čas na její konečné umístění, zbývá poslední rada: vyhněte se místům, kde je příliš světla. Pak už dejte chladit své oblíbené víno a vychutnejte si každý doušek. Na zdraví!