Vína z Jižní Ameriky: Jaký bude ročník 2021?

18. 2. 2021 | Jakub Přibyl

Že je západ oproti zbytku světa o krok napřed? Ve světě vína to neplatí. Tam má totiž pořádný náskok jih. Tedy nikoliv kvalitou, ale obdobím sklizně. Na jižní polokouli se hrozny nejčastěji sklízejí na počátku roku, přesněji od druhé poloviny února do konce dubna. V Brazílii nebo Ekvádoru dokonce najdete oblasti, kde probíhá sklizeň i dvakrát do roka. A ta první pro rok 2021 se rozjíždí právě teď.

Chilská a argentinská vína

Přestože se ještě může ledacos přihodit (vzpomeňme třeba loňské požáry v Austrálii a Jižní Africe), už se objevují predikce, jak by mohl letošní ročník dopadnout. Velmi dobře zatím vypadají vyhlídky v Jižní Americe, kde je s letošním počasím spokojená většina vinařů v obou hlavních vinařských zemích – v Argentině a Chile. Obě země očekávají lehce nadprůměrnou sklizeň co do objemu a velmi vysokou kvalitu hroznů. A my se tak můžeme těšit na mohutná ovocitá vína, tolik typická pro tuto oblast. 

Ale co se letos vydat i do méně známých regionů? Třeba argentinská Patagonie, kde mezi nejuznávanější vinařství patří rodinný podnik Humberto Canale. Jejich vína se právem pyšní mnoha oceněními a zejména Cabernet Franc má velký potenciál pro delší zrání. Při objevování argentinských vín doporučujeme sáhnout po těch z oblasti Mendoza. V nabídce alkohol.cz najdete například vyhlášené butikové vinařství Fabre Montmayou.

Jak bylo řečeno výše, téměř ideální ročník hlásí i sousední Chile. Tady rozhodně stojí za pozornost plná, strukturovaná červená vína ze slavného Centrálního údolí (oblasti Maipo, Curico, Rapel a další), jako jsou cuvée Encierra nebo legendární místní odrůda Carmenére, se kterou každoročně kouzlí vinařství Lof.

Skrytý klenot mezi jihoamerickými víny

Argentinská a chilská vína jsou sázkou na jistotu. My pro vás máme ale i jeden tip na skrytý drahokam Jižní Ameriky. Malou zemi, která letos hlásí ideální srážky a trochu chladnější průběh roku, díky kterému hrozny vyzrávaly déle, než obvykle. Výsledkem by měla být svěží a strukturovaná vína vhodná k uskladnění. 

Tímto dosud neobjeveným drahokamem je Uruguay. Kraluje tu odrůda Tannat, které právě dlouhé dozrávání ve vinohradu umožní naplno rozehrát svůj šarm, typickou plnost, mohutné tříslo a kořenitý charakter. No a když Tannat, tak od uruguayské ikony, rodinného vinařství Pisano, které zemi dokázalo svými unikátními víny umístit na vinařskou mapu světa.

Skvělá jihoamerická vína ročníku 2021 se objeví ve skladu Alkohol.cz nejdříve koncem roku. Do té doby si ale můžeme krátit čekání ochutnáváním aktuálních i archivních ročníků. Bohudík. Tak na zdraví!