Mezinárodní den Ryzlinku: Oslavy v královském stylu

10. 3. 2021 | Jakub Přibyl

Narozeninové dny jednotlivých odrůd vinné révy mají poměrně krátkou historii a pořád je spousta těch, co žádný „party“ den nemají. Riesling, neboli Ryzlink, patří k těm šťastným. Mezinárodní den Ryzlinku slavíme 13.3. A při té příležitosti můžeme poodhalit tajemství krále mezi bílými odrůdami, Ryzlinku rýnského. Ale nemyslete si, on se jako král nenarodil. Jeho cesta z německého Porýní na celosvětový trůn, byla proklatě složitá.

Nelehké začátky Ryzlinku

Ryzlink to neměl jednoduché. Naznačuje to už jeho jméno – Riesling pochází z německého rieseln, které znamená sprchávání, tedy poruchu, při které rostlinám v dokvětu nadměrně opadávají kvítky a mladé plody. Takže to bylo takové nedochůdče, jehož vína navíc byla přísná, tvrdá a kyselá. Hlavně ale proto, že se hrozny sbíraly společně s ostatními odrůdami a nedostaly příležitost plně dozrát. Kvalitní Ryzlink potřebuje více času.

Na lepší časy se u Ryzlinku začalo blýskat až s příchodem novověku. První výrazný krok na světový trůn udělal v 18. století v německé oblasti Rheingau. Tedy byla to spíš náhoda, která způsobila zpoždění sklizně. Díky ní se do místního kláštera dostaly plně vyzrálé hrozny lehce napadené ušlechtilou plísní, které daly vzniknout dechberoucímu vínu. 

Německý Ryzlink vládne kvalitním bílým vínům

Rheingau patří k hlavním světovým vinařským oblastem i dnes. Jedna z nejlepších vín tu teď vyrábí vinařství Georg Breuer, které momentálně řídí Georgova vnučka Theresa Breuer. Ta drží kurz spíše v moderním vinařském směru, a tak jsou její rieslingy suché, šťavnaté a plnější s nezaměnitelnou komplexností. Zejména ty, které pochází z vinic okolo vesnic Rüdesheim či Rauenthal.

Byla to ale sousední oblast Mosela, kde Ryzlink definitivně usedl na světový trůn mezi bílými víny. Unikátní mikroklima, břidlicové půdy a příkré svahy vytváří ve vínech místních vinařů nezaměnitelný charakter, který je často podpořený typickou harmonií mezi zbytkovým cukrem a svěží kyselinou této odrůdy. Pokud si chcete vychutnat rozdíly mezi jednotlivými moselskými terroiry, vinařství Markus Molitor vám nabízí jedinečnou šanci. Markus se totiž svou pílí a cílevědomostí dostal k těm nejlepším vinicím určeným pro vína Grosses Gewächs (německá známka nejvyšší kvality).

V současnosti je Ryzlink rýnský nejpěstovanější odrůdou v Německu a jeho příběh píšou snad všechny německé vinařské oblasti, včetně té nejrozsáhlejší, kterou je Pfalz. Místní vína jsou díky těžším půdám půdám plnější a mohutnější, často suchá. V tomto stylu exceluje i Jürgen Düringer, který vycizeloval vína vinařství Georg Mosbacher k dokonalosti, a tak není divu, že patří mezi nejlépe hodnocená vinařství Německa.

Ryzlinky z Rakouska

Z Německa se Riesling vydal i do nedalekého Rakouska a u našich jižních sousedů našel druhý domov. Stejně jako u nás, i v Rakousku se o výrazný rozvoj vinařství zasloužil šlechtický rod Lichtenštejnů. Ten si tam ponechal některé historické usedlosti, jakou je i Hofkellerei Liechtenstein ve Wilfersdorfu, kde zúročují své letité zkušenosti a nechávají zde vzniknout výjimečnému Rieslingu Karlsberg Reserve. Královskému vínu z královské odrůdy, které je esencí místního terroiru.

V čele rakouského pelotonu ale o přední pozice bojují i oblasti okolo Dunaje. Zejména Wachau a Kremstal, které ještě nedávno byly jedinou oblastí. Wachauské podloží je ale více skalnaté a žulové nežli to kremstalské, a tak si Wachau vybojovala svou vlastní identitu. 

Při srovnání vín pak můžeme najít drobné rozdíly mezi oběma oblastmi ve větší lehkosti a svěžesti těch z Kremstalu. Obzvlášť pokud porovnáte vína ikon obou oblastí, jako jsou Petra Unger, nekorunovaná královna Kremstalu, jejíž vína vždy oplývají svěžestí, minerálním charakterem a elegancí, a na straně druhé vinařství F. X. Pichler, kde syn Lucas sice ubral na síle vín, i tak ale jeho nejvyšší řada, takzvané Smaragdy, patří mezi nejopulentnější, nejbohatší a nejstrukturovanější vína této odrůdy.

Král je mrtev, ať žije král? Ani v nejmenším. Ryzlink je na trůně v plné síle a připraven slavit. Vyberte si z naší nabídky ten svůj a připijte si s námi. Na Ryzlink!

Vyzkoušejte dobroty z článku