Mezinárodní den Pinot Noir. Objevte kouzlo téhle krásné odrůdy

18. 8. 2022 | Iveta Steinerová
Kategorie: Wine

Mezinárodní den Pinot NoirPinot Noir, Pinot Nero, Blauburgunder, Spätburgunder, Roučí modré nebo Rulandské modré. To vše a ještě mnohem víc je označení jedné odrůdy, která pochází z původní révy divoké. Předpokládá se, že má svůj původ na severovýchodě Francie nebo jihozápadě Německa. Pinot Noir je dominantní červenou odrůdou Burgundska, ale pro své nepolapitelné kouzlo je zbožňována ve vinařských oblastech po celém světě.  

Původ názvu Pinot Noir – podle šišky, nebo francouzské oblasti? 

Jak vlastně přišla odrůda Pinot Noir ke svému názvu? Existují dvě teorie týkající se jména Pinot. Jednou z nich je, že vzniklo proto, že hrozny mají podobný tvar jako borová šiška (francouzsky pinot). Může však pocházet z místního jména ve Francii, Pignols v Auvergne, kde se Pinot pěstuje již od středověku. 

A proč Rulandské modré? Rulandské vychází z německého názvu odrůdy Pinot Gris. Tuto odrůdu v Německu rozšířil obchodník Johann Seger Ruland ze Speyeru, a tak se jí začalo říkat Rulandské. Proč jsou tak ale označovány i ostatní pinotové odrůdy nikdo netuší. Český název Rulandské pro celou skupinu burgundských odrůd se tak stal světovou raritou. V České republice je povoleno uvádět na etiketě vín odrůdy Rulandské modré i název Pinot Noir. 

Pinot Noir u nás díky Karlu IV.  

Do Čech nechal odrůdu Pinot Noir přivézt z Francie Karel IV. Říká se, že první sazenice věnoval majitelům vinic vMělníku za pomoc při potírání lapků na řece Labi. Na Mělník byli pozváni vinaři z Burgundska, aby zavedli pěstování odrůdy tak, jak se pěstovala v Burgundsku. Na jedné z mělnických vinic je do kamene opěrné terasy vytesán nápis Chambertin 1348, tedy letopočet a místo, odkud byla réva do Čech dovezena. 

Pinot Noir a příbuzné odrůdy 

Dříve se věřilo, že Pinot Noir, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Meunier a Pinot Précoce  jsou členy „rodiny Pinotů“, ale pochází z odlišných odrůd hroznů. Profilováním DNA se ukázalo, že sdílejí stejný genetický otisk. Proto by měly být správně považovány za mutace nebo klony jedné odrůdy.  

Důkaz je často vidět na vinicích, kdy pinoty často nesou hrozny různých barev, někdy dokonce pruhované bobule. Klonální diverzita a tendence k mutaci Pinotu souvisí s jeho stářím – předpokládá se, že existuje již déle než 2 000 let. Pinot je také předkem obrovského množství dnes známých odrůd révy vinné.  

Spolu s úctyhodným, ale do značné míry zapomenutým Gouais Blanc je rodičem odrůd Gamay Noir, Aligoté a také bílé odrůdy Chardonnay. Pinot Noir je prostě praotcem odrůd Pinot a je také první odrůdou, jejíž genotyp byl plně identifikován. 

Burgundsko – domov nejlepších Pinot Noir 

Synonymem pro kvalitní Pinot Noir je Burgundsko. Zde je kladen důraz na půdu a klima, méně pak na jednotlivé klony Pinotu Noir. I velmi jemné rozdíly v terroir se odrážejí v tamních vínech. Například mezi víny Volnay a Pommard jsou jasné a konzistentní rozdíly, i když vesnice dělí necelé 2 km.  

Za nejlepší Pinot Noir nejen z Burgundska, ale na celém světě, je považován Domaine de la Romanée Conti Grand Cru, který je etalonem, jež se snaží napodobit vinaři po celém světě. Najít však správný terroir, který by této odrůdě ideálně prospíval, není jednoduché. Proto lze po světě najít četné výrazy a interpretace této odrůdy.  

Mnoho vinařů přechází na ekologické či biodynamické pěstování révy, aby si zachovali co nejvíce pinotového charakteru. Snaží se vyhnout používání komerčních hnojiv, která mohou narušit citlivou chemickou rovnováhu odrůdy. 

Výroba vína Pinot Noir 

Častou diskusí mezi vinaři je délka a teplota fermentace. Chladnější teploty vedou k čerstvější ovocné chuti. Delší, teplejší fermentace vede k extraktivnějším a temnějším vínům s větší tříslovou strukturou.  

Další problematikou je zrání vína v sudech. Jak dlouho, poměr nových sudů a velikost jsou důležité. Použití francouzského dubu spíš než amerického není však sporné. Pinot Noir je jemná a delikátní odrůda, která lépe vynikne, pokud zraje v tradičních francouzských sudech, než amerických, které do vína předávají výrazné kouřové a vanilkové tóny. 

Vůně a chuť Pinot Noir 

Pinot Noir má velmi malé bobule na kompaktním malém hroznu. Slupka je tenká, dužina řídká s kořeněnou chutí. Vína mají střední až vyšší kyselost, nízkou až střední úroveň měkkých taninů a bledší barvu než většina ostatních červených vín. Charakteristickým rysem Pinot Noir je aroma červených bobulí a třešní. Některá vína mohou mít náznak podhoubí, tóny kůže nebo fialek. 

Styly vín Pinot Noir 

Šumivá vína Pinot Noir 

Přestože Pinot Noir má většinu své slávy díky svým tichým, červeným vínům, je však také důležitou složkou při výrobě mnoha šumivých bílých vín. Tvoří asi 38 % všech vinic Champagne. Samostatně se používá k výrobě sektů nazývaných blanc de noir.  

Taková vína bývají bohatší a tělnatější než vína vyrobená zcela nebo převážně z jiných odrůd. Pinot Noir nejčastěji tvoří součást víceodrůdových cuvée. Jeho nejčastějším partnerem je jeho sestřenice Chardonnay, ale často hrají roli i další členové rodiny Pinotů.  

Pinot Meunier je nejběžnější v Champagne, zatímco Pinot Blanc je běžnější v italské oblasti Franciacorta. Velmi úspěšnou směs šumivých vín Pinot-Chardonnay přijaly vinaři po celém světě.  

Rulandské modré samozřejmě musí být součástí růžového šampaňského. Tradičně se červené víno přimíchává do asambláže bílých vín (často kolem 15 procent). Stále častěji se vyrábí saigné (vykrvácené) růžové základní víno, z něhož po krátké maceraci stéká šťáva ze slupek Pinot Noir, která poskytuje určitou barvu, ale minimální taniny. Občas se do nich přimíchá Chardonnay, aby vznikly velmi bledé příklady. 

Růžová vína Pinot Noir 

Chuťové sloučeniny a hloubka barvy přítomné v rosé Pinot Noir se budou značně lišit v závislosti na množství kontaktu se slupkou, ke kterému ve vinařství dochází. Občas ve víně může být i nějaký zbytkový cukr, ale mnohem častější jsou suché styly

Tichá bílá vína Pinot Noir 

Tichá bílá vína vyrobená výhradně z Pinot Noir jsou vzácná, ale existují. Bývají bohaté a robustní, i když je extrakce tříslovin omezena na minimum. Není překvapením, že mohou vykazovat podobnosti s těžšími příklady Rulandského šedého, ale s menší aromatickou intenzitou. 

Nejlepší párování jídel Pinot Noir 

Rulandské modré je velmi univerzální víno díky relativně nízkým taninům a vyšší kyselince. Obecně lze říci, že se dobře hodí k široké škále pokrmů. Ale vzhledem k tomu, že se jedná především o jemné víno, jsou preferovány lehčí pokrmy.  

Lehké, ovocné tóny Pinotu Noir se dobře hodí ke kuřecímu masu a tučným rybám jako je losos. Vysoká kyselost se bude dobře hodit ke smetanovým těstovinovým pokrmům a plísňovým sýrům, jako je hermelín nebo brie. Robustnější, tříslovinová vína, se hodí k jehněčímu, pernaté zvěřině, stejně jako k rustikálním zeleninovým pokrmům. Pinot Noir se často doporučuje ke štědrovečerní večeři.  

Chuť na nejlepší vína Pinot Noir? Vybírejte tady.  

Vyzkoušejte dobroty z článku