Jak správně skladovat rum? Rady a tipy

23. 1. 2023
Kategorie: Rum

Skladování rumuNa začátku je jedna láhev, která se otevře, vychutná a dopije. S dalšími objevy je z jedné láhve deset a než se člověk stihne rozkoukat, má doma slušnou sbírku rumů. O nadšených sběratelích investičních láhví nemluvě. Pak přichází nevyhnutelně na řadu ta okřídlená otázka. Kam s ním? 

Po článku o skladování alkoholu, který jsme v magazínu už publikovali, se tentokrát podíváme na specifika uskladnění rumu.

Pravidla pro uchování rumů

Ať už​ mluvíme o láhvích k vypití nebo o investiční sbírce prémiových karibských rumů, skladování destilátů má svá pravidla. Aby si vaše oblíbené nápoje uchovaly maximum své chuti a vůně, je třeba připravit jim ideální podmínky. 

Ideální podmínky pro skladování rumu

Pokud vaše sbírka čítá několik málo láhví, vystačíte si s dedikovanou poličkou. Je ale třeba dát pozor, kde se taková polička nachází. Měla by být v místnosti, kde je stálá teplota. Rozhodně tak ke skladování alkoholu není vhodná kuchyně. Tam během vaření teplota výrazně kolísá. Pokud máte láhev uzavřenou korkovým uzávěrem, mohl by do sebe navíc natáhnout výpary. A vepřo knedlo zelo v láhvi kvalitního rumu nechceme.

Pro skladování rumu je ideální chladnější prostor, kde:

  • není příliš vlhko
  • není přímé sluneční světlo
  • není v bezprostřední blízkosti radiátor 

Máte v bytě komoru, kde netopíte? Skvělé řešení. Pokud ne, doporučujeme vitrínu umístit třeba do chodby, kde je zpravidla výrazně chladněji než ve zbytku bytu, a je nejdále od oken i topení.

Uložení jednotlivých láhví rumu

Jak skladovat rum v polici? Obecné pravidlo pro skladování destilátů praví, že láhve by se měly nechat stát a nepokládat. Pokud máte k dispozici originální krabici nebo tubus, ponechte láhev v něm. Ochrání ji před světlem. 

trvanlivost alkoholu

Trvanlivost alkoholu v uzavřené láhvi je velmi dlouhá, skladování otevřených rumů má ale svá specifika. Zásadní je kvalitní uzávěr. Nikdy neukládejte láhev s nalévátkem, které k destilátu neustále propouští vzduch. Tím se urychluje oxidace a kromě toho se zvyšuje i odpar. Andělská daň​ se splácí už při zrání rumu v sudech, doma ji doplácet nemusíte.

I do načaté láhve bez nalévátka se dostává vzduch a postupná oxidace nevratně mění chuť​ a vůni. Čím je v láhvi rumu méně, tím víc prostoru má vzduch a jeho vliv je silnější. Pokud danou láhev nemáte v plánu v blízké době dopít, zvažte pro archivaci alkoholu přelití do menší nádoby. Otevřenou láhev byste měli zkonzumovat co nejrychleji, ideálně do půl roku.

jak skladovat rum

I pokud máte ve své sbírce pouze zavřené láhve, doporučuje se jednou ročně sbírku zkontrolovat. Při té příležitosti je dobré otočit láhve na chvíli dnem vzhůru. Kromě toho, že odhalíte případné netěsnosti, navlhčíte také korek, který se opět trochu nasákne a nebude vysycháním zmenšovat objem. Chcete-li mít jistotu, že uzávěr nepropustí ani ťuk,​ můžete využít speciální fólii​ parafilm. Tou můžete pojistit i otevřené láhve, které nemáte v blízké době v plánu pít.

Přejeme vaší sbírce dlouhou výdrž a skvělou chuť​. Hledáte inspiraci na její rozšíření? I tady se můžete spolehnout na magazín Alkohol.cz. V dalších článcích vám poradíme, jak vybrat rum i jak si ho nejlépe vychutnat.