Jak správně skladovat whisky? Rady a tipy

2. 2. 2023 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

zrání whiskySbírka whisky se zpravidla rozrůstá plíživě a nenápadně. To je novinka oblíbené palírny tuhle, zajímavá limitka támhle a najednou máte doma desítky láhví kvalitní whisky, ani nevíte jak. V tuto chvíli přichází otázka, jak na uskladnění whisky, aby se vašim pokladům nic nestalo a mohli jste si je vychutnat v nejlepší formě i za několik let. Po článku věnovaném skladování destilátů obecně, se tentokrát podíváme na specifika uchování whisky.

Jak dlouho lze skladovat whisky? Trvanlivost alkoholu je při zachování vhodných podmínek téměř neomezená. Pokud své láhve správně uložíte, libovolně dlouhé archivaci alkoholu nic nebrání. Nic se nestane ani té láhvi, kterou jste pořídili při narození prvorozeného syna, aby se otevřela v den jeho osmnáctých narozenin. Jen ji, proboha, nezakopávejte.

jak skladovat whisky

Jak skladovat whisky

Na rozdíl od vína se láhve whisky ukládají v poličkách vždy nastojato. Je to zejména z důvodu vyššího obsahu alkoholu v destilátu, který je tak agresivnější a mohl by poškodit korek. Ten je v láhvi také uložen méně natěsno. Přeci jen se předpokládá, že své whisky budete otevírat poněkud častěji, než se tomu děje u vín. Stejně jako u zrání whisky v sudech, i u láhve dochází k odparu (takzvané andělské dani nebo podílu, o kterém si můžete přečíst v článku o výrobě whisky). Nedýchá ale celý dubový sud, jen malý otvor v hrdle, jde tedy o zcela zanedbatelné množství.

archivace alkoholu

Vosk nebo Parafilm?

Pokud chcete mít u láhve jistotu, že se z ní během delšího uložení neztratí ani hlt, můžete si ji pojistit zavoskováním. Vypadá to velmi romanticky, ale pokud máte ve sbírce investiční láhve, raději se vosku vyhněte. Takové láhve jsou pro investiční účely znehodnocené.

Šetrnější metodou je překrytí uzávěrů přilnavou fólií Parafilm​. I tady ale musíte dávat pozor a fólii aplikovat velmi opatrně. Ať už​ uzávěry zajistíte nebo ne, jednou za čas je doporučujeme zkontrolovat, abyste měli jistotu, že nepovolily. Někteří sběratelé při té příležitosti otočí láhve na chvíli dnem vzhůru, aby se navlhčil korek a předešlo se tak jeho vysychání a netěsnostem.

Uchování whisky

Teplota a vlhkost při skladování whisky

Jako sběratel whisky máte tři hlavní nepřátele – teplo, vhlkost a světlo. Vaše sbírka whisky by měla být uložená při stabilní a spíše nižší teplotě, v bezpečné vzdálenosti od radiátorů a jiných zdrojů tepla. S velmi nízkou teplotou sice minimalizujete odpar, ale zpravidla se s ní pojí vyšší vlhkost vzduchu. Ta může nejen poničit etiketu, ale také poskytnout ideální pole pro tvorbu plísní. Pokud s vlhkostí neúspěšně bojujete, můžete jednotlivé láhve uložit do speciálních vzduchotěsných obalů. Estetické to příliš není, funkční ale ano.

sbírka whisky

Sluneční světlo a jeho vliv na whisky

A jak je to s tím světlem? Ultrafialové světlo šisuje nejen barvy na etiketách. Může ovlivnit také barvu whisky samotné. Pokud máte od láhví originální boxy či tubusy, skladujte je v nich. Pro uložení „nahatých“ láhví doporučujeme využít neprůhlednou skříň.​ A nemusíte ani pořizovat specializovaný kousek. 

A co již otevřené láhve?

Poslední otázkou, kterou si kladou mnozí sběratelé i whisky nadšenci, jejichž police s whisky čítá více otevřených lahví, je, jak skladovat právě tyto otevřené? Jak rychle je musím dopít a kdy hrozí, že se whisky zkazí?

U whisky se jistě nemusíte bát, že by se zkazila, to je dobrá zpráva. Přeci jen má minimálně 40 % alkoholu a vypít rozpitou láhev můžete bez jakéhokoliv zdravotního rizika klidně i za 5 nebo 10 let. Co se ale může stát je, že časem se přeci jen z důvodu kontaktu se vzduchem i přes zátku postupně změní celkový charakter (pojďme si říct jednoduše, že whisky zkrátka zvětrá a ztratí něco na vůni i na chuti). To platí zejména u láhve whisky, kde už je tzv. „na dně“. 

Obecně se doporučuje po otevření láhev dopít do jednoho roku. Záleží ale také na tom, kolik whisky v láhvi zbývá - plnější lahev vydrží déle, poloprázdná kratší dobu. Pokud se dostanu do okamžiku, kdy je v láhvi třeba „decka“, už s konzumací příliš neotálejte a snažte se ji maximálně do pár měsíců dopít. Oddálit „větrání“ můžete parafilmem, který je zmíněn výše i u skladování zavřených lahví.

Zároveň se i u otevřených lahví doporučuje čas od času je otočit a navlhčit korek, aby nevysychal. Netřeba snad dodávat, že i otevřené whisky chraňte před přímým sluncem, příliš vysokými a nízkými teplotami i vlhkostí. 

archivace whisky

No a nebo mějte otevřenou jen jednu láhev a teprve po dopití si otevřete jinou… Haha, dobře, to je pro whisky nadšence s nacpanými policemi dost hloupá rada, kterou se dá těžko řídit. Takže zkrátka pijte, jak vám chutná, a pokud se nějaká láhev bude blížit ke konci, pozvěte kamarády a nemilosrdně ji dopijte (#bottlekill).

Hledáte taky tu nejlepší whisky? Zkuste se inspirovat třeba v našem přehledu top láhví. Nebo vybírejte podle svých preferencí ze skotských, irských, amerických, kanadských či japonských whisky. Přejeme příjemné budování sbírky. A dobrou chuť!