Objevte krásu českého Ryzlinku

8. 3. 2022 | Iveta Steinerová
Kategorie: Wine

Český RyzlinkRyzlink, nebo také Riesling, nese přezdívku krále vín a vína králů. Kritici a milovníci vína na něj pějí chválu,  skládají na něj symfonie a opěvují jeho průzračnou krásu, dokonalou chuť a kyselost, jež tak lahodí ústům. A není se čemu divit, Ryzlink skutečně povyšuje bílé víno z pouhého nápoje na téměř božský nápoj a jeho požití na nadpozemský zážitek. Pojďme se podívat, jak se téhle slavné německé odrůdě, která si vydobyla i svůj vlastní mezinárodní den, daří u nás.

Předem je nutno říci, že řeč bude o Ryzlinku rýnském, nikoli vlašském. Tyto dvě odrůdy kromě názvu nemají nic společného. O původu Ryzlinku rýnského jste si mohli přečíst už ve výše zmíněném článku. Podle posledních genetických výzkumů se jedná o nahodilého křížence odrůdy Gouais blanc (Heunisch) a Tramínu červeného. Díky svým vlastnostem je také oblíbenou odrůdou při šlechtění nových odrůd. Posloužil například jako základ odrůd Johanniter, Manzoni Bianco, Müller-Thurgau a mnoha dalších.

Co sluší Ryzlinku?

Ryzlink rýnský je patrně jedinou bílou odrůdou, o které se dá říct, že čím je starší, tím je lepší. Ležením v láhvi vína dosahuje špičkové zralosti, u těch nejstarších archivních Ryzlinků se objevují intenzivnější petrolejové tóny. Nejproslulejší Ryzlinky z Německa se v lahvi dožívají desítek let a moselský Ryzlink je dokonce nejdražším bílým vínem na světě. 

Ryzlink rýnský je skutečně zázrakem, ale narážíme také na problém – je až příliš rozmanitý. Neprodukuje ani tak styl vína, jako spíše spektrum – od olejnatých, na troud vyschlých krás až po četnou vrstevnatost sladkosti a kyselin, které charakterizují nejlepší vína této odrůdy. Díky tomu je pro běžné spotřebitele tato odrůda těžko uchopitelná a ptají se, jak má vlastně vypadat typický Ryzlink? Odpověď neexistuje, z každé oblasti je prostě jiný.

Jaký je český Ryzlink​​ rýnský

Ve Státní odrůdové knize České republiky je „rýňák​“ zapsaný od roku 1941. V současné době je jím osázeno cca 1342 ha, což je 7,4 % z celkové plochy vinic ČR. Nejlépe se mu daří na Mělnicku, Znojemsku, Strážnicku a ve Slovácké podoblasti. Jedná se o pozdní odrůdu, sklizeň bývá až koncem října nebo začátkem listopadu, a v případě příznivého počasí se sklízí i později pro výrobu ledových vín. 

Skvělé podmínky pro pěstování má Ryzlink na Mělnicku, kde se vinice rozprostírají na svazích nad Labem, podobně jako v Německu vinice lemující řeku Rýn. Na Slovácku svoji roli hraje takzvaná moravská „Sahara,“ což je suchá a horká oblast okolo Bzence, Přívozu, kde se těží písek, a v severní části jsou to Chřiby s nejvyšším kopcem Velké Brdo (587 m).  Vinice leží mezi těmito dvěma zdroji teplého a chladného vzduchu, v rozmezí 180 – 587 metrů nad mořem, a to přináší žádanou změnu denních a nočních teplot, které podporuji vznik aromatických látek, velmi žádoucích u Ryzlinku rýnského.

Světové soutěže dobývá mnoho moravských Ryzlinků, pravidelně zlaté medaile ze světa přiváží Vinařství Sonberk. To je považované za mistra Ryzlinků. Potvrzuje to i 87 bodů na německé soutěži Best of Riesling. 90 bodů od Decanter World Wine Awards obdržel Riesling 2019 VOC a platinovou medaili Riesling 2017 Noble rot.

S čím podávat Ryzlink?

Ryzlink má široké uplatnění v gastronomickém snoubení. Suchá vína s vyšší kyselinkou se ideálně hodí k tučnějším masitým pokrmům, z vlastní zkušenosti mohu doporučit jehněčí hřebínek na rozmarýnu. Polosuchá jsou vhodná k rybám, mušlím nebo Foie gras, polosladká ideálně doplní asijskou kuchyni nebo plísňové sýry typu Roquefort. Sladkým vínům to sluší s různými dezerty.

Zapomenout nesmíte ani na správné sklo. Sklenice na Ryzlink je menší a má vyšší užší kalich. Tento tvar umožňuje koncentraci ovocného aroma v horní části sklenky. Úzký horní okraj sklenice víno směruje do středu, k zadání části úst. Tak si lépe vychutnáte jednotlivé nuance této královské odrůdy.

Nebojte se Ryzlinků, zaručujeme vám, že této odrůdě brzy propadnete a za vynaložené úsilí budete odměněni tisícinásobně. Vstoupíte do světa ohromujících vín, nekonečné rozmanitosti, která se hodí téměř ke každé kuchyni, na kterou si vzpomenete. A nebojte se ceny, svět Ryzlinku dokáže nabídnout velkolepá vína za překvapivě nízké ceny.

Vyzkoušejte česká bílá vína odrůdy Ryzlink rýnský na Alkohol.cz:

Vyzkoušejte dobroty z článku