Velká vína z malého Burgundska

31. 3. 2021 | Jakub Přibyl

Jedna z nejslavnějších vinařských oblastí světa a vysněný cíl návštěv mnoha vínomilců. Mýty a legendami opředené vinice i samotní vinaři. Jedna z nejdražších a nejoceňovanějších vín celého světa, ale přitom jen dvě dominantní odrůdy – Chardonnay a Pinot noir (Rulandské modré). Tohle všechno se říká o východofrancouzském regionu Burgundsko. Pojďte ho s námi prozkoumat blíž. 

Těžko vtěsnat celé Burgundsko do několika vět. A ani v těch několika větách neplatí všechno univerzálně. Není totiž pravda, že je Burgundsko vždy drahé. Ano, neexistuje asi nic jako levné burgundské víno, ale pokud člověk ví, kam sáhnout, může tato oblast nabídnout skvělá vína za rozumné ceny.

Nejlépe z pohledu ceny vychází jižní část oblasti, tedy území mimo slavné Cote d´Or. Místní vína z Chalonnais a Maconnais jsou přístupnější a přívětivější, než severní sousedé. Přitom ale nabízí nádherná, odrůdově typická vína s nezaměnitelným burgundským charakterem. 

Doporučujeme se zaměřit na staletími prověřené podoblasti jako jsou Givry nebo Mercurey, které směle konkurují i velkým „burgundám“. Obzvláště pokud je za nimi rodina Devillard, jež vlastní historická vinařství Chateau de Chamirey v Mercurey s jedinečnou vinicí La Mission, nebo Domaine de La Ferté, kde vznikají skvělá základní burgundská řady Le Renard, která vám poodhalí tajemství místních vín. 

Skrytým pokladem Burgundska je oblast Rully, která se do hledáčku odborníků dostává čím dál častěji pro svá úžasná bílá i červená vína. Jednou z místních vycházejících hvězd je mladý Vincent Dureuil-Janthial, jehož láhve v posledních letech zastínily i nejslavnější jména oblasti a není tedy vůbec jednoduché je pořídit.

Už méně se ví, že kromě tichých vín v jižním Burgundsku vznikají i famózní šumivá vína Crémant de Bourgogne, která jsou stylem velmi podobná slavnějším šampaňským. Vyrábí se ze stejných odrůd i stejnou metodou a jedním z mála rozdílů je jejich ovocnější a kulatější charakter. Vyzkoušet můžete třeba ta od rodiny Chermette. Jejich svěží a elegantní Blanc de blancs je krásnou ukázkou toho, jak tato občas neprávem přehlížená oblast dokáže zaujmout.

Na zdraví! À votre santé !

Vyzkoušejte dobroty z článku