Ulysses Whiskey - Unikátní veledílo Ira žijícího v Česku

25. 1. 2024 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

investiční alkoholKolekce 18 lahví ze 17 zemí světa za téměř půl milionu korun. Počínaje letošním rokem vyjde vždy 16. června po dalších 18 let nová láhev ze série. Odhalena byla prozatím pouze ta první - čeká nás whiskey z Irska z palírny Kilbeggan

Bližší informace o láhvi? Nejsou. A detaily o dalších 17 lahvích v sérii? Nejsou. Přesto si už dnes můžete celou sérii 18 lahví zarezervovat za 18 000 euro. Je to dobrý nápad? Je to investice? Budou to dobré whisky? Proč jich je 18 a co je vlastně Ulysses? 

Odpovědi na mnoho otázek

Řekl bych to asi takto: Ulysses Whiskey není jen o whisky a je potřeba projekt pochopit a vnímat jako celek. Dvakrát podtrženo. Pokud pro vás bude to jediné důležité „jedna láhev tisíc euro,“ tak kouzlu Ulysses rozhodně nepropadnete.

S projektem Ulysses Whiskey jsem se poprvé setkal někdy v létě roku 2023. Když jsem se podíval na stránky a zjistil o něm více, byl jsem překvapen, že jsem o něm do té doby neslyšel vůbec nic. Přitom projekt je to velmi ambiciózní, první odhalená láhev bude z produkce palírny Kilbeggan, kterou mám moc rád, a vše kolem projektu vypadá vymazleně a na velmi profesionální úrovni… 

Netrvalo dlouho a poprvé jsem se setkal se zakladatelem projektu, kterým je Paul Dubsky. Mimochodem, velice zajímavý chlapík sám o sobě. Je to Ir, ale již 30 let žije v České republice. A je to velmi podnikavý člověk, který u nás kdysi začínal obchodem se spodním prádlem a pyžamy. Od mala se pohybuje také v prostředí piva, vína a destilátů. Podílel se na rozvoji některých zahraničních značek piv v Čechách (např. Heineken, Magners, Fosters) a pomáhal i Prazdroji. Vlastní také firmu na svoz odpadu, která provozuje „chytré“ odpadkové koše se solárními panely. Zkrátka a dobře, Paul Dubsky jen tak neposedí a v poslední době věnuje většinu času a úsilí svému vysněnému projektu s whisky.

sběratelské destiláty

Ulysses Whiskey

Co to tedy je Ulysses Whiskey? Vlastně správně Ulysses Whiskey x Art? Jak o tom mluví sám Paul, je to „international collaborative art project,“ tedy mezinárodní kolaborativní umělecký projekt. V rámci tohoto projektu bude během následujících 18 let vydáno 18 lahví whiskey podle 18 kapitol literárního díla Ulysses (v češtině Odysseus) od světoznámého irského autora Jamese Joyce. 

Ten většinu svého života strávil mimo Irsko a žil v Itálii, Švýcarsku nebo Francii. Během svého života navštívil také mnoho dalších míst, které Paul ve svém projektu využívá. I tak vlastně vznikl seznam míst, ze kterých bude pocházet již zmíněných 18 lahví série Ulysses Whiskey. První a poslední whiskey bude z Irska, konkrétně z Kilbegganu, jak již zaznělo. Co další země? Itálie, Švýcarsko, Francie, Německo, Česko, Anglie, Skotsko, USA, Japonsko, Indie, Izrael či Norsko… Toť země, které byly prozatím odhaleny.

Joyceův experimentální román má 18 kapitol, každá je úplně jiná, ale žádná nemůže stát samostatně a všechny kapitoly jsou provázané. Dílo můžete číst několikrát a pokaždé vás něco překvapí, pokaždé to bude trochu jiné a vždy objevíte něco nového, čeho jste si předtím nevšimli. Bude se vyvíjet, stejně jako se budete vyvíjet vy. A stejně tak je to s whisky, no ne?

Konkrétní palírny z jednotlivých zemí zatím nejsou odhaleny (kromě Kilbegganu) a ano, skutečně nás v rámci projektu čeká i whisky z České republiky. Osobně dokonce znám i palírnu, ale prozatím je tato informace tajná. Zajímavé je, že všechny palírny, které se budou na projektu podílet svou produkcí, dostaly v podstatě jen velmi strohé zadání. V podstatě něco ve smyslu „udělejte něco unikátního, co jste ještě neudělali a co už ani neuděláte“. To z pohledu whiskaře může znít skvěle, ale zároveň aby se člověk obával, co za „divočinu“ se může v lahvi objevit. Na druhou stranu, přeci jen sama palírna asi nevydá whisky, pod kterou by se její master distiller nepodepsal, a určitě budou chtít zachovat DNA palírny.

výjimečné láhve

Je Ulysses investiční whisky?

Jak již zaznělo, čeká nás 18 různých whisky v průběhu následujících 18 let. Již dnes je možné si je koupit za 18 000 eur. Každá jedna láhev bude stát stejně, tedy 1 000 euro. A zde vzniká další otázka: má to investiční potenciál?

Kdo ví… Jako s jakoukoliv investicí, nejen do whisky, platí, že nemáme křišťálovou kouli. Z investičního pohledu je ale kromě jisté unikátnosti celého projektu zajímavý také počet vydaných lahví. Zatímco prvního vydání z Kilbegganu bude 5 000 kusů, každé další edice bude o 250 kusů méně. Poslední whisky vyjde 16. června v roce 2041, a to v počtu pouhých 732 lahví. Tady je tedy porušeno pravidlo „každý rok o 250 lahví méně“, ale ne jen tak pro nic za nic. Vše v rámci Paulova projektu má nějaký smysl. Nic se neděje náhodně. 732 je totiž počet stránek prvního vydání Odyssea. Rok spuštění prodeje poslední lahve v sérii (2041) je zase výročím 100 let od úmrtí Jamese Joyce (13. 1. 1941). A proč každý rok vyjde nová láhev právě 16. června? Protože děj románu se odehrává 16. června (roku 1904). 16. června se tak v Irsku a dalších zemích světa slaví Bloomsday na počest hlavní postavy, Leopolda Blooma, Jamese Joyce i jeho díla.

Vzhledem k počtu kusů poslední lahve v sérii je tedy zřejmé, že na světě může existovat pouze 732 kompletních sbírek whisky Ulysses. Pokud jednu z nich chcete vlastnit a máte 18 000 eur, můžete si vybrat své oblíbené číslo a každý rok pak obdržíte patřičně očíslovanou lahev. A nebo si můžete zkusit každou lahev koupit zvlášť, ale tam už bude číslo náhodné.

Některé lahve se vypijí, jiné zestárnou na polici sběratelů a některé se stanou součástí kompletní sbírky. Jak se bude jejich cena měnit a kolik bude stát na sekundárním trhu poslední 18. láhev ze série, které vyjde v roce 2041 jen 732 kusů? Hahá… těžko říct, co bude za 18 let. Co myslíte vy?

sběratelská whisky

A co to umění?

Ulysses Whiskey x Art. Kde je to umění, ptáte se? V první řadě je to dílo a život Jamese Joyce. To je umění. A vůbec celá provázanost lahví a díla. První láhev není jen Kilbeggan whiskey bez udání věku. Je to zároveň první epizoda s názvem Telemachus, která vypráví:

„V 8 hodin ráno zavolá Malachjáš „Tur“ Mulligan, bouřlivý student medicíny, začínajícího spisovatele Štěpána​ Dedala na střechu Martellovy věže v Sandycove, kde oba žijí. Mezi Dedalem a Mulliganem je napětí pramenící z kruté poznámky, kterou Štepán zaslechl z úst Mulligana o své nedávno zesnulé matce, a také ze skutečnosti, že Mulligan pozval studenta angličtiny Hainese, aby s nimi bydlel. Tři muži snídají a jdou na břeh, kde Mulligan požaduje od Štěpána klíč od věže a půjčku. Všichni tři mají v plánu sejít se v hospodě U lodi ve 12:30. Stephen se při odchodu rozhodne, že se té noci do věže už nevrátí, protože ji převzal „uzurpátor“ Mulligan.“

A tento příběh odráží také samotná etiketa whisky, za kterou stojí renomované designérské studio Stranger & Stranger. Ti navrhli vskutku umělecký kousek, zvolili formu koláže a na etiketě najdete střípky z vyprávění. Například v puklém zrcátku je vidět tvář muže. Jím je Štěpán Dedalus, literární alter ego Jamese Joyce. Zajímavé je, že tvář navrhla umělá inteligence. Je od tak renomované agentury troufalé, použít na svá díla AI? Možná, ale to je přesně to, co by udělal James Joyce. Pobuřující, troufalé, drzé, provokující… V koláži dále najdete věž, kde ti tři bydleli, najdete tam přístav, mince a vůbec vše je opět promyšlené do posledního detailu. Láhev je navíc zavoskovaná, podobně jako to známe třeba na bourbonu Maker’s Mark. A ani barva vosku není náhodná… Osobně se mi design lahve moc líbí, i když mnohem více by mě zajímal obsah. Co asi v Kilbegganu připraví? A mimochodem, whiskey pro Ulysses bude skutečně destilovaná v Kilbegganu! Ti z vás, kterým to nepřijde zvláštní - možná nevíte, že přímo ve stařičké palírně Kilbeggan se prakticky nedestiluje a značka Kilbeggan vzniká v palírně Cooley, podobně jako Tyrconnell, Connemara či Locke’s.

sběratelské láhve

Umění se ale neodráží pouze v designu etikety a obsahu lahve. Projekt Ulysses má velký přesah. Jak jsem již zmínil, mnoho vlastností whiskey Ulysses se prolíná s dílem Jamese Joyce a nic není náhoda. Vzniká i mnoho vedlejších mini projektů. I když „mini“ vlastně ani ne…

Paul se například rozhodl, že zasadí v Dublinu dubový háj ve tvaru brýlí Jamese Joyce, které jsou pro něj typické. Každý, kdo poletí do Dublinu nebo z Dublinu, uvidí z letadla tento les, který bude připomínat slavného autora. Když ale budete stát na zemi, uvidíte pouze stromy. Stejně jako v umění, někdy je potřeba se na dílo podívat s odstupem, trochu z jiného úhlu, abychom ho správně pochopili. Pouze z výšky tak každý uvidí Joyceovy brýle. 

To ale není vše. Duby, které budou tvořit les, zasadil Paul předminulý rok. A použil pro ně ty nejpříhodnější „semínka“ - spolu s otcem navštívili v roce 2022 Clongowes Wood College, kde James Joyce skutečně studoval. Na pozemku školy nedaleko hřiště rostou staré duby, pod kterými slavný umělec sedával. Zde sesbírali žaludy a odvezli je do Prahy, kde je zasadili. Některé byly zasazeny přímo v tradičním irském pubu James Joyce, a to místními hosty. Aktuálně z nich rostou první stromky a jednou bude 100 z nich zasazeno u Dublinu. 

I na tomto malém příběhu se ukazuje, jak všechno souvisí se vším a jak Paul nedává prostor náhodě. Další příklad? Whisky z USA bude „kouřovka“! Neznáme palírnu, ale víme, že whiskey budou kouřová, a to z jednoho prostého důvodu - v roce 1922 zde rozhodli, že dílo je až příliš pobuřující, bylo zakázáno a knihy zde pálili. Láhev z Ameriky tak připomene těžké začátky díla a její chuť bude připomínat hořící knihy, s trochou nadsázky samozřejmě. Podobně promyšlené budou whisky ze všech zemí a vše bude dávat nějaký smysl.

investiční destiláty

Je to whisky pro mě?

Příběhů kolem slavného spisovatele a jeho díla je opravdu mnoho. Jeho život byl pestrý, jeho dílo budilo silné ohlasy, často kontroverzní události zvedaly ze židle. Provázanost projektu Ulysses Whiskey x Art s dílem a životem Joyce je jasná. Vše do sebe zapadá, vše vlastně dává smysl. 

V rozmanitém světě whisky jsme už viděli mnoho lahví a edic inspirovanými nejrůznějšími příběhy, a to nejen z okolí palíren, ale i mimo ně. Edice ze světa filmu, výtvarného umění, automobilů, gastronomie či historie. A Ulysses Whiskey je dalším počinem, který se zkrátka někde inspiroval. Co je však na tomto projektu mimořádné, a to je třeba uznat, je jeho velikost a časový rámec. Vždyť je to 18 whisky ze 17 zemí světa, které vyjdou v průběhu 18 let a navzájem jsou provázány příběhem! To je prostě šílené… Paul takový projekt naplánoval, a za sebe musím uznat, že má odvahu.

Musím přečíst Odyssea, abych projekt 100% pochopil? Nemusím. Ocením ho pak ale více? To bez pochyby ano. Podobně jako více ocením lahev z palírny, u které znám příběh, historii, navštívil jsem ji a ochutnal jiné whisky… Ulysses whiskey rozhodně není projekt pro každého. Ale to není ani dílo irského spisovatele. Někoho zaujme, přečte si ho a bude unesen, jiný kolem knihy projde bez zaujetí a přečte si raději něco jiného. Třeba i jednoduššího.

investiční láhve

Závěrem

Koupím si já osobně 18 lahví za 18 000 eur? Nejspíš ne. Projekt mě však zaujal. Jeho rozsah a promyšlenost mě fascinují. Provázanost s whisky je samozřejmě nezbytná, jinak bych se o projekt upřímně nezajímal. V projektu nijak nefiguruji, pro Ulysses Whiskey x Art nepracuji, z prodeje lahví nemám žádnou provizi. Jen jsem se o něm náhodou a díky pár přátelům Paula poznal a zkrátka mě zaujal. 

O projektu nejsou až na oficiální web žádné informace. Na to, jak je rozpracovaný a velký, a vzhledem k tomu, že letos vychází první láhev, je až s podivem, že se o tom nikde moc nedozvíte. A protože všichni prahneme po novinkách ze světa whisky, chtěl jsem přinést pár zajímavých informací. S Paulem jsem také udělal rozhovor v pražském irském pubu James Joyce (kde taky jinde, že?). Pokud vás to tedy zajímá více, neváhejte si rozhovor poslechnout, případně se nebojte kontaktovat přímo Paula. Věřte mi, že o projektu mluví moc rád.

Jsem hodně zvědavý, jak se bude Ulysses Whiskey vyvíjet, zda se o ní bude více mluvit, jakých konkrétních whisky ze kterých palíren se dočkáme a jak vše vyvrcholí v roce 2041. Za sebe přeji projektu hodně štěstí a doufám, že whisky budou dobré a budou se pít!