27. 5. slavíme Mezinárodní den Chardonnay

27. 5. 2021 | Jakub Přibyl

Svůj svátek si nezaslouží každá odrůda. Ale odrůda Chardonnay je jednou z nejpěstovanějších na světě a právem je považovaná za absolutní královnu bílých odrůd vinné révy. Byla by ostuda ji opomenout a tak 27. května slavíme Mezinárodní den Chardonnay. Pojďte se s námi podívat na původ odrůdy, území, kde se dnes pěstuje i charakteristiku vína z ní vyrobeného. Na zdraví Chardonnay!

Odkud pochází Chardonnay?

Pochází z francouzské oblasti Burgundska, ale protože se jedná o odrůdu přizpůsobivou, rozšířila se rychle po celém světě. Z Chardonnay tak dnes vznikají  skvělá francouzská a italská vína, ale také česká a moravská vína. „Šardonku“ zná dnes snad každý a pravděpodobně nenajdete zemi, kde by se nepěstovala. 

A proč že je právě tahle odrůda bílého vína považována za královnu? Hlavně proto, že kvalita vín odrůdy Chardonnay si celosvětově udržuje vysokou úroveň a navíc je tu neuvěřitelná rozmanitost stylů výsledných vín. Přestože u nás je Chardonnay vnímána jako značka s jasným charakterem, skutečnost je jiná. 

Jaká je tedy obecná charakteristika Chardonnay? Odrůda je zodpovědná za úžasná, pikantní a svěží šumivá bílá vína, a to nejen šampaňská ze slavné oblasti Champagne. Exceluje ale zejména v plných, mohutných, elegantních a krémových bílých vínech z dobře vyzrálých hroznů a je také velmi často školena na dubových sudech. 

Kde vládne Chardonnay

Mimo svou domovinu se pěstování vína tohoto stylu uchytilo zejména v Jižní Americe, kde vznikají velká Chardonnay, která si i přes svou plnost udržují příjemnou svěžest a těší se tak velké oblibě. Zejména v Chile, na úpatí And, vznikají vína, která vás snadno okouzlí. Třeba jako ta precizně vycizelovaná z rodinného vinařství Bouchon z malebného údolí Maule. 

Důkazem, že Chardonnay má milion tváří, může být produkce „sousedního“ vinařství Cono Sur, jejichž Bicicleta je svěží a pikantní víno s příjemnými ovocnými tóny, hodící se perfektně k rybím pokrmům. 

Ani nedaleká Argentina nezůstává pozadu a největší „hráči“ mezi tamními vinaři také zaměřují svou pozornost na tuto noblesní odrůdu vína. Jejich vysokohorské vinice jsou předurčeny k tomu, aby na nich hrozny skvěle dozrávaly, a přitom si uchovaly vysokou svěžest. Dokazují to i vína z vinařství Doña Paula, jež patří mezi nejpopulárnější na jižní polokouli. Pokud máte rádi vznešená vína s dotekem sudu, jejich Estate Chardonnay bude správnou volbou.

Protože Chardonnay je odrůda, která se dobře kombinuje s jinými může být příjemným překvapením i netradiční kombinace z vinařství Trivento. Zde ve víně Gran Mar vyzkoušeli spojení Chardonnay s místní odrůdou Torrontes a vytvořili tak nádherné svěží a pikantní víno s příjemnou intenzivnější aromatikou, které je ideální do nadcházejících teplých dní.

Výjimku v novém světě tvoří Austrálie, která produkuje v posledních letech spíše svěžejší a lehčí styl Chardonnay a výrazně tak rozšiřuje nabídku mimoevropských stylů. I tak jsou to ale stále vína, které perfektně vyzrávají a vyplatí se na ně pár let počkat. Vzorem pro spoustu místních vinařů je De Bortoli, jejichž vína jsou vždy na velmi vysoké úrovni a jsou tak jakousi sázkou na jistotu od základů po nejvyšší řady.

De Bortoli vinařství

Patříte k milovníkům kvalitního bílého vína? Pak si s námi připijte na Chardonnay

Na královnu!

 

Vyzkoušejte dobroty z článku