Brandy, koňak, armagnac – Jaký je mezi nimi rozdíl?

7. 7. 2015

Rozdíl mezi koňakem a brandy je podobný tomu mezi šampaňským a šumivým vínem. Každý koňak je brandy, ale ne každá brandy je koňak. 

V obou případech jde o hroznový destilát, ale aby se brandy mohla nazývat koňakem, musí splnit přísná kritéria, jako jsou místo původu, odrůda hroznů nebo minimální doba zrání v sudech. 

Ale co takový armaňak, grappa nebo Metaxa? Udělejme si v těch vinných lahůdkách pořádek jednou provždy.

Co je brandy?

Brandy je destilát z vinných hroznů, který za své jméno vděčí Holanďanům – jejich termín brandewijn znamená doslova „pálené víno“. A i když ve světě se označení brandy rozšířilo pro ovocné pálenky obecně a technicky vzato tedy zahrnuje třeba i calvádos z Normandie nebo naši slivovici, v Čechách se používá primárně pro vinné lahůdky.

Brandy se dnes s úspěchem vyrábí v řadě zemí. V Arménii vládne Ararat, ta gruzínská si u nás dokonce vysloužila familiární označení gruziňák, a ve Španělsku slaví úspěch značka Torres. Vinná pálenka ale nemusí být nutně označená jako brandy. Třeba v Itálii ji najdete (často i z větviček a zbytků po výrobě vína) pod názvem grappa a v Chile jako pisco.

Samostatnou kapitolou je oblíbená řecká Metaxa, která je brandy a není brandy. Vyrábí se totiž mícháním vinné pálenky a muškátových vín, které spolu pak zrají v sudech. Protože je ale její výrobní postup velmi specifický, běžně se mezi brandy zařazuje.

Co je koňak?

Koňak je chráněné označení pro luxusní francouzskou brandy z vinných hroznů, která pochází z oblastí obklopujících město Cognac na jihozápadě Francie. Aby se brandy mohla označovat jako koňak, musí splnit následující podmínky:

  • Vyrábí se z hroznů odrůd Ugni Blanc, výjimečně v cuvée s odrůdami Folle Blanche nebo Colombard.

  • Hrozny pro výrobu musí pocházet z regionu Cognac, tedy z oblastí Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois, Bois Ordinaires a Bois à terroirs. Koňaky z oblasti Champagne jsou obecně považované za ty nejlepší, označované jako Cognac Fine Champagne.

  • Víno pro výrobu koňaku musí projít dvojnásobnou destilací v měděných kotlíkových zařízeních (využívá se typ Charentais) a pak minimálně 2 roky zrát v sudech z francouzského dubu.

Koňak má kolem sebe auru exkluzivity a luxusu. Zažitým dogmatem je, že koňak popíjejí starší distingovaní pánové a dámy v lepší společnosti. To se ale v posledních letech mění a samy značky se snaží posouvat vnímání koňaku směrem k mladším generacím. A daří se to. Důkazem budiž, že do výroby koňaku se rozhodl investovat i slavný rapper Jay-Z.

Mezi nejpopulárnější značky francouzských koňaků patří Hennessy, Rémy Martin, Courvoisier, Camus nebo Martell.

Co je armaňak a jak se liší od koňaku?

Aby to nebylo tak jednoduché, i armaňak je francouzská brandy z vinných hroznů. Nepříliš překvapivě, zatímco koňak vzniká v regionu Cognac, armaňak má svůj původ v regionu Armagnac. K výrobě se i tady nejčastěji používají zkvašené mošty koňakových odrůd Ugni Blanc, Folle blanche, Colombard, a spolu s nimi ještě Baco Blanc. Rozdíl je ale v jejich destilaci.

Zatímco koňak se podle pravidel destiluje dvakrát za využití pot-still zařízení, armaňaky procházejí destilací jen jednou a to v destilačních kolonách. Výsledkem je bohatší a výraznější aroma, než jsme zvyklí u koňaků. A i když armaňaky nejsou zdaleka tak rozšířené, rozhodně stojí za to je ochutnat.

Co znamená VS, VSOP a XO? 

VS, VSOP a XO jsou zkratky označující zralost, které najdete u koňaků i armaňaků. VS (very special) najdete na láhvi destilátu, který zrál v sudu nejméně 2 roky. VSOP (very superior old pale) či Réserve odpočíval minimálně 4 roky. Označením XO (extra old) se honosí lahůdky, jež zrály v sudu minimálně 6 let.

Obecně zažité pravidlo je, že mladším kouskům to sluší samostatně, ale hodí se i do míchaných nápojů, jako je třeba legendární Sidecar. Míchat cokoli s označením XO je považováno za zločin.

A teď už vzhůru ochutnávat.