Nejlepší single malt na světě? The English Whisky

24. 5. 2024 | Petr Pulkert
Kategorie: Whiskey

the english whiskyWhisky odkud? Z Anglie? A navíc nejlepší na světě? No, pravdou je, že širší veřejnost ve spojení s whisky vnímá jako TOP zemi Skotsko. Někteří Irsko, jiní nedají dopustit na bourbony a další zase adorují produkci Japonska či Taiwanu. Ale že by si někdo oblíbil whisky z Anglie? O tom bychom ještě před časem řekli, že je to nemožné.

Ale věci se mění a anglická whisky už je rozhodně téma, které se stále více objevuje a bude objevovat v debatách nejen expertů. A může za to také ohromující úspěch The English Whisky.

Nejlepší single malt whisky světa

V březnu letošního roku se světem whisky rozletěla zpráva o ocenění ze známé, etablované a uznávané soutěže World Whiskies Awards. Tuhle soutěž, která každoročně oceňuje nejlepší whisky v mnoha kategoriích, v roce 2024 ovládla single malt whisky The English Sherry Cask. Wow!

Na jednu stranu je to velké pozdvižení, že kategorii single malt ovládla (opět) whisky z Anglie. Na stranu druhou „už jsme si zvykli“, že první místa nejsou v posledních letech doménou pouze skotské. Vlastně už je to více než 10 let, co se na přední příčky draly japonské whisky, v roce 2014 to byla dokonce australská, rok poté taiwanská, rok 2019 ovládla irská whiskey Teeling a konečně v roce 2022 svět poprvé v historii slyšel, že nejlepší sladovou whisky světa je anglická whisky z palírny The Lakes. A po krátké zastávce v Mortlachu v roce 2023 se tedy dostáváme s cenou za nejlepší single malt světa zpět do Anglie, tentokrát s palírnou The English.

Mladá anglická scéna?

Osobně úspěch anglické whisky považuji za překvapení, nota bene když přihlédneme k historii whisky v Anglii. Nejstarší tamní palírnou je právě The English distillery, která byla založena až v roce 2006! Ačkoliv, když se nad tím člověk zamyslí, třeba palírny Kilchoman nebo Kavalan byly založené jen o rok dříve a už je vnímáme jako etablované palírny, právoplatně se řadící mezi světovou špičku. 

Přesto, spojení whisky a Anglie je, troufnu si říct, stále trochu nezvyklé. Ocenění na světových soutěžích však určitě pomáhá šířit osvětu a láká více a více zájmu pijáků whisky.

the english distillery

The English distillery

Jak už bylo zmíněno, The English je nejstarší palírnou whisky v Anglii (poslední palírna Lea Valley zavřela své brány v roce 1903 a od té doby v Anglii whisky nevznikala). Palírnu vlastní Nelstrop family, rodina farmářů, která v oblasti Norfolku na západě Anglie hospodaří už téměř 600 let. 

Myšlenka na pálení whisky jim už zrála v hlavě delší dobu, vždyť se bavíme o hlavní oblasti pěstování ječmene v Anglii. Když k tomu přičtete kvalitní vodní zdroj a vášeň pro whisky, dává to smysl. Roku 2005 tedy rodina buduje palírnu a 2006 začíná oficiálně destilovat, čímž pokládá základy budoucího trhu anglické whisky. V roce 2007 pak přijíždí na oficiální ceremonii také tehdejší princ Charles (i proto jsme se v roce 2023 dočkali limitované edice na počest jeho korunovace po smrti královny Alžběty). 

Sladová palírna je vybavena kotli z renomované skotské dílny Forsyths a whisky zde vyrábějí tradičním způsobem s důrazem na kvalitu. Pro část produkce používají ječmen vypěstovaný na přilehlých rodinných polích, sladování probíhá ve sladovně v Norfolku a používají jak nenakouřený, tak nakouřený slad. Zajímavostí je poměrně dlouhá fermentace cca 100 hodin, což je rozhodně nad skotským průměrem. Destiluje se standardně 2x, ale v portfoliu The English najdeme i třikrát destilované whisky.  

V první fázi se o rozběhnutí palírny a první destilát staral Ian Henderson, distiller známý především svým působením v palírně Laphroaig. Můžeme tedy s nadsázkou hovořit o tom, že směr anglické whisky nastavil skotský mistr (dnes se o whisky v palírně stará David Fitt). První destilace údajně proběhla ještě v době, kdy palírna neměla dodělaná okna, ale rodina se bála o své prvenství, neboť se proslýchalo, že má brzo otevřít také palírna The Lakes. Ta ale nakonec skutečně otevřela až v roce 2014. Palírna The English byla založena pod názvem St George’s Distillery, ale obecně i sami dnes používají prostě The English…

nejlepší whisky na světě

Sherry Cask a spol.

The English Sherry Cask je dle WWA nejlepší single malt whiskou světa. Whisky zrála 7 let v sudech po sherry Oloroso a lahvována byla v síle 46 %. Rozhodně doporučuji vyzkoušet, je skvělá. Nejlepší na světě? Za mě osobně nejspíš ne, ale sto lidí, sto chutí. Ale ochutnat je pro každého whiskaře téměř povinnost. 

Základní řada palírna ale obsahuje také The English Single Malt – tedy základní whisky bez udání věku se zráním v sudech po bourbonu. A také The English Smokey, která demonstruje nakouřený styl anglické whisky. Vedle nich palírna produkuje mnoho limitovaných edic v řadě Small Batch. Ty jsou prodávány také v odlišných lahvích a za mě tyto bytelné skleněné karafy s širokým hrdlem a mohutným korkem vypadají luxusně. A co jsem měl možnost ochutnat, jsou to skvělé whisky. Vypíchl bych středně nakouřenou Double Cask a zejména pak silně nakouřenou whisky zrající v sudech typu butt po sherry. Určitě mrkněte na video ochutnávky, pokud vás mé poznatky zajímají.

Závěrem

Přiznám se bez mučení, s anglickou whisky mám osobně pramalé zkušenosti. Částečně náhodně a z části i díky nedávnému ocenění ve mně ale vzbudila zvědavost. Výsledky soutěží jsou fajn, člověk se na to podívá, někdy souhlasně pokyvuje, jindy nevěřícně kroutí hlavou a někdy nevěří tomu, že jsou výsledky „košer“. Zprvu jsem byl k The English skeptický a k ochutnávce jsem přistupoval s takovým tím „no tak to jsem teda zvědav, se ukaž ty angličáku!“. Nojo, jenže ona je ta whisky vážně skvělá.

Neříkám, že lepší než skotská a ani se nehodlám pouštět do debaty Anglie vs. Skotsko, to v žádném případě. Jen říkám, že je skvělá a rozhodně stojí za ochutnání. Nic víc, nic míň. A mám radost, že se v mém pomyslném atlasu objevila další země, kde to umí.

Vyzkoušejte dobroty z článku