Vítězové World Gin Awards roku 2021

18. 6. 2021 | Jan Vlasák
Kategorie: Gin

Nejlepší giny roku 2021

Tak jako každý rok, i letos se ve světě vybírali nejlepší sportovci, nejúspěšnější filmy, nejkrásnější ženy, ale hlavně: nejchutnější giny. Společenství World Drinks Awards vyhlašuje už několik let nejlepší produkty téměř všech kategorií alkoholických nápojů. Nejlepší giny se už od roku 2014 hodnotí v rámci World Gin Awards. Vítěze téhle prestižní soutěže ginů vybírá porota odborníků z celého světa. Tak si nalijte nějaký ten gin tonic a pojďme si představit nejlepší giny pro rok 2021.

Vítězné giny v tradičních kategoriích

Vítězem kategorie nejlepší klasický gin je Hebridean Mountain Gin ze skotské palírny Tobermory. V jeho vůni jsou silné tóny jalovce, borovice a citrusů a v chuti se snoubí noty jalovce s citrusy a trochou kardamonu. Je svěží, komplexní a ve finiši se ozývá pikantní černý pepř.

Hebridean Mountain Gin

Mezi London Dry Giny nejvíc zabodoval a tedy nejlepším London Dry Ginem je Dry Gin od Lydén Distillery ve Švédsku. Plná vůně, ve které je cítit borovice, bylinky, heřmánek, bílý grep a nebo luční tráva. V chuti je dobře vyvážená zemitost jalovce s hřejivým kořením a citrusovostí grepu. Výborný balanc ke konci doplňuje chuť pepře a pomerančů.

Dry Gin od Lydén Distillery

Old Tom giny bývají trochu sladší, ale mnohem bohatší v chuti. Tento typ byl výrobci i konzumenty dlouho opomíjen, ale dnes už si na obou stranách získává své věrné příznivce. Nejlepším byl vyhlášený Old Tom Gin z palírny Broken Bones ve Slovinsku. Intenzivní vůně bylin, citrusů, zemitých tónů, včetně vůně čerstvě posekané trávy, jalovce, koriandru a pepřové kořenitosti. V lehce nasládlé chuti je nejvíce výrazný jalovec, citrusy a kořenitost. Gin má výrazný dlouhý finiš a celkově vyniká velmi komplexním charakterem.

Old Tom Gin z palírny Broken Bones

Další hodnocenou kategorií byly compound giny, tedy giny, které vznikají ochucením neutrálního alkoholu esencemi nebo infuzí (macerací) botanicals bez další destilace. Vítězem kategorie nejlepší compound gin je Breckenridge Gin z Breckenridge Distillery sídlící v USA. Má jen jemnou vůni, ve které je cítit jalovec. V chuti je ale překvapivě nabitý chutěmi od zemitých a příjemně kořeněných, přes svěží citrusové až po závěr, který je opět plný koření.

Breckenridge Gin z Breckenridge Distillery v USA

V rámci soutěže se hodnotí i takzvané contemporary giny, ve kterých převládají jiné chuti než tradiční jalovec. Ale pozor, nejde o giny ochucené. Mezi contemporary může být zařazen i gin typu London Dry. Nejlepší contemporary gin je Tokaj Gin z destilerie Seven Hills v Maďarsku – velmi květinový gin s tóny lesních plodů, černého rybízu a bílého pepře. Dlouhotrvající jemná a vybalancovaná chuť, která se svými poctivými 47 % alkoholu i příjemně zahřeje.

Naopak velmi tradiční je genever. Tento velmi blízký příbuzný ginu má v hodnocení také svou vlastní kategorii. Pro letošní rok je nejlepší genever Long Drink Genever od Genièvre De Houlle z Francie. V aromatu jsou cítit květiny a také trochu sladového obilí. V chuti jsou obilniny velmi výrazné spolu s bylinnými tóny kopru a určitou nasládlostí.

Výrobci ginu se často předhání v originalitě botanicals, které při výrobě svých ginů používají. I pro takové giny vznikla vlastní kategorie, ze které se vyhlašuje vítěz. Nejlepší signature botanical gin je Olive Branch Gin z Four Pillars v Austrálii. Gin má neobvyklé aroma, ve kterém je cítit jalovec, trochu citronu a bylinky. Charakter olivových listů je znatelný především v chuti, kde se objevuje i určitá olejnatost a trochu páté chuti umami.

Hvězdy mezi ochucenými giny a další speciality

Ochucené giny jsou v posledních letech na vzestupu a s příchutěmi začínají výrobci opravdu velmi experimentovat. Vítězem kategorie nejlepší ochucený gin je Tumeric No.1 Gin, který vyrábí Hamburg-Zanzibar v Německu. Sofistikovaná vůně nabízí kořenitost a trochu okurkových tónů a v chuti je cítit především kurkuma doprovázená bylinnými a zemitými chutěmi. Celkový dojem ginu je velmi vyrovnaný a jemný.

Nazlátlých ginů, které si pobyly nějakou dobu v soudku, se na trhu objevuje také čím dál více. Pro letošní rok je nejlepším matured gin Bruges Cask Strength Gin z palírny Gold Swan Gin, sídlící v Belgii. Ve vůni jsou intenzivně cítit třísloviny, jalovec, karamel a vanilka. V chuti je poznat výrazný podíl dubového dřeva s vanilkou, karamelem, hořkou čokoládou, jalovcem a jemnými tóny třešní. Gin má kořeněný závěr, doplněný trochou fenyklu. 

V kategorii siláků si své vítězné místo vydobyl a tedy nejlepší navy strength gin je Strong Gin od Ester Spirits z Austrálie. Ve vůni zemitý a mátově svěží. V chuti zlehka citrusový, přecházející do hřejivé kořeněné a mentolové až po dlouhý vyrovnaný závěr.

Sloe gin technicky vzato není gin, ale trnkový likér na bázi ginu. Nicméně je s tímto destilátem velmi úzce spjat a tedy porotci vybírají i nejlepšího zástupce těchto likérů. Nejlepší sloe gin je Sloe Gin od Junimperium destilerie v Estonsku. Gin září velmi výraznou rudou barvou. Ve vůni je příjemně komplexní a nejvýraznější jsou tu tóny marcipánu. V chuti je cítit borovice a klementinky spolu s určitou sladkostí.

Všechny vítězné giny i ty, které se umístily na dalších příčkách, můžete najít na oficiálních stránkách World Gin Awards. A protože to v našich končinách rozhodně nejsou slavné giny, zbývá jen doufat, že se do Čech brzy dostanou. Zatím můžete prozkoumat alespoň ginové novinky.

Na zdraví!