Cointreau Fizz – Lehký drink s těžkým jménem

7. 6. 2021

Francouzský likér Cointreau to našinci při objednávání příliš neusnadňuje. Ale o tenhle dokonale svěží koktejl by byla škoda přijít, takže opakujte po nás: kuantró fiz. A kdybyste si ho náhodou nechtěli objednávat, naučíme vás ho připravit hezky v domácích podmínkách. Není to totiž vůbec žádná věda.

Co je Cointreau a jak se vyrábí?

Pomerančový likér Cointreau je barová legenda typu triple sec, která vládne recepturám více než pěti stovek drinků včetně absolutních hvězd. Mezi Cointreau koktejly patří třeba Margarita, Cosmopolitan nebo Sidecar

Jeho složení je vlastně poměrně jednoduché – pečlivě vybrané kůry sladkých a hořkých pomerančů z celého světa, voda, cukr a alkohol. Tyto 4 čistě přírodní ingredience pak dávají pod dozorem vrchní lihovarnice Carole Quinton vzniknout unikátnímu likéru plnému výrazně svěžích ovocných tónů.

Tajemství jedinečné chuti spočívá v jeho výrobě. Edouard Cointreau se v roce 1885 při formulaci receptury svého prémiového likéru inspiroval u výroby francouzských parfémů. Díky tajnému postupu krátké intenzivní destilace se mu podařilo vytvořit likér s třikrát koncentrovanější pomerančovou chutí než u konkurence. I když patří k nejkopírovanějším likérům a na světě existuje více než 1000 napodobenin, originální Cointreau se nikomu replikovat nepodařilo.

Cointreau se i dnes vyrábí stejně. Do palírny, která stojí v údolí řeky Loiry ve francouzském Angers, se svážejí sladké pomeranče z Ghany, Brazílie, Maroka a Španělska. Ty hořké putují z Tuniska a Brazílie. Ve Francii se pomeranče ručně loupou a poté suší na přímém slunci. Následuje jejich mísení v dokonalé rovnováze a konečně výroba likéru. Po kontrole kvality putuje Cointreau do ikonických hranatých lahví, dnes vyráběných z 80 % z recyklovaného skla. Ty pak míří do více než 150 zemí světa.

Recept na Cointreau Fizz

Jak namíchat koktejl Cointreau Fizz 

Teď, když už víme, z čeho to vlastně mícháme, je načase pustit se do přípravy dokonale pomerančového koktejlu Cointreau Fizz. Lehká chuť, lehká příprava a pouhé tři ingredience? To je dokonalý recept na rychlé letní osvěžení. 

Ingredience na Cointreau Fizz:

  • 4cl francouzského likéru Cointreau                          
  • ½ limetky                
  • 10cl sody nebo perlivé vody 

Příprava:

Sklenici naplňte ledem a postupně vlijte Cointreau, šťávu z ½ limetky a dolijte 10 cl sody Perrier. Promíchejte a dozdobte měsíčky limetky. Na zdraví!

 

 

Vyzkoušejte dobroty z článku

 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem