skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
17. března slavíme Den svatého Patrika
17. března se svět opět zazelená. Ne, nebude se konat žádná ekologická konference. 17. března se bude ve světě slavit den patrona všech Irů, svatého Patrika! Pravda, Irsko je od České republiky nějaký ten kilometr vzdálené, ale to nám nebrání v tom se k oslavám největšího irského svátku připojit.
V dnešním článku se budeme věnovat nejen světci samotnému, ale také vám prozradíme něco historii a tradicích na den svatého Patrika v Irsku i ve světě.
Kdo byl svatý Patrik
Svatý Patrik se narodil v Británii do bohaté rodiny koncem 4. století. Ve svých 16 letech byl ho ale zajali piráti a jako otroka ho prodali do Irska, kde byl 6 let držen v zajetí. Tady se údajně obrátil k bohu a ten mu ve snu řekl, že je čas Irsko opustit. A tak Patrik uprchl, aby se nakonec po letech opět na radu boha vrátil a hlásal v Irsku křesťanství.
Jelikož o místní kultuře věděl mnoho a dokonce prý ovládal jazyk druidů, používal Patrik k šíření křesťanství místní tradice a symboly. Na kříž například umístil slunce, jakožto mocný irský symbol, a vytvořil tím takzvaný keltský kříž, který je v Irsku vidět na každém rohu. Dal nový význam i dalšímu symbolu Irska – irskému trojlístku (anglicky se mu říká shamrock, z irského seamróg), na kterém vysvětloval ve svých učeních Svatou Trojici.
Během svého života zřídil Patrik na 300 kostelů a položil základy křesťanství v Irsku. Kromě toho podle legendy vyhnal ze zeleného ostrova všechny hady.
Historie Svátku svatého Patrika
Svatý Patrik zemřel 17. března v roce 461. Zajímavostí je, že ho katolická církev nikdy nekanonizovala jako svatého. Nejspíše to má na svědomí doba, ve které žil, a ve které neprobíhaly v církvi žádné procesy svatořečení. Den jeho úmrtí, 17. březen, se ale stal dnem lidových oslav připomínajících jeho život.
Za vznikem oslav svátku svatého Patrika (anglicky Saint Patrick's Day, v irštině Lá Fhéile Pádraig nebo zkráceně Lá 'le Pádraig) stojí irští emigranti zejména ve Spojených státech. Ti začali pořádat velkolepé akce, kterým vévodily průvody. První z nich se konal v Bostonu už v roce 1737. V Chicagu se roku 1962 zrodila další svatopatrikovská tradice – zeleně zbarvená řeka. Podobně jako u nás na zelený čtvrtek se v Irsku na Den svatého Patrika leckde čepuje zelené pivo a zelená zaplavuje ulice zejména v podobě trojlístků namalovaných na obličeji či připnutých na klopě.
Proč se slaví Svátek svatého Patrika ve světě
Jak se říká: na den svatého Patrika je každý trochu Irem. Během období hladomoru Irové emigrovali ze své rodné země zejména do Ameriky, kde jejich potomků dnes žije opravdu velká spousta. Irské diaspory ale najdete i v jiných zemích světa. A když oslavy nějakého svátku zahrnují veselí a hektolitry irského piva Guinness a irské whiskey, rychle se rozšíří. Protože každá příležitost k tomu dát si sklenku něčeho dobrého, je dobrá příležitost…
Kde se vzala symbolika trojlístku a zelené
Před příchodem svatého Patrika měl trojlístek zvláštní úctu starých Keltů jako rostlina, která ohlašuje příchod jara. S křesťanskou symbolikou Svaté Trojice získal nový význam. Když se pak chudí Irové chtěli k návštěvě kostela vyzdobit, jednoduše si ozdobu utrhli v trávě před domem. Trojlístek jako symbol Irska hojně rozšířili irští emigranti. Spojení Irska a trojlístku se zažilo zejména v době od 18. století a posílili ho také podnikatelé, kteří shamrock využili jako marketingový symbol. Dnes ho najdete třeba v logu irských národních aerolinek Aer Lingus.
A proč zelená? Historicky byla se zemí spojovaná spíše modrá barva. Představitel svobodného irska v mytických časech, Flaitheas Éireann, nosil modrou. Na irském erbu ze 16. století najdeme zlatou harfu na modrém pozadí. Sám svatý Patrik je nejčastěji vyobrazený v modrém rouchu a tento odstín modré dokonce nese jeho jméno.
Zelená se stala v 18. století symbolem irského nacionalismu a republikanismu v dobách prvních revolt proti britské nadvládě. Modrá barva byla příliš spojená s Británií. Irsko bylo už starými bardy označované jako smaragdový ostrov, zelená byla tedy na místě. V neposlední řadě je pak zelená připomínkou historie ne tak dávno minulé. Na státní vlajce představuje nacionalistickou katolickou část irského obyvatelstva spolu s oranžovou, která reprezentuje royalistickou protestantskou populaci. Bílá mezi barvami je pak symbolem míru mezi těmito dvěma póly.
Tipy na alkohol k oslavě Svátku svatého Patrika
Jakým tradičním pitím se předzásobit? Kromě piva Guinness, co si připít třeba 10letou single malt whiskey Bushmills z nejstarší irské palírny? Ta sídlí v malé severoirské vesnici Bushmills a licenci k výrobě whiskey dostala od krále už v roce 1608. V Bushmills ji pro výjimečnou jemnost třikrát destilují a pro bohatou chuť nechávají minimálně 10 let odpočívat v sudech po bourbonu. Výsledkem je výrazně ovocná whiskey, s tóny mléčné čokolády, medu a vanilky.
Sáhnout můžete po dalších irských whiskey – k oblíbeným značkám patří Jameson, Power’s, Midleton, Redbreast, Green Spot. Tullamore Dew nebo Clontarf.
Zajímavosti o svátku svatého Patrika
- Pokud se pojedete podívat do Irska na oslavy svatého Patrika, připravte se na velké davy. Na alegorický průvod čekají třeba v hlavním městě lidé už od brzkého rána a pozdní příchozí toho příliš neuvidí. Na kopečky totiž centrum Dublinu neužije.
- Legenda praví, že svatý Patrik vyhnal z Irska hady. Bývá často zobrazován, jak na jednoho šlape. Podle vykopávek ale v Irsku historicky nikdy žádní hadi nebyli.
- Tradiční svatopatrikovské jídlo, tedy jakýsi hovězí lančmít s vařenou kapustou a bramborem, nepochází z Irska. Zrodilo se až v Americe.
- Tradiční pozdrav je v angličtině Happy Patrick's Day! V irštině se pak přeje Lá 'le Pádraig sona duit!
Oslavte zelený svátek ve společnosti dobrého irského pití.
Na zdraví! Nebo jak říkají Irové: Sláinte!