Vinařství Reisten: Vína z Jižní Moravy s nádechem Středomoří

13. 1. 2022 | Iveta Steinerová
Kategorie: Wine

Vinařství Reisten

Severozápadní výběžek Panonské nížiny, nejteplejší a téměř nejsušší oblast České republiky, to jsou Pavlovské vrchy. Zdejší území jsou dodnes protkaná dávnými tajemstvími lovců mamutů, Keltů i osudy vojáků X. římské legie, kteří tu začali pěstovat vinnou révu.

Nejvýznamnějšími výchozími body pro turistiku jsou Mikulov a Pavlov. Výhledy z vrcholků Pavlovských vrchů jsou dechberoucí zážitek. Nachází se tu Chráněná krajinná oblast Pálava, vyhlášená v roce 1976. O deset let později se dostala jako biosférická rezervace i na seznam UNESCO. A právě do těchto nádherných končin se vydáme na návštěvu do jihomoravského vinařství z Pavlova – vinařství Reisten .

Vinařství Pavlov

Historie a současnost vinařství Reisten

Vinařství Reisten je jedním z mnoha vinařství Pavlova. Už od roku 1999 ho najdete na konci Zahradní ulice. Přestože samotná výroba vína se od počátku realizovala ve sklepě v Pavlově, sídlo bylo ve Valticích, se kterými je spojený i název Reisten. Původní majitelé se nechali inspirovat klasicistní kolonádou na Reistně. Ta se nachází na vrchu Homole (zvaném také Reisten či Rajstna), v nadmořské výšce 280 m, asi 1,6 km od centra Valtic. Přestože v současnosti je domovem celého vinařství Reisten Pavlov, název zůstává i nadále jako symbol špičkových vín. Od roku 2018 patří toto pavlovské vinařství do J&T Wine Holdingu.

V červenci letošního roku tu dostavěli nové degustační prostory, které jsou dílem architekta Jana Veissera. Soukromé degustace vína jsou velmi autentické, odehravájí se totiž přímo ve vinařství, v srdci vinic a v interiéru obohaceném o jednotlivé půdní profily. Víno si můžete vychutnat na terase, ze které je nádherný výhled na Dívčí hrady a na vinice.

Výsadba vinic započala v roce 2000 a v průběhu let se jejich plocha rozrostla z původních 27 hektarů na současných 31. Stěžejní odrůdy vinařství jsou Pinot blanc, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský a Sauvignon blanc.

Všechny viniční polohy byly vybrané na základě svých typických mikroklimatických podmínek a jedinečnosti půdního složení. To vše dohromady dává výraz, kterému se říká „terroir“.  Spojením atmosféry pálavské krajiny, jejího mikroklimatu, půdy, slunce, opírajícího se do bílé skály, a mistrné lidské práce vznikají nezaměnitelná vína s osobitým, téměř středomořským charakterem.

Jihomoravské vinařství Pavlov

Vína z Reistenu

Říká se, že dobrá vína se rodí přímo na vinici, ale i zpracování hroznů je velice důležitou součástí výroby. Ručně sbírané hrozny prochází při zpracování automatickou třídičkou  jednotlivých bobulí, takže do pneumatického lisu se dostane pouze ta nejlepší surovina. To umožňuje hrozny nechat v lisu za studena macerovat a obohatit tak mošt o další strukturotvorné látky. Po dokvašení víno zůstává 7 měsíců na hrubých kvasnicích a v pravidelných intervalech se promíchává. Tím dochází k rozpadu kvasinky, která předá vínům další aromatické látky a umožňuje jim delší ležení na lahvi. Bílá vína jsou vinifikovaná především v nerezových nádobách. Pokud si ale libujete v bílých vínech z dubového sudu, právě pro vás je tu řada Reisten Maidenburg (najdete v ní Maidenburg Pinot Blanc a Maidenburg Ryzlink Vlašský). Tato vína zrají ve vinných sklepech Pavlov částečně v 600litrových dubových sudech. Červená vína pak odpočívají ve 40 barikových sudech (barik je dubový sud určený ke zrání vína s objemem asi 225 l).

O celý proces výroby vína se stará Ing. Zdeněk Musil, který je součástí Reisten týmu od roku 2013. Mladý, ale znalý odborník nasbíral své vinařské zkušenosti v Kalifornii a poté ve vinařství Kolby. Vystudoval Mendelovu univerzitu, Zemědělskou fakultu v Lednici a poté odjel na téměř 5 let do Ameriky. To, co vypozoroval v zámoří, úspěšně spojil se znalostí práce s hrozny z výjimečných „terroirů“. Výsledkem jsou jedinečná vína s výraznou stopou Pálavska

Roční produkce vinařství Reisten se pohybuje okolo 100 000 lahví a mnohé z nich se mohou chlubit oceněními ze světových soutěží. Mezi ty nejvýznamnější patří velká zlatá medaile na soutěži Král vín 2021, zlaté medaile z Concours Mondial de Bruxelles 2020 a Oenoforum 2020

Objevte skvělá vína z Pavlova. Vinařství Reisten najdete i na Alkohol.cz.

Vyzkoušejte dobroty z článku