Vína z Lichtenštejnska

1. 7. 2016 | Vít Hepnar

Lichtenštejnsko je malá zemička na úpatí Alp s rozlohou nějakých 160 km čtverečních. Z tamních vinic lze prakticky ochutnat jenom jednu značku, Fürsten von Lichtenstein, ta vína lahvuje a distribuuje, několik ostatních malopěstitelů dělá víno jen pro vlastní spotřebu. Čtyři hektary kamenitých vinic u města Vaduz jsou díky podobnému půdnímu složení a stejné rovnoběžce osázeny odrůdami Pinot noir a Chardonnay. Pinot noir se zde tvoří ve dvou cuvées, jeden ovocný, přístupný a jemný, a druhý jako reserva, komplexní, plný a s potenciálem ke zrání.

Ale knížecí rod Liechtensteinů nedělá víno jen ve Vaduzu, za těch téměř 600let (vinařstvím se zabývají od roku 1436) je hluboce propojen s jižní Moravou a Dolním Rakouskem. Ve vesničce Wilferdorf jsou hluboké, staletí staré sklepy, ve kterých zraje víno z rakouských opukových vinic. Nejpěstovanější rakouská odrůda Grüner Veltliner, ušlechtilý Riesling, bohatý Tramín nebo ovocný Zweigelt, to všechno nám zní povědomě a stejné odrůdy zpracovávali Lichtenštejnové i u nás v okolí Valtic až do začátku druhé světové války.

Dnes patří vína knížecího vinařství objektivně k tomu nejlepšímu, co lze v Rakousku ochutnat, a dokazují to i mezinárodní ocenění, která jednotlivá vína, a často i opakovaně, obdržela. Společnou linkou, která vína propojuje, je čistota, odraz terroiru, odrůdová čitelnost a také jemnost a svěžest, které vína se značkou Liechtenstein předurčují ke snoubení s dobrým jídlem. Mě osobně během degustací přímo ve vinařství, ale i opakovaně při dalších příležitostech přesvědčil o kvalitě těchto vín přístup vinaře Josefa Weinmeyera, který se stará o svěřené vinice od roku 1980. O tom, že Josef umí révě a vínu naslouchat a zúročovat své zkušenosti, svědčí kvalita, čistota a potenciál k dalšímu vývoji u složitého ročníku 2014, který byl opravdu vlhký, chladný a celkově nepříznivý a to nejen při sklizni, ale během celého ročního vegetačního cyklu. Grüner Veltliner Selection Karlsberg 2014 je skvělé, bohaté, čisté a dynamické víno, právem oceněné stříbrnou medailí na AWC Vienna 2015, a je vínem, které snese srovnání se Smaragdy z nejslavnější rakouské oblasti Wachau.

Jako sommelier a milovník vína doporučuji lahve se značkou Liechtenstein každému, kdo ve vínech hledá kvalitu, osobitost a dobrý původ.

Vyzkoušejte dobroty z článku

 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem