Vína z Abruzza: Ochutnejte střední Itálii

26. 10. 2021 | Iveta Steinerová
Kategorie: Wine

Italské AbruzzoSvěží horský vzduch prostupuje tělem, čistí hlavu a dodává duši klid. Nikde ani živáčka, lidskou civilizaci prozrazuje jen ovčí bečení a vzdálený zvuk kravských zvonů. Vedle horských velikánů působí člověk téměř nicotně. Pohled na panorama hor a moře naplňuje srdce radostí a vzbuzuje chuť poznávat přírodu a její dary. Vítejte v  italském Abruzzu.

Mapa region Abruzzo

Geografie a historie regionu

Region Abruzzo je hornatá oblast v centrální části Apeninského poloostrova. Leží na jaderském pobřeží, kde na jihu sousedí s regionem Molise, na západě s Laziem a na severu s Marche. Pyšní se nejvyššími vrcholky v pohoří Apenin. Nad všemi ční masiv Corno Grande v pohoří Gran Sasso, který měří 2914 m, následuje Amaro s 2795 m v pohoří Majella. Západní hranici regionu tvoří mohutný řetěz hor dell' Appennino Abruzzese.

Klima v Abruzzu má polokontinentální charakter s poměrně teplým létem a velice chladnou zimou. Abruzzo lze pomyslně rozdělit na dvě části - vnitrozemskou a vnější. Vnitrozemskou část v centrální části Apenin tvoří vápencová pohoří a pobřežní, kopcovitá oblast s ledovcovými řekami se svažuje až  písčitému pobřeží o úctyhodné délce 170 kilometrů. Tato část je morfologicky značně odlišná, především tu můžete najít vápencové a slínovito-písčité půdy. Plochu regionu pokrývají ze 65 % hory, zbývající část je kopcovitá. Nížinu tvoří úzký pobřežní pás.

Hranice regionu se v historii několikrát měnily a stejně tak se střídali i jeho vládcové. Původ samotného pojmenování Abruzzo je zahalený tajemstvím. Názory nejsou jednotné, ale většina vědců se shoduje na tom, že byl patrně odvozený od názvu starobylého langobardského vévodství  „Aprutiom“. To se rozkládalo na území velkém zhruba jako dnešní okres Teramo. 

Abruzzo víno

Vinařství v Abruzzu a lokální odrůdy

O vinohradech v Abruzzu se zmiňuje už básník Ovidius. Pravlastí révy v Abruzzu je Valle Peligna v okrese L’Aquila. Dnešní vinohradnictví získalo svou podobu asi před 50 lety, kdy docházelo k přesunu vinic z těžko přístupných oblastí do příznivějších poloh. S tím došlo i ke značné modernizaci provozů a sdružování malých vinařství do družstev. 

V porovnání s ostatními regiony v Itálii je Abruzzo ve svém přístupu k vinohradnictví považované za velmi moderní a vysoce specializované. Celkem ho pokrývá 36000 ha vinic převážně modrých odrůd. Celá polovina patří odrůdě s názvem Montepulciano. Podstatný vliv na charakter vína má místní terroir. V podloží se často vyskytuje vápenec v kombinaci s jíly a organicko-minerálními složkami. Svým dílem přispívají i vysoké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, které napomáhají správnému zrání hroznů.

Důkazem o tom, jak dobře se odrůdě Montepulciano v Abruzzu daří, může být její nebývalý rozmach. Při výsadbách  nových vinic je zastoupena ze 70 %. Historické prameny hovoří o jejím rozšíření v regionu někdy kolem poloviny 18. století. Víno, které se z ní vyrábí, Montepulciano d’Abruzzo, patří dnes mezi nejoblíbenější červená italská vína vůbec a spolu s Chianti a Lambruscem patří k nejznámějším italským vínům na světě. Za zmínku dále stojí místní bílá odrůda Trebbiano d’Abruzzo, pocházející z vinic v oblasti Atri. Také Passerina, lehké víno Pecorino nebo  červené Sangiovese.  

Abruzzo víno

Nevinné Abruzzo

Ať už si potrpíte na bílá italská vína nebo naopak na červená vína z Itálie, kraj Abruzzo vám má rozhodně co nabídnout. A nezůstane jen u vína. Dovolenou v regionu Abruzzo si užijí milovníci přírody a pěší turistiky, pro které tu je Národní parku Abruzzo. Vyznavači pohodového relaxu u moře ocení dlouhé pláže a ani na památky Abruzzo není chudé.

Gurmáni mohou okusit pestrou lokální kuchyni, kterou výtečná místní vína dokonale doplní. Mezi tradiční pokrmy místní kuchyně patří speciality z kozího masa a mléka v horských oblastech, luštěniny a bodláková polévka v nížinách a v přímořských částech rybí speciality doplněné o výbornou čerstvou zeleninu. Typický je také výtečný olivový olej, který se pěstuje v údolí Colline Teramane (Teramo Hills).

Už máte nutkání sbalit kufr? Pokud se zrovna na dovolenou nechystáte, vyberte si z naší nabídky vín z Abruzza a užijte si střední Itálii u večerní skleničky. Zvolte plná červená vína s mohutnými taniny nebo naopak svěží bílá vína s jemnou kyselinkou. Ta nejlepší se pyšní označením chráněného původu DOC nebo DOCG. 

Tak na zdraví!

Vyzkoušejte dobroty z článku