Existují funkční tipy, jak rychle vystřízlivět?

29. 7. 2022

Jak vystřízlivět

Stává se to i těm nejlepším z nás. Přepadne vás trochu větší množství alkoholu, najednou jsou čtyři ráno, vy za chvíli vstáváte a potřebujete být ÚPLNĚ STŘÍZLIVÍ. A tak zuřivě hledáte po všech koutech internetu, jak vystřízlivět z alkoholu. 

Receptů na vystřízlivění je mnoho. Bohužel ale žádný z nich není vědecky podložený a lékaři vám řeknou, že jediný způsob, jak rychle vystřízlivět, je nepít. Odbourání alkoholu z organismu urychlit zkrátka nejde. Ale to neznamená, že nemůžete zapracovat na tom, aby ráno bylo milosrdné vypitým drinkům navzdory. V dnešním článku se zaměříme na to, jak se vyvarovat kocoviny i jak na kocovinu, které jste se vyvarovat nezvládli. Také si řekneme, jak alkohol v těle působí a jak dlouho tělu trvá ho zpracovat. 

Alkohol a tělo: Příznaky opilosti

Vliv alkoholu na lidské tělo se projevuje celou řadou příznaků a zejména narušením kognitivních a motorických funkcí. Často​ ​je opilému člověku hůře rozumět, protože jeho řeč je buď velmi​ pomalá a špatně artikulovaná, nebo ze sebe slova naopak sype v neuvěřitelné rychlosti. Kromě toho má problém koordinovat své pohyby, neposlouchají ho nohy, nezvládá jít rovně nebo se vejít do dveří. Jeho reakce jsou výrazně pomalejší než za střízliva, což je nebezpečné zejména pokud pod vlivem alkoholu sedne za volant. V případě hrozícího střetu s jiným vozem nebo chodcem nemusí včas sešlápnout brzdu. Důsledky řízení pod vlivem alkoholu mohou být skutečně fatální.

Opilý člověk má také značně zkreslený úsudek, špatně například odhaduje vzdálenosti, má tendenci přeceňovat své schopnosti a ztrácí zábrany. Z vážných následků pak časté a dlouhodobé pití alkoholu poškozuje játra, má negativní vliv na kardiovaskulární systém a v neposlední řadě je tu vysoké riziko závislosti.

vystřízlivění

Alkoholová otrava a kdy vyhledat lékařskou pomoc

Nadměrná konzumace alkoholu může vést i k závažnějším projevům jako je malátnost, zvracení, ztráta paměti nebo až k velmi nebezpečné alkoholové otravě, kdy už jde dotyčnému o život. Volejte záchranku, pokud se dostaví některé z následujících příznaků a máte podezření na otravu alkoholem:

  • Zmatenost nebo strnulost: Pokud je člověk dezorientovaný, není schopný odpovídat na vaše otázky a nevnímá své okolí.

  • Zvracení: Pokud se objeví soustavné nebo velmi silné zvracení, velmi často se jedná o příznak otravy alkoholem.

  • Křeče: U některých lidí může alkoholová otrava spustit křeče podobné těm u epileptického záchvatu. 

  • Pomalé nebo nepravidelné dýchání: Dech se výrazně zpomaluje, ztrácí pravidelný rytmus nebo se dokonce zcela zastaví. 

  • Hypotermie: Tělesná teplota člověka poklesne hluboko pod normální rozsah.

  • Bezvědomí: V případě velmi silné otravy může člověk zcela přestat reagovat a upadnout do stavu bezvědomí. 

Co dělat s opilým člověkem?

Pokud neřešíte opilost vlastní, ale cizí, je vždy na místě pozornost. Není nejlepší nápad nechávat silně opilého člověka o samotě, zejména venku v chladnějších měsících. Ujistěte se, že se dotyčný dostane v pořádku domů, ať už​ tím, že ho doprovodíte ke dveřím, nebo alespoň​ tím, že mu zavoláte taxi na adresu a pak se ujistíte telefonicky, že je doma. Rozhodně ho ale nenechte sednout za volant, ať už říká, co chce.

Pokud je člověku fyzicky špatně, není vůbec od věci vyvolat zvracení. Je to zaručeně nejrychlejší způsob, jak ze sebe dostat alkohol, který se ještě nestihl vstřebat do krve. Stav se tak nebude dále zhoršovat a tělu se alespoň trochu ​uleví.

Jak vystřízlivět

Za jak dlouho můžu řídit po alkoholu?

Někdo se opije po dvou pivech, někdo do sebe láme jeden kousek za druhým a nic. Každý alkohol snáší jinak. A stejně tak je to s jeho odbouráváním. To, kdy můžete řídit po alkoholu, záleží na spoustě faktorů, jako je pohlaví, věk, tělesná hmotnost, aktuální kondice, jídelníček nebo únava. Vliv má také druh konzumovaného alkoholu. Sladší nápoje se vstřebávají pomaleji, naopak nápoje s vyšší teplotou rychleji. Je to zkrátka věda.

A jak dlouho trvá alkohol v krvi odbourat úplně, abyste měli jistotu, že můžete za volant? Zatímco průměrný muž svá dvě piva odbourá za 4,5 hodiny, průměrné ženě to trvá téměř dvojnásobnou dobu. Může za to váhový rozdíl, ale také enzym, který pomáhá alkohol zpracovat, a kterého mají ženy v těle méně. Protože je to ale velmi individuální, doporučujeme vždy před jízdou použít alkohol tester.

Přemýšlíte o tom, jak odbourat alkohol z dechu, abyste takzvaně „nenadýchali“ při kontrole? Mezi lidmi koluje celá řada zaručených způsobů, ale stejně jako neexistuje způsob, jak se zbavit alkoholu v těle, nejde to ani v dechu. 

Abychom přidali alespoň pár z těch zaručených rad: věděli jste třeba, že pro zmatení přístroje během dechové zkoušky si stačí vložit pod jazyk měděnou minci? Ne, samozřejmě, že to nestačí. Nepomohou ani žvýkačky či větrové bonbony, nezabere vykouřit cigaretu ani nasávat vzduch místo foukání. Senzor zkrátka neobelstíte. A také je takové počínání velmi nebezpečné. Místo řešení, jak zamaskovat alkohol v dechu, raději opravdu počkejte, než vystřízlivíte.

Tipy pro rychlé vystřízlivění – fungují?

Přestože neexistuje způsob, jak se zbavit alkoholu v krvi rychleji, lidová moudrost má v zásobě celou řadu zaručeně efektivních metod vystřízlivění. Žádná z nich​ vám nepomůže snížit hladinu alkoholu v krvi, ale některé dokáží zařídit, že budete lépe fungovat i přes lehkou indispozici

To, že se budete cítit méně opilí, rozhodně neznamená, že byste si měli sednout za volant. To prosím udělejte až poté, co vaše tělo veškerý zbytkový alkohol spolehlivě vyloučí. A to chce čas. 

Pít či nepít kávu, to je oč tu běží

Dát si šálek kávy na vystřízlivění patří k nejčastějším lidovým radám proti opilosti. Fakt je ten, že obsažený kofein vám trochu nabrousí alkoholem otupělé smysly a pomůže vám se lépe soustředit. I když se budete možná cítit méně opilí, s rychlým vystřízlivěním nemá káva (ani třeba energy drinky s obsahem kofeinu) společného dočista nic. Je nám líto. A abychom těm špatným zprávám ještě přidali, vědci zkoumali výhody a nevýhody pití kávy po alkoholu a podle některých studií káva naopak odbourávání alkoholu zpomaluje

Otužováním ke střízlivosti?

Jak rychleji odbourat alkohol? Dej si studenou sprchu, ta tě probere. Tahle rada je další z těch velmi častých. A ano, studená sprcha vás určitě probere. Rozproudí krev, osvěží unavené tělo a navodí pocit bdělosti… zatímco s dobou na vystřízlivění neudělá zhola nic. Pokud ale potřebujete přes den fungovat, je to jedna z možností. 

Stejně tak může zafungovat i svižná procházka na čerstvém vzduchu. Pokud jste jí tedy fyzicky schopní. Ani ona není receptem, jak se zbavit opilosti, ale krev rozproudí stejně dobře jako studená sprcha. Navíc vám udělá dobře i přísun kyslíku.

Jak rychle vystřízlivět

Živá vod​a

Zatímco si dopřáváte vodu života (uisce beatha, tedy whisky), doporučujeme se soustředit i na příjem H2O. Jak všichni víme, alkohol vysušuje. A pokud tělu dodáte hydrataci, věřte nám, budete se cítit výrazně lépe. Také tím dojde k omezení množství alkoholu, které do sebe během večera dostanete. Protože žaludek má své limity.

Zlaté pravidlo je, že na každý nápoj s alkoholem byste měli vypít velkou sklenici vody. Jednu navíc si dejte před ulehnutím a není vůbec od věci nechat si vodu připravenou i na nočním stolku. Je totiž dost možné, že vás v noci bude budit žízeň​.

Spánek léčí

Spánek je lékem víceméně na všechno a je rozhodně tím nejlepším, co dělat po pití alkoholu. Tělo odpočívá a čas plyne. Čím​ více spánku si po divoké noci dopřejete, tím déle budou mít vaše játra na metabolizaci alkoholu. Pokud můžete, plánujte si bujaré večírky tak, abyste se mohli následující den v klidu prospat. 

Na vystřízlivění je nejlepší tučné jídlo

Tak tenhle tip někdo pochopil úplně obráceně. Alkohol se do těla dostává přes stěny žaludku. Pokud máte tedy tučné jídlo v žaludku ještě před tím, než začnete pít, alkohol bude do krve přecházet pomaleji. Jak se říká, před pitím je dobré mít kvalitní základ. (A salát to úplně není. Pít na prázdný žaludek je naopak nejlepší způsob, jak se nejrychleji opít.)

Ve chvíli, kdy vám alkohol koluje oběhem, což trvá zhruba 10 minut od konzumace, už to tučným jídlem nezachráníte. Pokud ale v pití pokračujete po delší dobu, zvažte něco na zakousnutí i v průběhu večera.

A co ráno po? Sáhněte po nutričně bohatém jídle (pokud vám není tak špatně, že na jídlo nemáte ani pomyšlení), pijte hodně tekutin a doplňte minerál​y. Třeba minerální vodou bohatou na soli. Ty totiž pomáhají udržet tělo hydratované. V našem magazínu najdete také celou řadu tipů, jak bojovat s kocovinou. I tady ale platí, že každému sedne něco jiného. Pokud někdo vynalezne univerzální recept, jak se zbavit kocoviny, Nobelova cena ho nemine.

Rady proti opilosti

Co na to říkají odborníci?

Hana Pěkná, specialistka na výživu z ketofit.cz, doporučuje před pitím alkoholu zakousnout něco tučného. Slaninu, tučný sýr… cokoliv, na co máte z této kategorie chuť.​ Ráno po akci je ideální čistá voda, vývar, suchý rohlík a dlooouhá procházka na čerstvém vzduchu, kdy se tělo částečně zbaví alkoholu i díky pocení a dechu. Pokud máte k dispozici potravinový doplněk s obsahem minerálů, pomůže tělu vrátit se do rovnováhy. Na citlivý žaludek ale raději volte formu tablet než šumivý nápoj.

A co zázračné přípravky proti kocovině? Mají smysl? Podle Mgr. Petry Večeřové z BENU.c​z fungují jako jakási „rezerva“. Protože je kocovina vlastně důsledek vykolejení několika metabolických dějů z rovnováhy, je do jisté míry možné se na ni připravit. Často to spočívá v doplňování vody, vitamínů a minerálů nebo také antioxidantů. Tyto látky tělo kvůli alkoholu ztrácí nebo spotřebovává. Různé „antiethanolové“ doplňky stravy právě tyto látky organismu dodávají, ale nemají kouzelnou moc ethanol z těla odbourat. Tahle špinavá práce nakonec stejně zbyde na játra a ledviny. 

Abychom si to shrnuli – neexistuje žádný způsob, jak urychlit odbourávání alkoholu. Jak vtipkují lékaři, nejlepší recept na to, jak snížit promile v krvi, je transfuze. A to není úplně příjemná záležitost.

To, jak rychle odbourá alkohol právě vaše tělo, záleží na celé řadě faktorů a na univerzální výpočty nelze spoléhat. Dopřejte si tedy dostatek času, dobře se vyspěte, najezte a vyzkoušejte si, jestli vám káva pomáhá nebo naopak. 

Tak na zdraví! A pijte s Mírou. Totiž s mírou.