Kocovina a bolest hlavy - jak se jich zbavit?

Vyhněte se nepříjemným dopadům alkoholu. Stačí dodržovat pár základních věcí

Rádi byste si dali po práci s přáteli pár drinků, ale bojíte se vedlejších účinků alkoholu či dokonce neblahých následků? Máme pro vás několik zaručených tipů, jak předejít kocovině i jak se jí případně zbavit.

V první řadě musíme vždy kontrolovat množství alkoholu, které jsme vypili. Neexistuje žádná univerzální míra, pro každého je „tak akorát“ něco jiného. V zásadě to poznáme na svém rozpoložení i pocitu.

Nezapomeňte doplňovat tekutiny

Důležité je při každé konzumaci alkoholických nápojů pravidelně doplňovat tekutiny, a to ty nealkoholické. Ideální je prolínat drinky s neperlivou vodou. Alkohol totiž má na tělo dehydratační účinky, proto je třeba stále doplňovat tekutiny.

Další důležitou věcí je strava, které bychom se měli věnovat, než budeme pít alkoholické nápoje. Není dobré pít alkohol na prázdný žaludek. Naopak. Obecně se doporučuje jíst před konzumací alkoholu mastné, těžké pokrmy. Někteří tvrdí, že stejně dobře poslouží i rajčata.

Tučná jídla pomohou tělu strávit alkohol

Obecně ale platí to, že po tučném a mastném jídle nám spíš nebude po alkoholu zle. Tuk na sebe totiž váže alkohol, tím pádem se nám lépe tráví a náš žaludek a játra nebudou mít tolik starostí s jeho zpracováním.

Doplňte vitamíny, minerály a cukry

Alkohol spolu s vodou z těla odvádí i vitamíny a minerály. Proto nás po něm může bolet druhý den hlava. Abychom tomu předešli, můžeme potřebné vitamíny a minerály do těla doplnit sami uměle a to třeba pomocí rozpustné tablety.

Stejně tak to funguje i s cukrem, který v nedostatečné míře způsobuje únavu. V principu by proto měly zabrat různé energetické nápoje určené pro sportovce.

Polévka či bylinný čaj pomůžou druhý den

Mnoho lidí se druhý den po konzumaci alkoholu potýká s žaludeční nevolností. Můžeme jí předejít dostatečným pitným režimem a správnou stravou. Pokud ani to nezabere, doporučuje se vydatná snídaně v podobě smažených vajec. Na bolavý žaludek také pomůžou různé bylinné čaje, například heřmánkový, jogurt nebo silný hovězí vývar.

Bolest hlavy nezpůsobuje jen nedostatek vitamínů a minerálů, ale také zúžené cévy, což bývá rovněž následek alkoholu. Zkusit roztáhnout je můžeme pohybem nebo pobytem na čerstvém vzduchu, který nám takzvaně vyčistí hlavu.

Léky na kocovinu

Příznaky kocoviny můžeme také zmírnit pomocí farmaceutik a to ještě dřív, než se nás kocovina vůbec pokusí dostat. Na českém trhu je k dostání poměrně velké množství různých léků, které mají pomoci předejít kocovině. Jejich účinek není stoprocentně zaručený, může však alespoň zmírnit příznaky.

V principu se jedná o tablety, které jsou na bázi několika bylin a nastartují činnost jater tak, aby snáz odbourávaly alkohol. Tím pádem jsou dopady alkoholu mírnější, takže i kocovinou příznaky. Tablety je dobré brát před konzumací alkoholu, některé i před usnutím, abychom se probudili v co možná nejlepším stavu.

Abychom to shrnuli. V principu se stačí držet několika rad – pijte s mírou, nemíchejte různé alkoholy, před konzumací se pořádně najezte a „promastěte“ žaludek, pijte dostatečné množství vody a na druhý den, pokud je to možné, se pořádně se vyspěte.