Kocovina a bolest hlavy - jak se jich zbavit?

Jak se zbavit kocovinyBolest hlavy, vyschlá ústa, žaludek jako na vodě. Po velmi příjemném večeru ve společnosti přátel a dobrého pití se nezřídka dostaví nepříjemné příznaky kocoviny, které taky lidově říkáme opička. Kéž by byla tak roztomilá. Ale co s ní, když už vám sedí za krkem? 

Chcete-li se vyhnout nevolnosti po alkoholu, nebo ji alespoň zmírnit, stačí v průběhu konzumace dodržovat pár základních pravidel. V článku jsme dali dohromady hned několik zaručených tipů, jak se vyhnout kocovině i jak se zbavit kocoviny, která už nastoupila.

Pijte s Mírou 

Tedy… s mírou. Zaručeným způsobem, jak zmírnit kocovinu, je kontrolovat množství alkoholu, které vypijete. Naneštěstí neexistuje žádná univerzální míra. Pro každého znamená „tak akorát“ něco jiného a vstupuje do toho celá řada faktorů (včetně druhu alkoholu, který popíjíte). Bohužel se to týká i případné indispozice. To, co pomáhá na kocovinu jednomu, nemusí fungovat u druhého. 

Co na kocovinu a bolest hlavy

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…

Důležité je při každé konzumaci alkoholických nápojů pravidelně doplňovat tekutiny, a to ty nealkoholické. Ideální je střídat drinky s neperlivou vodou. Alkohol tělo dehydratuje a tomu chcete předejít. Úporná ​bolest hlavy po pití alkoholu je totiž z velké části způsobená právě dehydratací.

Tučná jídla zpomalí vstřebávání alkoholu

Další důležitou věcí v prevenci kocoviny je strava. A to zejména před tím, než budeme pít alkoholické nápoje. Obecně platí pravidlo, že není dobré pít na prázdný žaludek. Právě přes jeho stěny se vstřebává alkohol do krve. Obecně se doporučuje jíst před konzumací alkoholu tučné pokrmy, díky kterým se vstřebávání zpomaluje. Tuk na sebe váže alkohol, tím pádem se nám lépe tráví a náš žaludek a játra nebudou mít tolik starostí s jeho zpracováním.

A když už budete u toho jídla, přihoďte si na talíř i​ pár rajčat. Nejen že jsou plná vitamínů, ale podle některých studií jejich konzumace také chrání mozek a ledviny před poškozením v důsledku konzumace alkoholu. Od lesa na to můžete jít i tak, že si připijete Bloody Mary.

Co pomáhá na kocovinu

Doplňte vitamíny, minerály a cukry

Jak už jsme si řekli, alkohol odvodňuje. A spolu s vodou z těla odvádí i vitamíny a minerály. Abychom tomu předešli, můžeme potřebné vitamíny a minerály do těla doplnit sami uměle a to třeba pomocí rozpustné tablety vyrobené právě pro tyto účely. Univerzální lék na kocovinu to není, ale rozhodně vašemu tělu pomůže se s následky bujarého večírku lépe vypořádat. Stejně tak to funguje i s cukrem, který v nedostatečné míře způsobuje únavu. V principu by proto měly zabrat i energetické nápoje určené pro sportovce. 

Bolest hlavy z alkoholu není jen důsledkem nedostatku vitamínů a minerálů, ale také zúžení cév. Pokud jste schopni vstát z postele, můžete se je pokusit trochu roztáhnout procházkou na čerstvém vzduchu.

Co jíst při kocovině?

Co je dobré na kocovinu z hlediska stravy před konzumací alkoholu, to už jsme si řekli. Mnoho lidí se ale potýká s žaludeční nevolností druhý den. A tak je na místě otázka, co jíst při kocovině. To, co na kocovinu a bolavý žaludek nasadit, záleží zejména na vaší aktuální kondici. Pokud cítíte, že ji zvládnete udržet na místě, doporučuje se vydatná snídaně v podobě smažených vajec. 

Co na kocovinu

Na žaludek také pomůžou různé bylinné čaje, například heřmánkový. Variantou je i zažívací soda rozpuštěná ve vodě, která by měla zmírnit pálení žáhy. Osvědčeným pomocníkem při těchto potížích jsou také tkáňové soli, v tomto případě konkrétně Natrium phosphoricum. Z potravin můžete vyzkoušet třeba chladivý jogurt nebo silný hovězí vývar.

Konkrétní tipy, co na kocovinu (a proti kocovině) jíst, najdete i v našem dalším článku.

Co proti zvracení po alkoholu? 

Zapomeňte na vyprošťovák. Vaše tělo se zvracením snaží zbavit toxinů a přidání dalšího alkoholu jen prodlouží vaše utrpení. Pokud zvracíte, vaším hlavním úkolem je uklidnit žaludek. Počkejte chvíli po zvracení, až se žaludek trochu vzpamatuje, a pak nasaďte následující:​

  • Po malých doušcích srkejte studenou vodu s ledem, později můžete vyzkoušet i zázvorovou limonádu nebo trochu coly. 
  • Odpočívejte a pokud můžete, schrupněte si. 
  • Vyvarujte se výrazného jídla a dejte si na začátek suchý toast, suchar nebo pár piškotů. 

Léky na kocovinu

Jak zvládnout kocovinu ještě dřív, než se na vás zákeřná opička vůbec pokusí skočit? Můžete to zkusit s pomocí farmaceutik. Na českém trhu je k dostání množství léků, které mají pomoci předejít kocovině. Jejich účinek není stoprocentně zaručený, může ale alespoň zmírnit příznaky. V principu prášky na kocovinu staví na kombinaci několika bylin, které mohou nastartovat činnost jater tak, aby snáz odbourávaly alkohol. Tablety se užívají buď ještě pře​d konzumací alkoholu, nebo před usnutím, abyste se probudili v co možná nejlepším stavu. 

Lék na kocovinu

Pokud jde o to, co na kocovinu a bolest hlavy, tam se můžete spolehnout na zvýšený příjem tekutin. Zkuste zařadit i minerálku (zejména ty s vyšším obsahem solí, které pomáhají udržet vodu v těle) nebo rehydratační roztok z lékárny. Ibalgin na kocovinu přímo nepomáhá, ale pokud potřebujete fungovat indispozici navzdory, potlačí bolest.

Fungují babské rady? Nějakou z osvědčených babských rad proti kocovině jste už jistě slyšeli. Silný vývar, česnečka nebo třeba lák z okurek… Přestože nemusí ve chvíli, kdy se vám bouří žaludek, působit dvakrát lákavě, jedná se o poměrně účinný vyprošťovák. Není v tom žádná věda – jednoduše vám pomohou doplnit jak tekutiny, tak vitamíny a minerální látky. Zejména v případě kyselého okurkového nálevu to však příliš nepřehánějte, mohli byste si žaludek jako na vodě ještě více podráždit!

Abychom ty tipy, jak zvládnout kocovinu, shrnuli: V principu se stačí držet několika rad – pijte s mírou, nemíchejte různé alkoholy, před konzumací se pořádně najezte a „promastěte“ žaludek, pijte dostatečné množství vody a na druhý den, pokud je to možné, se pořádně se vyspěte. Pokud už se ráno s kocovinou přece jenom probudíte, nezapomeňte si zbytkový alkohol zkontrolovat pomocí alkohol testeru.

Jak se vyhnout kocovině