Svatomartinské víno a jeho tradice

10. 11. 2021 | Iveta Steinerová

Svatomartinská vína 2021

Okamžik, na který čekají všichni milovníci mladých svatomartinských vín, přichází každoročně 11. 11. v 11 hodin a 11 minut. Právě tehdy se totiž tradičně otevírají první láhve. Jak ale tato tradice vznikla? Co za ní stojí? A jak se tento svátek slavil v minulosti?

Historie svatomartinské tradice

Svatý Martin se podle všeho narodil v roce 316 n.l. a už ve svých 15 letech se stal vojákem. Legenda pak hovoří o tom, že prochladlému žebrákovi daroval část svého pláště. Druhý den se mu zjevil Kristus, překvapivě oblečený právě do jeho pláště. Tento zážitek byl natolik silný, že Martin bohu následně zasvětil svůj život. Později se svatý Martin stal patronem vojáků, jezdců, hus a vinařů.

Kde svatý Martin na bílém koni přišel k vínu? Tradice Svatomartinského vína se v českých zemích vyvíjela po staletí. Mladé víno získalo svůj název podle pravidelného otevírání vína na svatého Martina, tedy 11. listopadu. Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo používat už v 18. století na dvoře císaře Josefa II. 

Začátkem listopadu končila čeledi u větších sedláků služba a sjednávali si práci na další rok.  Některá vína ve sklepě byla tou dobou už připravená k pití a bývalo zvykem před koncem služby ochutnávat první vína z nové úrody. Sklizeň už byla v bezpečí pod střechou, blížil se klidný advent a předvánoční půst. Svatomartinské tak bylo vždy spojené s časem hodování a bujarého veselí. To je koneckonců krásně vidět i ve svatomartinských pranostikách o jídle a víně:

  • Na den svatého biskupa Martina milý hospodář a jeho družina husy jedí, víno k tomu pijíce, štědrého Martina chválíce; páni, žáci a kněží se radují, neb se jim koledy přibližují. Pacholci a dívky svobodu mívají a u jiných pánů se zjednávají.”
  • O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá. Radost Martina je husa a džbán vína.
  • Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí. Je-li kobylka martinské husy hnědá, bude málo sněhu a na holo mrznout; je-li však bílá, bude hodně sněhu.

Svátek svatého Martina

Jaká jsou svatomartinská vína?

Ochrannou známku Svatomartinské registroval v roce 1995 Ing. Jiří Kopeček z Valtic a od roku 2005 je jejím majitelem Vinařský fond. Pravidla vinařského zákona jsou jasně daná:

Bílé svatomartinské víno se vyrábí z odrůd Müller Thurgau, raného Veltlínského červeného a Muškátu moravského. U růžového svatomartinského vína najdete odrůdy Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe, červeným svatomartinským vínům vládne Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Ve všech případech jsou možné také kupáže schválených odrůd.

Raná vína, která nesou jméno svatého Martina, jsou mladá, živá, se svěží ovocnou chutí, za kterou vděčí krátkému zrání, které zpravidla trvá jen pár týdnů. Jsou suchá, se zbytkovým cukrem do 9g/l a je u nich povolený nepatrný obsah CO2. Kvůli specifickému výrobnímu procesu je svatomartinské určené pro okamžitou spotřebu a odborníci ho doporučují vypít nejpozději do Velikonoc.

Obliba svatomartinských stoupá. Zatímco v roce 2005 se registrovalo pro prodej pouze 31 vinařství a prodalo se jenom 150 tisíc lahví, v roce 2018 už to bylo 110 vinařství s produkcí 2,2 milionu lahví. V roce 2020 kvůli Covidu a obavám vinařů o prodej tohoto vína výrazně klesla výroba. Svatomartinská vína lahvovalo pouze 74 vinařů a prodalo se jen 1,75 milionu lahví.

Co si dopřát na sváteční stůl o svatém Martinu?

Kromě už zmíněné dozlatova upečené husy s knedlíky a červeným zelím doporučujeme také paštiku, husí kaldoun a sladké svatomartinské rohlíčky plněné mákem nebo povidly. K tomu samozřejmě už zmíněné mladé české víno, které k naší kuchyni dokonale sedí.

Připravili jsme pro vás recept na tradiční svatomartinskou husu od skvělé kuchařky a blogerky Báry. Na jejím blogu najdete i spoustu další inspirace.

Svatomartinská husa

Svatomartinská husa s jablkovým zelím

Podle tradiční husy kdysi lidé předpovídali, jaká bude zima. Hodnotili to podle množství a rozmístění tuku, ale třeba i barvy kostí. Čím tmavší hrudní kost byla, tím blátivější měly být Vánoce. A naopak čím světlejší, tím více sněhu mělo napadnout. Ať už tradicím spjatým se svátkem svatého Martina věříte nebo ne, tuhle dobrotu si určitě vychutnáte.

Co si připravit na husu:

  • 1 husu,
  • sůl, drcený kmín,
  • vodu na podlití, případně mléko na namočení

Na jablíčkové zelí:

  • 500 g kysaného zelí i se šťávou,
  • 1 větší jablíčko,
  • 2 brambory,
  • cibule,
  • sůl, čerstvě mletý pepř, drcený kmín a třtinový cukr na ochucení.

Jak postupovat?

Pokud vám vadí husí pach, namočte husičku přes noc do mléka. Nutné to ale není. Druhý den husu zvenku i zevnitř osolte a dejte péct do vyhřáté trouby. Můžete ji péct i vcelku, ideálně na nižší teplotu 120–160° C doměkka. Podle velikosti husy s přehledem i 10 až 12 hodin. V průběhu pečení se doporučuje občas polít výpekem. To aby nakonec nebyla příliš suchá.

Vyzkoušejte dobroty z článku