Chřestová sezóna: Slavnosti chřestu s perfektním vínem

3. 6. 2021 | Jakub Přibyl
Kategorie: Wine

Chřestová sezóna a víno

Dočkali jsme se. Je tu sezóna chřestu, neboli hezky česky (i když základ slova je v němčině) šparglu. Zelenina, jejíž obliba u nás neustále stoupá, je ukázkovým příkladem zeleninového „zero to hero“. Z nuly k absolutní hvězdě. Dnes se na chřest podíváme z méně obvyklého úhlu. Toho alkoholického. Otázka totiž není jen jak uvařit chřest, ale také co k němu pít. Receptů z chřestu najdete nepočítaně. My dodáme dokonalá bílá vína.

Bílý chřest, zelený chřest nebo fialový: Jak se liší?

Druhy chřestu odlišujeme podle barvy, ale kromě vzhledu se jednotlivé varianty liší také chuťovým charakterem. V Německu a Rakousku se velké oblibě těší bílý chřest, který za svou barvu vděčí tomu, že se pěstuje zakrytý plachtou či hlínou, a proto netvoří zelené barvivo. Jeho chuť je lehce nasládlá a jemná a častěji se používá jako samostatný chod.

Noblesa a elegance bílého chřestu si zaslouží i stejně laděného vinného partnera. Pokud sáhnete po veltlínech z okolí Dunaje, neuděláte chybu. My párovali chřest s holandskou omáčkou s víny od legendy oblasti Wachau, vinařství F. X. Pichler. Chuťový zážitek byl dokonalý jak u Federspielu, tak u slavného Smaragdu

Zelený chřest. Ten jediný, který uznávají gurmánští Francouzi. Jeho chuť je intenzivnější a výraznější, až lehce pikantní, proto ho najdete v receptech na chřestové polévky a chřestová rizota, kde se často zjemňuje sýrem, smetanou či vínem, nebo jako přílohu k masům (třeba losos s chřestem je vyhledávaná pochoutka). 

Intenzivní chuti zeleného chřestu sluší lehčí a říznější vína. My vybrali vína od královny oblasti Kremstal v Rakousku, Petry Unger. Její vína jsou úchvatná a skvěle se snoubí s gastronomií, takže sázka na Grüner Veltliner Q nebo Ziesel je na jistotu. Stejně tak jako Grüner Veltliner Kremstal DAC od Rainera Wesse, který nechává hrozny déle zrát a vína jsou tak opulentnější a zejména ke krémovému rizotu sednou ideálně.

V neposlední řadě je třeba zmínit fialový chřest. Tenhle druh zeleného chřestu se také pěstuje nezakrytý a vytváří zelené chlorofylové barvivo. Navíc má ale ještě antokyany, které mu dávají fialový nádech. 

Fialový chřest má mohutnější chuť a je takovým chřestovým univerzálem, co se týče gastronomického využití, a přímo si říká o mohutnější vína. Chybu neuděláte s plnějším vínem jako je Selection Grüner Veltliner od vinařství Nittnaus z rakouského Burgenlandu. Víno má nižší kyselinu a zaujme svou mandlovostí. 

Pokud podáváte fialový chřest se slaninou, bude ideální volbou pikantní, minerální a strukturovaný veltlín Kamptal Terrassen od vinařství Brundelmayer. Pozornost si zaslouží i jeho Hauswein, které svou přímočarostí potěší každého vínomilce.

Tak. Víno bychom měli. Teď zbývá jen vybrat ty nejlepší recepty na gril se zeleninou. Bude to pečený chřest? Grilovaný chřest? Chřest na víně? Zapečený chřest? Tolik možností! My vám přinášíme recept na skvělou polévku z chřestu.

Veltlín a chřestová sezóna

Chřestová polévka

Sametově jemná polévka se skvěle hodí jako předkrm před hlavním jídlem nebo jako lehká večeře. Skvěle si rozumí s veltlíny od Petry Unger. Pro dokonalý zážitek sáhněte třeba po Q 2020 nebo Ziesel 2019.

Ingredience na chřestovou polévku

  • Na 4 porce budete potřebovat
  • 500 g bílého chřestu (nebo zeleného pro výraznější chuť)
  • 50 g másla
  • 1 větší šalotku
  • 1 litr zeleninového vývaru
  • 200 ml smetany
  • 3 vaječné žloutky
  • muškátový květ
  • sůl a čerstvě mletý pepř na dochucení

Jak uvařit chřestovou polévku

  1. Z omytého chřestu odstraňte dřevnaté konce (ve většině případů se v ideálním místě dá chřest snadno odlomit) a kromě špiček oloupejte škrabkou. Nakrájejte ho na kousky. 
  2. V hrnci na rozpuštěném másle nechte zesklovatět šalotku, přidejte chřest, zalijte vývarem a 5 minut povařte na mírném ohni. 
  3. Z polévky vyjměte (třeba pomocí děrované naběračky) pár kousků chřestu na ozdobu a dejte je stranou. Nejlépe vypadají špičky. Zbytek polévky rozmixujte dohladka. 
  4. V misce prošlehejte smetanu se žloutky, směs pomalu vlijte do hrnce s polévkou a důkladně rozmíchejte. Minutu povařte.
  5. Přidejte na špičku nože muškátového květu a osolte a opepřete podle chuti.
  6. Podávejte ozdobené kousky chřestu nebo připravte krutony z kostek bílého pečiva osmahnutých na másle. 

Užijte si sezónu chřestu naplno. Dobrou chuť! A na zdraví!

Vyzkoušejte dobroty z článku