Což takhle dát si cider?

24. 5. 2021

Se stoupajícími teplotami stoupá i poptávka po osvěžení. V Čechách to tradičně znamenalo jediné – zvýšenou spotřebu piva. Zejména v posledních letech ale vstoupil do hry další silný hráč – cider. A i když cider pivo asi úplně nepřetlačí, jeho popularita roste. V tomto článku se na něj proto podíváme zblízka. Kde se u nás vzal a jak se vyrábí?

Co je cider?

Cider je, zjednodušeně řečeno, jablečný alkoholický nápoj vyrobený z kvašeného moštu, který si vychutnáte studený na ledu, ale velmi populární je také svařený cider, často s přídavkem nějakého toho destilátu a aromatickým kořením, jako je skořice nebo badyán.

Stejně jako u vína, i u ciderů existuje celá řada typů. Rozlišujeme cidery domácí a průmyslově vyráběné, tradiční a moderní. Pak apple cidery perlivé, neperlivé, kvašené v láhvi (dokonce i stejnou metodou jako se používá u šampaňského), sycené, suché, sladké… Méně častým typem je cider hruškový, kterému se říká perry. No a pak jsou tu ochucené ovocné cidery, třeba s lesními plody.

Když už jsme u srovnání s vínem, i cider se dá vyrábět s láskou a péčí tradičním způsobem a výsledkem jsou výjimečné lahůdky. Kvalitní cider se vyrábí ze 100% čerstvé šťávy, nechává se pomalu fermentovat a zkvašený jablečný mošt se pak často nechává dále zrát v dubových sudech. Zkvašená jablečná šťáva se pak filtruje, případně síří a lahvuje, podobně jako víno.

Obsah alkoholu v cideru se liší podle země výroby. Lehčí typy, jaké se vyrábí třeba ve Francii (tam se jim říká cidre), jsou sladší a obsahem alkoholu se pohybují kolem 3 %, britské tradiční cidery bývají sušší, silnější a obsah alkoholu se může šplhat až přes 8 %. 

K největším konzumentům cideru patří Británie. Na britských ostrovech, ve Francii i v Americe je běžné lisovat domácí jablečný mošt a z něj pak probíhá výroba cideru hezky podomácku. Vždyť co udělat z jablek lepšího, než parádní pití. V posledních letech se tradice ciderů rozmáhá i u nás v Čechách. Protože jablek je tu dostatek, i tady se už lisuje a kvasí o sto šest. A k naší nemalé radosti se na trhu objevují i skvělé české cidery.

Nakonec jedno varování – v Americe se pojmem cider často označuje nefiltrovaná jablečná šťáva, která se často pije horká se svitkem skořice. Pro alkoholický nápoj se tu používá termín hard cider.

Příprava cideru

Jak se vyrábí cider

Z čeho je cider? Vyrábí se z jablek všech typů – těch sladkých i těch pikantně navinulých. Každá odrůda má své vlastnosti a v chuti ovlivňuje výsledný nápoj. Existují ale vyšlechtěné, takzvané ciderové odrůdy, kterým to sluší nejvíc. Paradoxně jsou to pro dobrý cider jablka chuťově velmi nevábná, kyselá a s výraznou tříslovinou. 

Výroba originálního cideru začíná rozdrcením jablek a vylisováním moštu. V domácích podmínkách se mošt nechává kvasit v demižonech, sudech nebo nerezových tancích. Stejně jako u vína, i tady je důležitá teplota fermentace, aby se uvolnilo maximum chuti a vůně. Délka kvašení může trvat od několika týdnů až po několik měsíců. Čím déle necháte mošt fermentovat, tím méně bude ve výsledném cideru cukru a tím vyšší bude objem obsaženého alkoholu.

V průmyslové velkovýrobě se mošt často nahrazuje levnějším jablečným koncentrátem, který se nechává kvasit ve velkých tancích. Také se tu běžně využívá míchání (blendování), podobně jako u whisky nebo rumu. Jednoduše se kvasí mošty různých odrůd a pak se mísí v poměru pro požadovaný profil výsledného nápoje. Vyšší perlivosti cideru výrobci dosahují dodatečným sycením CO2. U přírodních, tepelně neupravených ciderů vznikají bublinky dalším zráním přímo v láhvi. A když se cider nepovede? Vždycky je možnost vypálit z něj calvados nebo applejack.

Jak se vyrábí cider

Z historie cideru

Protože jabloně rostou po celém světě, je nemožné s jistotou říct, kdo vyrobil první cider. Ví se, že alkoholické nápoje z jablek vyráběli staří Řekové, Římané i Keltové. Také víme určitě, že cider za svou slávu vděčí do velké míry vojenským výpravám a době ledové. 

Vojáci římského impéria ciderovou kulturu šířili během četných invazí, stejně jako velké množství jablečných odrůd. Kolem roku 50 našeho letopočtu obsadili britské ostrovy a nevědomky položili základy budoucí ciderové velmoci. S křesťanstvím se výroba cideru přesunula také mezi anglické mnichy, kteří sázeli vlastní jablečné sady a výsledný cider prodávali veřejnosti. 

V roce 1066 proběhla další, tentokrát normanská invaze. S ní se z Francie do Británie dostaly tříselnaté odrůdy jablek – ciderový svatý grál. Normané přinesli také efektivnější technologii lisování a výroba cideru se rozjela naplno. Mezi 14. a 19. stoletím pak pozici cideru upevnil globální pokles teplot během takzvané malé doby ledové. To znamenalo jistý konec pro vinnou révu, která se do té doby přes nepříliš vyhovující podmínky v Británii pěstovala, a ultimátní vítězství jablek nad hrozny. 

Do Ameriky a dalších koutů světa se jablka a s nimi i cider dostaly s kolonizací. Velké oblibě se tu domácí výroba cideru těšila zejména v dobách prohibice. Po jejím skončení zájem o jablečný nápoj poklesl, aby se ve 20. století cider znovu vrátil do hry. Je tu zlatá éra cideru. Užijte si ji naplno. Prozkoumejte kategorii ciderů a s chutí do objevování.

Cidery

 

Vyzkoušejte dobroty z článku

 
A je to v košíku!
1 Ks Cena celkem