Champagne Billecart-Salmon: Víno plné hvězd

2. 2. 2021 | Jakub Přibyl

„Rychle, přijďte sem, právě piji hvězdy.“ Tato slova prý pronesl francouzský mnich Dom Pérignon, když poprvé ochutnal šumivé víno. To nejspíš tehdy vzniklo čirou náhodou, ale stalo se. Od té doby Champagne a hvězdy patří neodmyslitelně k sobě.

Největší hvězdy sportu i umění šampaňské pijí při významných příležitostech a někdy dokonce mají i vlastní vinařství. Z některých vín se staly hvězdy samy o sobě. Jako třeba právě z Dom Perignon, které pije James Bond na stříbrném plátně i ve slavných Flemingových příbězích. Pak jsou značky, které jsou ve Francii na absolutní špičce, ale u nás se o nich ví jen mezi skutečnými gurmány. Třeba jako Billecart-Salmon.

Šampaňské na cestě ke slávě

V současnosti je Champagne rozhodně jedna z nejopěvovanějších vinařských oblastí světa, kde kralují 3 hlavní odrůdy: Pinot Noir, Chardonnay a Meunier. Ale nebylo tomu tak vždy. Oblast na severovýchodě Francie to v minulosti neměla nijak jednoduché. Dlouho byla ve stínu jiných a na slavné zítřky ani nepomýšlela. 

Oproti konkurentům vína ze Champagne neoplývala plností a ovocností. Byla naopak řízná, svěží a velmi minerální. To vše byl a je odkaz chladnějšího klimatu, které zde panuje, a také unikátního, převážně křídového podloží.

Zlatá éra vín z oblasti Champagne začala s příchodem bublin vyrobených tradiční metodou kvašení v láhvi (méthode Champenoise). A také s použitím dozáže, kdy se říznost vín začala zakulacovat sladkým likérem. Ano, z toho plyne, že historicky byla vína ze Champagne převážně sladká. Až s postupem času se začaly objevovat sušší styly a do popředí se tak u těchto vín začala prosazovat noblesa, elegance, aristokratičnost a ušlechtilost.

Legenda jménem Billecart-Salmon

Vína domu Champagne Billecart-Salmon se nesou přesně v takovém duchu a v současné době je můžeme směle označit za naprostou špičku. Vinařský dům byl založený už roku 1818 po svatbě Elizabety Salmon a Nicolas-Francoise Billecarta. Cenné zkušenosti v péči o vinice a šetrném zpracování hroznů tedy sbírá už přes dvě století. Vše pro to, aby zdejší vína dělala čest slavnému jménu Champagne. 

Šampaňská Billecart-Salmon jsou právem považovaná za ta nejlepší na světě. Vždyť jejich vlajková loď, Cuvée Nicolas-Francois Billecart z ročníků 1959 a 1961, byla švédským odborníkem na šampaňské, Richardem Julinem, vybrána jako nejlepší Champagne uplynulého tisíciletí a jejich neročníkové Billecart-Salmon Rosé Brut je nežádanějším růžovým Champagne na světovém trhu. 

Objevte tohle výjimečné šampaňské, které bude zaručeně hvězdou každé společenské události. Jak řekl velký milovník bublinek, Sir Winston Churchill: „Když zvítězíte, zasloužíte si ho. Pokud prohrajete, potřebujete ho.“

Na zdraví!

Vyzkoušejte dobroty z článku